Paljonko ja mitä liikunnallisen nuoren pitäisi syödä?

Anonyymi

Moi,
Oon pitkään kamppaillut ruokailun suhteen. En oo varma paljonko ja mitä mun pitäisi syödä.
Välillä saatan syödä liikaa ja seuraavana päivänä sitten todella vähän. Saatan joskus olla syömättä muutaman päivän kun ei vaan ole nälkä. Nyt taas syön ihan normaalisti(?). Oon syönyt tänään noin 3-4 kertaa. Mutta oon pihalla siitä, mitä ja paljonko mun oikeasti pitäisi syödä että saisin lisää lihasmassaa ja enkä lihoisi?

Oon siis 17-vuotias tyttö, oon n. 56kg ja 164cm.
Niin ja siis liikun suht paljon.. Ennen Koronaa treenasin 4 kertaa viikossa yleisurheilua, kerran viikossa kuntonyrkkeilyä ja joka toinen viikko kävin salilla. Ja omien treenien lisäks omistan koiria joiden kanssa harrastan monia eri harrastuksia (mm. Canicrossia, pyöräilyä, agilityä, koiratanssia, koirafrisbeetä ja paimennusta).
Nyt kun on korona aika, en voi käydä treenaamassa missään joten muut treenit on jäänyt taukoon. Mutta kotosalla koirien kanssa touhutaan edelleen ja tehdään vaellusretkiä viikottain. Canicrossia (eli juoksulenkkejä) tehdään koirien kanssa noin kolme kertaa viikossa ja ne on yleensä 10-15km pituisia. ( nyt sain vihdoin tilattua nyrkkeily tavarat kotia joten tulen treenaamaan sitäkin noin 2 kertaa viikossa ainakin).

Olisin kiitollinen jos saisin asiallisia vastauksia!
Kiitos. :)

1

148

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syö monipuolisesti kasvispainotteisesti ihan vain nälkäsi mukaan -tavallinen kotiruoka yleensä riittää. Proteiinit rasvattomista lihoista (kanaa, kalaa, punaistakin lihaa, kananmunaa jne...) ja esim. pavuista.

      Se, että välillä nälättää ja toisinaan ei taas ei ole mikään merkki syömishäiriöstä vaan kehon normaalia vaihtelua eli vältä tiukkojaruokavalioita ja kuuntele kehoasi ja syö tarpeen mukaan.

      Kunhan et vain laihduta liikaa eli katso peiliin - jos näytät vielä ihmiseltä niin kaikki on hyvin.

      Ja jätä ne ravinnelisät pois - monipuolinen ruoka tarpeellisine rasvoineen ja suoloineen riittää hyvin . Älä siis liioittele mitään vaan nauti kohtuudella kaikkea ja pyri tekemään ruokasi itse niin voit paremmin. Itse tekemällä voit kontrolloida juuri rasvan ja suolan määrää itse.

      Raaka-aineiden monipuolinen käyttö varmistaa riittävän ravinteiden saannin eli proteiinin oheen paljon erilaisia vihanneksia ja kasviksia erilailla valmistettuina eli raakana, keitettynä, höyrytettynä, paistettuina jne..ne taipuu niin moneksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1660
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1162
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      896
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      538
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      508
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. 34
      414
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe