Virtuaaliklinikoilla asioinnista

Suomessa on varmaan aivan yhtä yleistä kuin täällä että yhä useammat ottavat yhteyttä "nettitohtoriin" sen sijaan että menisivät terveyskeskuksiin, varsinkin jos kysymys ei ole sellaisista oireista jotka viittaavat vakavampaan sairauteen. Virtuaaliklinikat ovat meillä ainakin etupäässä yksityisiä ja julkinen terveydenhoitotaho on esittänyt mielipiteitä että ne "syövät" määrärahoja joista olisi suurempaa hyötyä terveyskeskuksille ja sairaaloille jotka ovat julkisia.
Oli nyt niin tai näin, minua kyllä epäilyttäisi luottaa nettitohtorien luotettavuuteen ja diagnooseihin; eihän ne pysty edes tutkimaan potilasta, kokeisiin on kuitenkin mentävä ja verenpaineet jne. tutkitutettava terveysasemalla, elikkä minä pitäisin virtuaalista terveydenhoitoa suositeltavan enintään neuvoa antavana ja eteenpäin ohjaavana.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyky-aikainen raha toimii näin:
      Jos olet hoitanut asiasi, voit ostaa mitä laatua haluat.
      Jos et ole, vaan yrität maksattaa sairautesi toisilta raastetuilla vero-rahoilla.
      Et ansatse laadukasta hoitoa.
      Et puhdasta side-harson-palastakaan.

      H.

    • Anonyymi

      Tuskin netissä mitään syöpädiagnooseja annetaan tai muittenkaan vakavien sairauksien ! Ei uutta lääkettäkään määrätä ilman että otettaisiin kokeita. Mutta voidaan ohjata eteenpäin ja antaa jotain ohjeita omahoitoon. Jo todettuja pitkäaikaissairauksia voi ihan hyvin seurata digitaalisesti, potilas ilmoittaa itse mittaamansa verenpaineet ja sokerit ja painonsa. Siinä tarkistetaan onko lääkitys ajan tasalla.Säästyy aikaa ja matkakuluja eikä altistu tartunnoille.

    • Minulla ei ole mitään omaa kokemusta virtuaalipalvelujen käytöstä, jos ei lasketa omakannan tarkastelusta ja reseptien uusimisesta netissä. Haluaisin mielelläni kuulla muiden kokemuksista ja siitä miten seuranta on toiminut.
      Diabeteshoituri määrää verikokeisiin ja sitten puhelinkontaktilla hoidamme seurannan ja jos minulla on jotain kysyttävää voin jättää soittopyynnön. Olisin halukas kokeilemaan virtuaaliklinikan palveluja jos ne olisivat julkisia, mutta en halua tukea yksityistä voittoa tavoittelevaa toimintaa jos verorahoilla kustannettu julkinen toimii yhtä hyvin.

      • Julkisella puolellakin voit tilata videokäynnin tohtorille, jos se ei ole mitään, mikä vaatii välttämättä paikanpäällä käyntiä.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Julkisella puolellakin voit tilata videokäynnin tohtorille, jos se ei ole mitään, mikä vaatii välttämättä paikanpäällä käyntiä.

        Ja täältä palstaltahan saa aina nopeasti selkeän ja asiantuntevan diagnoosin omasta mielenterveydestään.
        Säästyy lääkärinkulut ja turhat terveyskeskuskäynnit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja täältä palstaltahan saa aina nopeasti selkeän ja asiantuntevan diagnoosin omasta mielenterveydestään.
        Säästyy lääkärinkulut ja turhat terveyskeskuskäynnit.

        Myös lääkityksen ottamisesta muistutetaan säännöllisesti ja annetaan hyviä terveysohjeita. Laihduta ja liiku, niin diabetes häviää.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ja täältä palstaltahan saa aina nopeasti selkeän ja asiantuntevan diagnoosin omasta mielenterveydestään.
        Säästyy lääkärinkulut ja turhat terveyskeskuskäynnit.

        Niin, ihan tosi.
        Voi vaikka profiilikuvakseen laittaa jonkun alapäätä vaivaavan ihottumansa kuvan.


      • Anonyymi
        Tellukka kirjoitti:

        Niin, ihan tosi.
        Voi vaikka profiilikuvakseen laittaa jonkun alapäätä vaivaavan ihottumansa kuvan.

        Laitetaan täällä profiiliin trukkilavojakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laitetaan täällä profiiliin trukkilavojakin.

        Virtuaaliklikan lääkäri teki minun vaivaani tarkan diagnoosin. Hän sai tietenkin tyervbeyskeskuksen labratulokset ja röngtenkuvat tai ainakin niiden kuvien tulkinnat.
        Pelkäsin halvautuvani. Kipu makuulta ylös noustessa oli päässä tyrmäävän vahva, siinä 9-10 kipuasteikolla.
        Lääkäri määräsi fysikaalista hoitoa.

        Menin naprapaatille/fysioterapeutilla. Häntä sanotaan "karhunkäpälä" (K K) fysioterapeutiksi. Yksinäinen yrittäjä.
        Hoito maksoi 150 €. Pääsin samana iltana ajamaan fillarilla. Pidin sitä ihmeenä. Fys.käyntejä oli 4 kertaa.
        K.K kysyi työstäni. Arveli vaivani uusiutuvan. Suositteli massage hammerin käyttämistä joka päivä jatkossa.

        Ostin häneltä sellaisen käytettynä. Hinta 50€. Vaiva uusiutuu jos teen vaivalle altistavaa duunia.
        Uskon, että ehkä 50% kaikista ihmisten fyysisistä krempoista hoituisi hyvän fysioterapeutin hoidolla.

        _miesduunari. yksityisyrittäjä_


      • Tellukka kirjoitti:

        Julkisella puolellakin voit tilata videokäynnin tohtorille, jos se ei ole mitään, mikä vaatii välttämättä paikanpäällä käyntiä.

        Eipä ainakaan meidän sairaanhoitopiirissä ole tarjottu sellaista vaihtoehtoa.
        (Uppsala )
        Nettitohtorit vain lirkuttelevat televisiossa mainostaen palvelujaan, jotka kuulostavat lähinnä helppoheikkimäisiltä terveyspalvelujen kaupustelulta.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Eipä ainakaan meidän sairaanhoitopiirissä ole tarjottu sellaista vaihtoehtoa.
        (Uppsala )
        Nettitohtorit vain lirkuttelevat televisiossa mainostaen palvelujaan, jotka kuulostavat lähinnä helppoheikkimäisiltä terveyspalvelujen kaupustelulta.

        Kyllä se on jo sielläkin, mutta ne yksityiset vain kiirehtivät sitä mainostamaan enemmän.

        Tässä on region Uppsala

        https://www.1177.se/Uppsala-lan/om-1177-vardguiden/e-tjanster-pa-1177-vardguiden/det-har-kan-du-gora-nar-du-loggat-in/kontakta-varden-pa-natet/videosamtal-med-varden/



      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Kiitos linkistä.

        Siinä kyllä lukee, että kaikilla vastaanotoilla sitä ei ole. Mutta kyllä se tulee vielä kaikkiin. Meidän terkkarissa se on ollut jo aikoja sitten, mutta en ole sitä käyttänyt, kun niin harvoin siellä muutenkaan, kerran vuodessa kontrollissa ja vain 10 min kävelymatka sinne.


    • En ole ottanut käyttöön, mutta tarjottu on. Saa yhteyden nopeasti hoitajaan jos haluaa.
      Eräs ihminen kertoi paikallislehdessä, että videoyhteyden kautta arvion saadessaan, pääsi samana päivänä lääkärille ja kuvauksiin.
      Hyvä palvelu, jos vaan osaa käyttää. Jos tarve tulee lataan sen.
      Itse olen epävarma kaiken uuden suhteen, mutta onneksi nuoret auttavat.

      • Anonyymi

        Se on siis yksityisen tarjoama vai..............


      • Anonyymi kirjoitti:

        Se on siis yksityisen tarjoama vai..............

        Ei, vaan ihan kunnallinen. Uusi palvelu.


    • Omahoitaja ja omalääkärisysteemi on meidän kunnassa ja se toimii hyvin,
      ensin soitan hoitajalle ja sieltä konsultoinnin lääkärille ja jos ei vielä asia etene, sitten vasta raahaudun päivystykseen.
      Parin vuoden välein raahaudun oma-aloitteisesti vuositarkastukseen ja siinä yhteydessä olen saanut isommatkin vaivat hoidettua, viimeksi kysyin vain, että mihinköhän pitäisi tämän vaivan kanssa mennä, lääkäri kirjoitti lähetteen ja siitä alkoi prosessi, jonka lopulta pari kirurgia saattoivat loppuun ja olin tosi tyytyväinen joutuisaan asian hoitoon ja omalääkäri, joka ohjasi heti oikealle polulle.

      Videokuvissa en ole asioitani hoidellut. Joitakin vuosia sitten yks vaiva vaivasi kauheasti ja kuvittelin vaikka mitä, mistä se epämääräinen kolotus saattoi johtua.
      En asiaa edes esittänyt omalääkärille vaan menin suoraan yksityiseen magneettikuvaukseen, asia selvisi synnynnäisellä vaivalla, jota ikä lisii. Se siitä vaivasta, ei ole sen koommin vaivannut, kun asian tietää. Pitää vain tekemisensä ja rasituksen oikein mitoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5347
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2145
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1916
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1205
    Aihe