Mitä luovuus on ja mitä se edellyttää.
Luovuuden anatomia
3
217
Vastaukset
- Anonyymi
Aihe on niin laaja, että siitä voi kirjoittaa useammankin kirjan. Lyhyesti sanottuna luovuus on kyky nähdä asioita ja ilmiöitä syvältä ja laajalta, sekä nähdä niiden välillä yhteyksiä, jotka yhdistämällä voidaan muotoilla esimerkiksi hyödyiksi, joka sekin luovassa prosessissa on oleellinen vaikutin, joka edesauttaa kehitystä, siinä missä virheistäkin oppiminen. Luovuudelle ominaisia asioita ovat esimerkiksi toimivuus, helppous, tehokkuus, edullisuus, omaperäisyys, kekseliäisyys jne. Luovuus edellyttää oppimista, tuntemusta, uteliaisuutta, älykkyyttä, terveitä elämäntapoja, aktiivista luonnetta, hereillä olemista, motivoituneisuutta jne.
- Anonyymi
Kekseliäät ihmiset näyttävät usein olevan erittäin uteiliaita ja kiinnostuneita alansa ilmiöistä.
Eli vaikuttaa oleva niin, että he ensin tankkaavat erittäin paljon jo olemassa olevaa tietoa päähänsä, ja se kun siellä aikansa muhii, vanhat ideat yhdistyy uusilla tavoilla, josta syntyy jotakin uutta. - Anonyymi
Luovan prosessin lopputuloksena syntyy jotain uutta. Toisin sanoen, luova ihminen tekee ensimmäisenä maailmanhistoriassa jotain sellaista, jota kukaan ei ole koskaan aikaisemmin maailmassa tehnyt, esim. tieteellinen keksintö. Tuotoksen tulee siis olla jotain sellaista jota ei ollut maailmassa ennen ko. tuotosta, ja sen täytyy olla merkityksellinen (liittyä reaalimaailmaan), toimia moitteettomasti, jotta luova tuotos voisi olla hyödyllinen.
Todellinen luovuus on todella harvinaista ja jos luovuuden määrää mitattaisiin, sitä voitaisiin kuvata voimakkaasti oikealle vinoilla tiheysjakaumalla, kuten log-normaalijakaumalla, mikä tarkoittaa että on paljon ihmisiä joilla luovuus on olematonta ja ainoastaan muutama ihminen siellä täällä, joka kykenee tosiasialliseen luovuuteen.
Luovuuden ennakkoehto on flow-tila, jossa ihmisen kognitiivinen suorituskyky on optimaalinen. Lisäksi luovuus vaati paljon innostusta, äärimmäisen paljon intuitiota, loistavaa keskittymiskykyä, kärsivällisyyttä, askeettimaisuutta, jne.
Selibaatti on äärimmäisen tärkeä osa luovuutta, ts. sanoen luova ihminen pystyy pitämään ajatukset yläpäässä, eikä ajatus harhaudu alapäähän lainkaan. Esim. merkittävin tieteellinen keksijä I. Newton eli elämänsä selibaatissa ja historian paras yleiskeksijä N. Tesla eli elämänsä selibaatissa.
Korkeatasoinen luovuus ei edellytä erittäin korkeaa älykkyysosamäärä, esim. Newtonin IQ oli parhaiden arvioiden mukaan 130 ja Einsteinin IQ parhaiden arvioiden mukaan 120.
Jokainen ihminen ei ole luova. Vain harvat ihmiset ovat luovia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202630Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3432261Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262072Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o191946Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581668Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121202Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181189- 551050
- 631025
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?31002