Mitä luovuus on ja mitä se edellyttää.
Luovuuden anatomia
3
227
Vastaukset
- Anonyymi
Aihe on niin laaja, että siitä voi kirjoittaa useammankin kirjan. Lyhyesti sanottuna luovuus on kyky nähdä asioita ja ilmiöitä syvältä ja laajalta, sekä nähdä niiden välillä yhteyksiä, jotka yhdistämällä voidaan muotoilla esimerkiksi hyödyiksi, joka sekin luovassa prosessissa on oleellinen vaikutin, joka edesauttaa kehitystä, siinä missä virheistäkin oppiminen. Luovuudelle ominaisia asioita ovat esimerkiksi toimivuus, helppous, tehokkuus, edullisuus, omaperäisyys, kekseliäisyys jne. Luovuus edellyttää oppimista, tuntemusta, uteliaisuutta, älykkyyttä, terveitä elämäntapoja, aktiivista luonnetta, hereillä olemista, motivoituneisuutta jne.
- Anonyymi
Kekseliäät ihmiset näyttävät usein olevan erittäin uteiliaita ja kiinnostuneita alansa ilmiöistä.
Eli vaikuttaa oleva niin, että he ensin tankkaavat erittäin paljon jo olemassa olevaa tietoa päähänsä, ja se kun siellä aikansa muhii, vanhat ideat yhdistyy uusilla tavoilla, josta syntyy jotakin uutta. - Anonyymi
Luovan prosessin lopputuloksena syntyy jotain uutta. Toisin sanoen, luova ihminen tekee ensimmäisenä maailmanhistoriassa jotain sellaista, jota kukaan ei ole koskaan aikaisemmin maailmassa tehnyt, esim. tieteellinen keksintö. Tuotoksen tulee siis olla jotain sellaista jota ei ollut maailmassa ennen ko. tuotosta, ja sen täytyy olla merkityksellinen (liittyä reaalimaailmaan), toimia moitteettomasti, jotta luova tuotos voisi olla hyödyllinen.
Todellinen luovuus on todella harvinaista ja jos luovuuden määrää mitattaisiin, sitä voitaisiin kuvata voimakkaasti oikealle vinoilla tiheysjakaumalla, kuten log-normaalijakaumalla, mikä tarkoittaa että on paljon ihmisiä joilla luovuus on olematonta ja ainoastaan muutama ihminen siellä täällä, joka kykenee tosiasialliseen luovuuteen.
Luovuuden ennakkoehto on flow-tila, jossa ihmisen kognitiivinen suorituskyky on optimaalinen. Lisäksi luovuus vaati paljon innostusta, äärimmäisen paljon intuitiota, loistavaa keskittymiskykyä, kärsivällisyyttä, askeettimaisuutta, jne.
Selibaatti on äärimmäisen tärkeä osa luovuutta, ts. sanoen luova ihminen pystyy pitämään ajatukset yläpäässä, eikä ajatus harhaudu alapäähän lainkaan. Esim. merkittävin tieteellinen keksijä I. Newton eli elämänsä selibaatissa ja historian paras yleiskeksijä N. Tesla eli elämänsä selibaatissa.
Korkeatasoinen luovuus ei edellytä erittäin korkeaa älykkyysosamäärä, esim. Newtonin IQ oli parhaiden arvioiden mukaan 130 ja Einsteinin IQ parhaiden arvioiden mukaan 120.
Jokainen ihminen ei ole luova. Vain harvat ihmiset ovat luovia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2103935Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812117Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin932102Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva492055Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.961976Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b681714Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421124Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem3031065- 79986
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi101880