Olen käyttänyt nokkosta ainakin 30 vuotta. Poiminut lehdet, kuivattanut ja murentanut lettujen, keittojen ja jauhelihan sekaan kun teen lihapullia.
Nyt luin että nokkonen pitää ryöpätä. Miksi? En löytänyt netistä ryöppäykselle syytä. Asun paikassa jossa on vielä puhdas luonto.
Nokkonen - miksi ryöppäys
1
388
Vastaukset
- Anonyymi
Heti ensimmäisessä hakutulosessa kerrotaan. Lyhyesti, ravinteet vapautuu, ei polttele ja nitraattiptoisuus vähenee. Tuolla myös ruokaohjeita.
"Nokkosen ryöppäys vapauttaa mainiot ravintoarvot ja kasvin aromikkaan maun ruoanlaittoon. Alkukesän pienet ja pehmeävartiset nokkoset voi käyttää ruoaksi kokonaisina.
Nokkoset tulee ryöpätä ennen ruoanlaitto- tai leivontapuuhiin ryhtymistä. Lisäksi nokkosen lehdet on hyvä huuhdella ennen ryöppäämistä hyönteisten ja irtolian poistamiseksi.
Kevät ja alkukesä ovat parasta aika nokkoshortoiluun. Silloin kasvin vaaleanvihreät latvaversot ovat herkullisimmillaan. Sesongin edetessä nokkonen alkaa kukkia, ja isoksi kasvaneiden lehtien maku muuttuu kitkerämmäksi. Poimintaa voi toki jatkaa koko kesän, mutta loppukesällä kannattaa keskittyä vain nokkospuskan pieniin lehtiin.
Varustaudu nokkosten keruuseen hanskoilla ja isolla korilla. Kerää lehtiä runsaasti, sillä nokkonen kuten pinaattikin hupenee ryöpättäessä reilusti.
Nokkosen ryöppäys – näin onnistut:
Kiehauta reilu kattilallinen vettä. Lisää 1 rkl suolaa 1 litraan vettä.
Upota nokkoset veteen. Kun vesi alkaa taas kiehua, keitä nokkosia 30–60 sekuntia.
Kaada vesi pois ja pysäytä kypsyminen laskemalla nokkosten päälle kylmää vettä. Purista ylimääräinen vesi pois.
Hienonna nokkoset halutessasi. Käytä ruoanlaitossa haluamallasi tavalla."
https://www.meillakotona.fi/artikkelit/nokkosen-ryoppays
"Nokkoset voi kiehauttaa ennen kuivaamista, jotta lehtien väri säilyy kauniina ja nitraattipitoisuus pienenee. Kuivattua nokkosta voi lisätä vaikka leipätaikinaan.
Täysin kuivat nokkoset eivät enää polttele. Murusta pelkät lehdet hyvin suljettavaan purkkiin. Kuivattu nokkonen säilyy vuodesta toiseen pimeässä ja kuivassa paikassa."
https://www.meillakotona.fi/artikkelit/nokkosen-kuivaaminen
Ihmetyttää miksei nokkosta ole kaupoissa pakasteena, harva viitsii lkaupungista lähteä mihinkään keräämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12811168Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610334- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1966572Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535671- 735081
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1514424Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254246Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas714079Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1343637