Tietääkö kukaan mistä on suomen kieleen tulleet sanat Ruotsi, Saksa ja Venäjä? Niitä ei ainakaan ole johdettu englannista, ruotsista eikä saksasta, vai onko? Äkkiseltään kun mietin, niin tuossa ovat ainoat maat minkä nimille en löytänyt suomenkielessä järkeenkäypää selitystä.
Ruotsi, Saksa, Venäjä
pentti33
11593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siitäpä se Saksa ainakin tulee.
Ruotsi ja Venäjä on vähän monimutkaisempia, enkä muista niistä tarkemmin, joten annan muiden kertoa niistä.
Panepas hakukoneeseen hakusanat "Ruotsi" ja "Roslagen". Luultavasti löydät juttuja, joiden mukaan tuon Tukholman koillispuolelta löytyvän rannikkokaistaleen nimi Roslagen olisi Ruotsi-nimen pohjana.
Ros - rus - Russia - Rossija... Muinaiset varjagit (viikingit) taisivat perustaa kauppapaikkoja nykyisen Venäjän alueelle. Venäjän venäjänkielinen nimi lienee samaa perua kuin tuo Roslagenkin! (?)
Venäjä on viroksi Venemaa ja venäläinen on venelane (vesikulkuneuvo nimeltä vene on puolestaan viroksi "paat"). Vaikuttaa siltä, että Venäjä on virolaislainaa tai nimi on lainattu suomen ja viron kieliin samasta lähteestä, mikä se sitten lieneekin.
Eestin suomenkielinen nimi Viro lienee muodostettu maan koillisosassa sijaitsevan Virun maakunnan nimestä (itse asiassa maakuntia on kaksi: läntinen Lääne-Viru ja itäinen Ida-Viru).
Samaan tapaan kuvittelisin maan nimen Saksa muodostuneen Sachsen-nimisen maakunnan nimestä (suom. Saksi). Nykyinen Saksan Liittotasavallan osavaltiojako tuntee osavaltion nimeltä Sachsen-Anhalt (pääkaupunki puolipalloistaan kuuluisa Magdeburg).
>Venäjä on viroksi Venemaa ja venäläinen on venelane
>(vesikulkuneuvo nimeltä vene on puolestaan viroksi "paat").
>Vaikuttaa siltä, että Venäjä on virolaislainaa tai nimi
>on lainattu suomen ja viron kieliin samasta lähteestä,
>mikä se sitten lieneekin.
NSE:n mukaan Venäjän maahan viittaavalla venäjä-sanalla on vastineet useimmissa ims. kielissä. Nimitys on NSE:n mukaan vanha germaaninen laina: germaanin *wened- on alkuaan viitannut slaaveihin yleisesti, mutta myöhemmin on se täsmentynyt tarkoittamaan Itämeren rannikolla asuneita, länsislaaveihin kuuluneita vendejä, saksaksi "Wenden" tai "Winden" (>vinttikoira). Ims. kielissä sana on alkanut viitata paremmin tunnetuihin itäslaavilaisiin naapureihin.
Suomen kirjakielessä "venäläinen" on esiintynyt Agricolasta alkaen, tosin alussa muodossa "venhäläinen"
Muistelen jonkun suomalaisen kielitieteilijän kirjoittaneen vendin kieliopinkin. Olikos se jotakin "Kokeilota" tjsp?
Olen joskus ihmetellyt jossain Suomenlahden venesatamassa kookasta, puista, viikinkivaikutteista vesikulkuneuvoa, jonka keulassa komeili nimi Rus.
Kyseessä oli luultavimmatusti sama laite, jota esitellään tässä sivustossa:
http://www.qnet.fi/rus-project/suomi.html
Sivustosta löytyy mm. teksti: "Alus kastettiin Rus´iksi. (Arabit nimittivät viikinkejä ruseiksi.)"
Kirjan nimi on Kokeilota aivisuomeleksi, ja se on tiettävästi Suomen vähiten luettu kirja.
Kirja on julkaistu omakustanteena 1970-luvulla, mutta sen voi löytää tieteellisistä kirjastoista. Teoksella lienee ollut ilmeisesti tekijälleen jonkinlainen terapeuttinen merkitys - tieteellisyyyden kanssa lienee vähän niin ja näin?...
Vendiä on käytettty myös synonyymina sorbeille, joita on edelleen Saksassa. On jopa kaksi kirjakieltä: ala- ja yläsorbi (slaavilaisia kieliä). Toinen on käytännöllisesti kuollut, ja toista tappaa Saksan hallitus/osavaltiohallitus tehokkaasti väestönsiirroilla kaivosten tieltä (siis tänä päivänä!) ja lakkauttamalla omakielistä alkeisopetusta. Googlella löytyy lisätietoa hakusanalla "Sorben".
Kalevi Wiikin mukaan Suomi-nimi tulee
Latviasta, jossa maamme on "Somija", mutta
niin että o ääntyä uo:na, siis "Suomija".
Mitä aattelette?
Nykysuomen etymologisen sanakirjan (NSE) mukaan sanan alkuperä on edelleen epäselvä; ei ole löytynyt yhtä selitystä joista tutkijat voisivat olla yhtä mieltä.
...että suomi-sanalla olisi jotain tekemistä sanan 'suomu' kanssa. ja myöskin finland-nimellä olisi joku yhteys sanaan fin (evä)... mutta tiedä sitten miksi suomalaiset yhdistetään kaloihin. mutta kyllähän kun aikoinaan selvisi että suomalaiset ja unkarilaiset ovat sukulaisia, unkarilaiset olivat pahoillaan että heidät yhdistetään kalanhajuisiin suomalaisiin. tosin nykyään suhtautuminen on ihan päinvastaista. mutta joka tapauksessa mielenkiintoista:)
>..että suomi-sanalla olisi jotain tekemistä sanan 'suomu' kanssa.
NSE tuntee kyllä tuonkin arvelun: "Sanan alkuperää on 1600-luvulta alkaen selitetty monella tavalla. Vanhimpien selitysten mukaan se olisi johdos sanoista suo tai suomu, ja vartaloa suoma- esim. johdoksessa suomalainen on arveltu myös suoda-verbin agenttipartisiipiksi. Uudempien selitysten mukaan sanan vartalo on lainaperäinen ja mahdollisia alkumuotoja on useita."
NSE esittää sitten useista mahdollisista alkumuodoista kaksi: maata merkitsevän balttilaisperäisen sanan, josta olisi kehittynyt myös heimon nimi 'hämäläinen', sekä toisena ihmistä merkitsevän indoeurooppalaisen sanan joka olisi perimmältään samaa juurta kuin mm. latinan ihmistä merkitsevä sana 'homo'.
NSE pitää suomi-sanan alkuprää kuitenkin edelleen epäselvänä.
--