Mitä luovuus on ja mitä se edellyttää.
Luovuuden anatomia
3
180
Vastaukset
- Anonyymi
Aihe on niin laaja, että siitä voi kirjoittaa useammankin kirjan. Lyhyesti sanottuna luovuus on kyky nähdä asioita ja ilmiöitä syvältä ja laajalta, sekä nähdä niiden välillä yhteyksiä, jotka yhdistämällä voidaan muotoilla esimerkiksi hyödyiksi, joka sekin luovassa prosessissa on oleellinen vaikutin, joka edesauttaa kehitystä, siinä missä virheistäkin oppiminen. Luovuudelle ominaisia asioita ovat esimerkiksi toimivuus, helppous, tehokkuus, edullisuus, omaperäisyys, kekseliäisyys jne. Luovuus edellyttää oppimista, tuntemusta, uteliaisuutta, älykkyyttä, terveitä elämäntapoja, aktiivista luonnetta, hereillä olemista, motivoituneisuutta jne.
- Anonyymi
Kekseliäät ihmiset näyttävät usein olevan erittäin uteiliaita ja kiinnostuneita alansa ilmiöistä.
Eli vaikuttaa oleva niin, että he ensin tankkaavat erittäin paljon jo olemassa olevaa tietoa päähänsä, ja se kun siellä aikansa muhii, vanhat ideat yhdistyy uusilla tavoilla, josta syntyy jotakin uutta. - Anonyymi
Luovan prosessin lopputuloksena syntyy jotain uutta. Toisin sanoen, luova ihminen tekee ensimmäisenä maailmanhistoriassa jotain sellaista, jota kukaan ei ole koskaan aikaisemmin maailmassa tehnyt, esim. tieteellinen keksintö. Tuotoksen tulee siis olla jotain sellaista jota ei ollut maailmassa ennen ko. tuotosta, ja sen täytyy olla merkityksellinen (liittyä reaalimaailmaan), toimia moitteettomasti, jotta luova tuotos voisi olla hyödyllinen.
Todellinen luovuus on todella harvinaista ja jos luovuuden määrää mitattaisiin, sitä voitaisiin kuvata voimakkaasti oikealle vinoilla tiheysjakaumalla, kuten log-normaalijakaumalla, mikä tarkoittaa että on paljon ihmisiä joilla luovuus on olematonta ja ainoastaan muutama ihminen siellä täällä, joka kykenee tosiasialliseen luovuuteen.
Luovuuden ennakkoehto on flow-tila, jossa ihmisen kognitiivinen suorituskyky on optimaalinen. Lisäksi luovuus vaati paljon innostusta, äärimmäisen paljon intuitiota, loistavaa keskittymiskykyä, kärsivällisyyttä, askeettimaisuutta, jne.
Selibaatti on äärimmäisen tärkeä osa luovuutta, ts. sanoen luova ihminen pystyy pitämään ajatukset yläpäässä, eikä ajatus harhaudu alapäähän lainkaan. Esim. merkittävin tieteellinen keksijä I. Newton eli elämänsä selibaatissa ja historian paras yleiskeksijä N. Tesla eli elämänsä selibaatissa.
Korkeatasoinen luovuus ei edellytä erittäin korkeaa älykkyysosamäärä, esim. Newtonin IQ oli parhaiden arvioiden mukaan 130 ja Einsteinin IQ parhaiden arvioiden mukaan 120.
Jokainen ihminen ei ole luova. Vain harvat ihmiset ovat luovia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465495Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1363598"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263329Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363213Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432714Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.492301- 242230
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292176prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111914Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk931816