Miten harhaista ihmistä voisi auttaa? Tilanne on mennyt muutaman kk aikana asteittain vähän pahemmaksi, mutta toistaiseksi on vielä arjessa kiinni. (Laittaa ruokaa, peseytyy, kommunikoi normaalisti). Harhat ilmaantuvat ns yhtäkkiä ja niiden "päällä ollessa" puhuu jatkuvasti harhaisesti, on ärtynyt, ahdistunut ja pelokas.
Kuvittelee tietyn henkilön vainoavan häntä ja vahingoittavan kotia ja omaisuutta. Eikö se periaatteessa liity enemmän harhaisuushäiriöön kuin skitsofreniaan?
Useat ihmiset ovat huolissaan ja lopulta päätimme ehdottaa lääkärissä käyntiä. Tästä seurasi todella iso riita ja loukkaantuminen.
Vaikea keksiä keinoja joilla yrittää auttaa, onko niitä? Ennen kuin jotain pahempaa tapahtuu.
Harhaisen ihmisen auttaminen
7
245
Vastaukset
Jos ao. henkilö ei tunnista tilaansa, eikä suostu hakemaan apua, lienee huoli-ilmoitus sosiaalitoimistolle ainoa konsti. Avun saaminen ajoissa taitaa tosin käytännössä olla mahdotonta, koska sosiaaliapu yleensä edellyttää "asiakkaan" olevan joko jo kykenemätön huolehtimaan itsestään tai suoraan vaaraksi itselleen tai muille.
Näin korona-aikaan sossu voi vetäytyä kaikesta vastuusta ja kanssakäymisestä asiakkaidensa kanssa. Heitteillejättö on käytännössä sallittu.- Anonyymi
En ole ammattilainen, mutta on huippuhyvä että itse erotat nuo episodit jolloin hänellä pukkaa harhaisuus päälle. Jos saat hänet vain jotenkin tiedostamaan sen itsekin (ne ajatukset ja tunteet) niin hän saattaa oppia ottamaan niskalenkin niistä episodeista, tai parhaimmassa tapauksessa "herää" siitä, eli tunteet ja ajatukset katoavat.
Mutta on kyllä vaikea sanoa että mistä nämä episodit sitten johtuvat. Monissa kulttuureissa sellaisen oletetaan liittyvän esim. vaikka henkimaailmaan ja ihmeellistä kyllä heidän apukeinonsa ovat usein toimiviakin. Plasebo-vaikutus kylläkin vaikuttaa ainakin suuressa osassa niitä.
Pelon tai ahdistuksen kohteen kohtaaminenkin olisi usein hyvä asia. Koska sitten huomaa ettei siellä ollut mitään peloittavaa. Esim. mörköä sängyn alla. Monet reaktiomme ovat liioittelua ja omaa tekoamme. - Anonyymi
Kokeilepa googlata hakusanoilla
MITEN AUTTAA HARHALUULOISTA
löytyy duodecimin terveyskirjaston sivu Harhaluuloisuushäiriö ja sen lisäksi tämä, jossa katsotaan tilannetta enemmän terveydenhoitohenkilökunnan kannalta:
https://www.superlehti.fi/tyoelama/ammatissa/miten-kohdata-psykoottinen-ihminen/
Harhaluuloja ja paranoiaa voi siis olla ilman skitsofreniaakin.
Tietämissäni tapauksissa (skitsofrenia) apua on yleensä saatu vasta siinä vaiheessa kun ihminen on mennyt vahvasti psykoosiin eli ei enää pystynyt huolehtimaan itsestään. - Anonyymi
Jos tarkoitat harhaisuudella jumaluskoa, ja Raamatun vaatimaa jumalanpelkoa, voi olla vaikeaa saada apua. Jostain käsittämättömästä syystä sitä ei Suomessa pidetä sairautena.
- Anonyymi
Ja dogmaattinen jumaluuskompleksinen ateismi on samaa kastia....
Anonyymi kirjoitti:
Ja dogmaattinen jumaluuskompleksinen ateismi on samaa kastia....
Ihan mielenkiinnosta, minkälaiset dogmit liitetään ateismiin?
- Anonyymi
Rmtob kirjoitti:
Ihan mielenkiinnosta, minkälaiset dogmit liitetään ateismiin?
Viittaan vastauksellani edeltävään postaukseen, joten kommentoin sitä:
a) Jumalaan uskovaa väitetään harhaiseksi ja sairaaksi yksinomaan omaan mielipiteeseen vedoten unohtaen samalla, että kyseessä ei lopultakaan ole sen enempää kuin mielipide. Haluat siis maailman, jossa toisin ajattelijat luokitellaan sairaiksi, vain koska omaan arvioosi perustuen olet tietenkin terve. Itselläni ei ole tapana väittää eri mieltä olevaa henkilöä harhaiseksi, ei sen koommin uskovaa kuin ateistiakaan, sillä se olisi halpaan argumentaatiovirheeseen tukeutumista. Etenkään kun ei esitetä yhtäkään todellista argumenttia herjojen tueksi.
Tämänkaltainen ylemmyydentunto on juuri tätä ateismiin joidenkin kohdalla, siis korostan joidenkin kohdalla, liittyvää jumaluuskompleksia. Jonkun melko yksinkertaisenkin ajattelijan mielestä on Jumalaan uskomattomuus muka suurikin todiste älykkyydestä suhteessa Jumalaan uskovaan.
b) Et voi tietää, mihin kukin viittaa Jumalasta puhuessaan. Viittaako henkilö kristinuskon kirjoitetuissa uskonkappaleissa kuvattuun Jumalaan, johonkin panteistiseen henkeen, maailmankaikkeuden koko olemukseen, fysiikan käsitteeseen energiasta jne.? Itse uskon Jumalaan, mutta Jumalasta, johon uskon, en voi sanoa mitään. Siinä mielessä olen samassa tilanteessa kuin "kaiken teoriaa" pohtiva, muttei tunteva, fyysikko.
On olemassa maailmankaikkeutta empiirisesti tutkivia fyysikkoja, jotka uskovat Jumalaan. Se ei sodi heidän maailmankuvassaan fysiikan lakeja vastaan saati liity ihmisen älykkyyteen. On niin monenlaista uskoa, jos uskaltaa katsoa ja ajatella...
c) Sinulla ei ole tieteellistä tai muutakaan todistetta Jumalan olemassaolemattomuudesta vice versa. Jos kuvittelet, että tiede on yhtä kuin totuus, olet väärässä. Tiede empiriaankin pohjautuen on lopulta vain näkökantoja, jotka muuttuvat kulloisenkin paradigman ja tulkintojen mukaan. Fysiikka on pitkälti matematiikkaa, ja sellaisena se jää usein vain todennäköisyyksiksi ja tilastolliseksi. Mutta onko se yhtä kuin maailma? Ihmisen ajattelu ja ymmärryshän on sidottu siihen, mitä ihminen on. Esimerkiksi et kykene aisteillasi kaikuluotaamaan, koska olet ihminen. Samoin on havainto- ja ajattelukykymme aina meihin itseemme sidottua ja siten rajallista.
d) Aina kannattaa rakentaa siltaa. Siten pääsee näkemään, kokemaan ja aistimaan enemmän kuin linnoittautuessaan "väärältä" ajattelulta. Ateistit eivät ole minua koskaan haitanneet millään tapaa enkä heidän paasaamistaan koe uhkaksi siinä missä eri uskontokuntiin kuuluvienkaan, mutta kyllä siitä paasaamisesta kannattaisi uskottavuuden nimissäkin jättää nuo harhaiseksi ja sairaaksi haukkumiset pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918229Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903885Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu552322Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv241992Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2871582Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691553Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1301446Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344