Mitoittaakohan hallitus oikeudenmukaisesti koronarajoitusten purun ???

Anonyymi

Minun järki ei ymmärrä, miksi hallitus pitää jääräpäisesti kiinni siitä, että koko maahan asetetaan aivan samanlaiset koronarajoitukset ravintoloihin.

Pahinta aluettahan on Helsinki, Vantaa ja Espoo ja suurimmassa osassa maata tartuntavaara on lähes tai kokonaan olematon, Liikenneasemille tosin voi tuoda tartuntavaaran Hesalaiset. Sielläkin tosin yleensä viivytään varsin lyhyt aika, joten riski on aika pieni.

Tuntuu tuo touhu sellaiselta tasa-arvoajattelulta, johon olen aina suhtautunut kriittisesti, Kun Helsinkliläiset joutuu kärsimään, koko Suomen on pakko kärsiä, jotta toteutuisi tasa-arvo maassa. Onko se muka tasa-arvoa. Kyllä se maakunnissa koetaan tarpeettomana sortona

Asia ei ole minulle henkilökohtainen, koska ravintolassa en käy koskaan, mutta huoltoaseman baarissa voin joskus käydä ostamassa tupakka-askin. Minulla on kuitenkin hoitoalan koulutus ja kokemus, joten olen syventynyt tarkastelemaan asiaa koko epidemian ajan. Koulujen avaaminen oli aivan turha riski.

Kokonaisuutena tarkastellen annan tänään hallitukselle vähintään ysin. Tiedottamiselle voi antaa täyden kympin. Toimittajat ei vaan tahdo ymmärtää, mitä Marin milläkin tarkoittaa.

Tosiasiahan on, että ei sen taudin leviämistä pysty täysin pysäyttämään, vaikka olisi kuinka kovat rajoitukset. Kyllä se on jokaisen henkilökohtaisesta käyttäytymisestä kiinni. Hyvin se on täällä toiminut. Todettuja tatuntoja on erittäin vähän, vaikka on kysymys keskikokoisesta kaupungista.

En tiedä miten on muualla maailmassa nuo kauppojen suojaukset, mutta täällä ne on hyvät ja tulivat nopeasti. Kassahihnojen päähän tosin tuli vasta kun minä huomautin riskistä, luottamushenkilölle.

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Kassahihnojen päähän tosin tuli vasta kun minä huomautin riskistä, luottamushenkilölle."

      Ai ne pleksit vai? Eihän nillää ole mitään virkaa! Harmiksi vain!

      • Anonyymi

        Jos joutuu puhumaan kaupan kassalle, niin senhän joutuu joka tapauksessa tekemään pleksin ohi! Eihän myyjä muuten mitään kuule.

        Siis pleksi on tiellä vaan!


    • Anonyymi

      No eihän ravintolat saa asiakkaita nyt muutenkaan. Niin on sama pitää kiinni sitten vaikka mukamas aukomassa ollaan.

      Hallitusten ravintolavihemielinen politiikkka on jo VUOSIA ajanut koko ravintola-alaa tuhon partaalle.

      Kaikenmaailman hygieniapassia ja muuta roskaa, tupakointikieltoa ryyppybaareissa, jne.

      Kirjaimellista VIHAA kaikkea oikeaa elämää kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe