Alkusuomalainen oli melko erikoinen tyyppi

Anonyymi

Jos ajattelet minkälainen tyyppi tulee tänne helvetin korpeen hyttysten ja soiden keskelle kivisiä peltoja kaivelemaan niin ei voi muuta johtopäätelmää tehdä kuin että erikoinen persoona.

En ole vielä alkusuomalaiselle sijaintia keksinyt mutta sen tiedän että alkusuomalainen sai varsin erikoislaatuisen lapsikatraan. Heitä olivat Turgu,Savo,Lappi, Garjala,Uusma ja mitä niitä nyt oli. Erikoisin veljeskatraasta oli Turgu, ainakin jälkeläisistä päätellen. Perheen kuopus oli Savo ja pienimpänä hän kehittikin kierouden selvitymiskeinokseen. Lappi taas oli lyhytjalkainen ja aina syömässä käyneitä marjoja ulisten sitten kummallisia laulujaan. Garjala taas kertoi merkillisiä kertomuksiaan sanoen omistavansa vaikka mitä maailman rikkauksia joita ei todellisuudessa ollut olemassakaan.

Suomen historia siis juontaa juurensa tuohon henkilö X:ään joka asui paikassa X. Jatkan tutkimuksiani tuon X:n määrittelemiseksi.

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomenkin alueella on ollut lämpimiä aikajaksoja, tai ainakin yksi sellainen. Pähkinäpensaita kasvoi pohjoisessakin, ja Lapinkin seutuvilla asuttiin köykäisissä majoissa, ilman pitkälle kehiteltyä vaatepartta. Joidenkin tutkijoiden mukaan lokoisaa aikaa. Pienelle väkimäärälle , mistä sitten tulikin, riitti ravintoa, joten siihen kait jämähdettiin vaikka kylmempää tuli.

    • Anonyymi

      Paremmat paikat oli varattu. Tuli isompia ja riskimpiä ja ajoivat kauemmas. Sillähän syyllä saamelaisetkin on Lapissa.

    • Anonyymi

      Ruotsalaisten sukulaiset gootit ne vain lähti kansainvaellukselle ja ryösti Rooman ja seuraavaksi Espanjan ja perusti sinne kuningaskunnan etelän lämpöön. Eihän se nyt kauaa kestänyt mutta varmaan hauskaa oli aikansa, ennenkuin joutuivat arabien orjiksi.

    • Anonyymi

      Suomeenhan tulivat ensin proteiineja ja rasvaa rakastavat ihmiset, rasvaisien hylkeiden, lihavien lintujen ja kaloja kuhisevien vesien ääreen.
      Muut jäivät etelämmäs tappeleen parista hirssigrammasta verissäpäin.
      Älykkyytemme on periytynyt, edelleen olemme samoilla lihapadoilla, mutta ne muut...
      tappellee nyt esim. vedestä.

      • Anonyymi

        Näin varmaan olikin kivikautiseen aikaan.
        Metsästyksellä ja kalastuksella elävä väestö tarvitsi paljon tilaa, erämaita , kalavesiä ja hylje- ja lintuluotoja.
        Suotuisina aikoina pronssi- ja rautakaudella väestö täydentyi vieraan väestön kauppapaikkojen myötä, vain Varsainais-Suomen asutus oli täysin pysyväisluontoista ja jatkuvaa viljanviljelyn osalta.
        Muualla lähinnä kauppapaikkojen ympärille syntynyt uudisasutus tuhoutui tai sulautui aika-ajoin harvalukuiseen metsästäjäkalastaja väestöön (joita voidaan nimetä vaikkapa lappalaisiksi ).
        Suomen ilmasto on vain aika-ajoin suotuisa viljanviljelyyn. Siinä syy että maamme on pysynyt harvaan asuttuna ja eristyneenäkin pitkiä aikoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin varmaan olikin kivikautiseen aikaan.
        Metsästyksellä ja kalastuksella elävä väestö tarvitsi paljon tilaa, erämaita , kalavesiä ja hylje- ja lintuluotoja.
        Suotuisina aikoina pronssi- ja rautakaudella väestö täydentyi vieraan väestön kauppapaikkojen myötä, vain Varsainais-Suomen asutus oli täysin pysyväisluontoista ja jatkuvaa viljanviljelyn osalta.
        Muualla lähinnä kauppapaikkojen ympärille syntynyt uudisasutus tuhoutui tai sulautui aika-ajoin harvalukuiseen metsästäjäkalastaja väestöön (joita voidaan nimetä vaikkapa lappalaisiksi ).
        Suomen ilmasto on vain aika-ajoin suotuisa viljanviljelyyn. Siinä syy että maamme on pysynyt harvaan asuttuna ja eristyneenäkin pitkiä aikoja.

        Hieman yliampuvaa tuo käsityksesi Suomen asutuksesta.

        Kauppa-asemat, markkinapaikat olivat vieraan väestön sillanpääasemia Suomen muinaisuudessa, mutta varsinainen siirtolaisuus tuli pitempiaikaisen rauhanomaisen kanssakäymisen tuloksena.
        Varsinais-Suomen lisäksi Hämeessä, Satakunnassa ja Etelä-Pohjanmaalla on selvät arkeologiset merkit jatkuvasta asutuksesta ja viljanviljelystä ainakin rautakaudelta asti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe