Korona tautiset ruotsalaiset kelpaa mutta ei uusmaalaiset

Anonyymi

Uusimaan rajat suljettiin ja Lappiin meno kiellettiin keväällä. Kirottiin että älkää tulko tänne viemään meidän vähiä sairaalapaikkoja. Ja nyt te pyydätte ruotsalaisia sinne hoitoon. Kyllä onnlappalaiset ja viher-vasemmisto näyttäneet, että suosi suomaaista ei ole arvossaan. Lomamatkat tehdään muualle jatkossa. Saisipa valtionavutkin pois.

15

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ohisalo=Hutisalo johtaa Suomalaiset turmioon.
      Onko Suomessa harvainvalta?
      Miten voi yksi "harhainen" päättää meidän asioista?

      Kannapista ja nuuskaa,siinäkö Suomalaisten tulevaisuus.
      Tuli mieleen eräs laulu:Ja seliässä oli Andersson.

    • Anonyymi

      Ei persuturisteista ole paljon iloa, ne tankkaa persumersun dieseli tankin täyteen kotona, syövät lidlin sikanautaa js kulauttaat lidlin kaljaa päälle ja asuvat teltassa. Vain kalja ja sikanauta tölkit jää jäljelle käynnistä luontoon.

    • Anonyymi

      Itse nuo käy senn taudin hakemassa nuuskan osto reissuiltansa.

    • Anonyymi

      Ihan oikein olisi, että kaikki Lapin matkailufirmat ja tunturikeskukset tekisivät konkurssin. Itse sulkivat hissit, palvelut ja ladut viime keväänä. Ei tartte näiden yrittäjien saadakaan asiakkaita. Konkurssi ja sen jälkeen ei enää asiaa mihinkään töihin. Kyllä niille etelästä ostajat löytyy, kun halvalla saa. Kannattaisi myös miettiä onko se elämä minkään arvoista, kun on velat niskassa ja koko perheen elämä pilattu. Voihan sitä saada nautintoa, että estettiin Uusimaalaisten ja muiden turistien lomat. Ja onnistuttiin hyvin.

    • Anonyymi

      Saisi pysyä pois kaikki turistit. Täällä on ikäihmisiä, joita pitää hallituksen suojella. Pois kaikki ulkomaalaiset ja Lappilaisia lukuunottamatta kaikki muutkin.

    • Anonyymi

      saatte tappaa koiranne ja syödä ne, kun ette turisteja huoli sinne. tyhmyydestä sakotetaan.

      • Anonyymi

        Rauhoitu hyvä ihminen. Pois katkeruus.


    • Anonyymi

      Uusimaan rajat laitetaan taas kiinni, joten ole hiljaa siellä.

    • Anonyymi

      Leville lusthin pithoon.

    • Anonyymi

      Levillä taas on koronalinko pyörimässä.

    • Anonyymi

      Ihan kivasti on taas mennyt aika Kittilässä. Levillä oli pientä ruuhkaa mutta muutoin turvavälit pitää. Alkossa oli Levilläkin hyvin juomia, vaikka iltalehdet kirjoittelivat niiden muka loppuneen. Hiihtolomalla taas viikolla 8 tavataan. Huomenna loppuu loma ja palataan Stadiin.

    • Anonyymi

      Lääkäriä teho hoidetaan koronarokotteen jälkeen
      Meksikossa koronavirusta vastaan massarokotteet aloitettiin 29 joulukuuta. Yksi lääkäreistä, joka oli ensimmäisten joukossa rokotteen ottajista, häntä hoidetaan nyt teho-osastolla sen jälkeen, kun hänellä ilmeni vakavia seuraamuksia.
      32-vuotias naispuolinen lääkäri Nuevo Leonissa, Mexikossa, saa nyt tehohoito sen jälkeen, kun hänet oli rokotettu Pfizer-BioNTechs rokotteella koronaa vastaan. Jo puolen tunnin jälkeen, rokotteen saamisesta, ilmeni hänellä kramppeja, hengenahdistusta ja ihottumaa iholla, raportoi Reuters.
      TÄssä ei ole mitään sääntöjenvastaista sitten.

    • Anonyymi

      Teletappihallitus on sählännyt niin, että maahamme saadaan vain 50 000 rokoteannosta viikossa. Kun 5 000 000 jakaa 50 000:lla, tulokseksi tulee 100. Mutta kun kaikille pitää antaa kaksi pistosta, aikaa kuluu siis 200 viikkoa, ennen kuin koko kansa on rokotettu. Joka on noin neljä vuotta. Aika moni taitaa ehtiä kukahtaa tautiin siihen mennessä. Hallitus toivoo, että mahdollisimman moni porvari kuukahtaisi, niin säilyisi kannatus.

      Hallitus selittää, että kun on tuo EU. Ja paskat. Lässyn lässyn. Kyllä rokotteita olisi pystynyt hankkimaan, jos olisi ollut halua ja kykyä. Mutta kun ei ole halua, eikä kykyä. On vain selityksiä

      Eikä siinä ole edes koko kaameus. Vai uskooko joku, että rokotukset pystytään järjestämään ilman sähläämistä. Ei kannattaisi uskoa. Kun käytössä on 50 000 annosta, ei kannata ilmoittaa 100 000 ihmiselle, että nyt on Sinun vuorosi käydä pistoksella. Mutta niin vain teletappien komennossa aiotaan tehdä.

      Jotta homma ei menisi reisille, niin jokaisessa rokotuspisteessä pitäisi tietää etukäteen, montako rokotettavaa sinä päivänä tulee paikalle. Mutta millä tiedät, ellet jaa etukäteen jonotusnumeroita.

      Nyt on käymässä niin, että ihmiset tulevat käskettynä määräpäivänä rokotuttamaan itsensä vain kuullakseen, että rokotteet loppuivat tunti sitten. Eli varautukaa siihen, että kuluvan kevään aikana seisotte kymmenkunta kertaa rokotusjonossa. Tai sitten ottakaa teltta mukaan ja jääkää yöksi tai pariksi jonottamaan, kunnes pakasteauto joku aamu tuo lisää rokotteita.

      Kaikista irvokkainta on kuitenkin se, että koska kukaan ei voi etukäteen tietää, kuinka monta rokotettavaa mihinkin rokotuspisteeseen saapuu, niin joihinkin pisteisiin jaetaan liikaa niitä niukkoja rokotteita. Jotka sitten menevät pilalle, kun joku unohtaa panna ylimääräiset päivän päätteeksi terveyskeskuksen keittiön pakastimeen.

      Sanna Marinin sählääminen naurattaisi, ellei kyseessä olisi kansalaisten terveys. Mitään näin amatöörimäistä säheltämistä en muista aikoihin tapahtuneen näin tärkeässä asiassa. Johtunee varmaan siitä, että kassaneidit harvoin joutuvat käsittelemään niin suurta lukua kuin viisikymmentä tuhatta, puhumattakaan viidestä miljoonasta. Onhan se ymmärrettävää, että pää menee pyörälle niiden nollien kanssa.

      Hallituksen täydellistä välinpitämättömyyttä kansalaisten terveydestä kuvaa se, että rokottamiseen olisi voitu valmistautua jo liki vuoden verran. Siinä ajassa olisi pystynyt rakentamaan minkälaisen ajanvarausjärjestelmän tahansa, jonka avulla rokotukset olisivat sujuneet jonottamatta, eikä yhtään rokotetta olisi mennyt hukkaan. Mutta millä sellaista ehtisi miettiä, kun on noita naistenlehtien haastatteluja buukattuna niin paljon.

      Jos hallitus toimisi miehekkäästi, se myöntäisi kyvyttömyytensä ja antaisi homman ammattilaisten käsiin. Nyt on vaarana, että Teletapit tuhoavat osaamattomuudellaan kansalaisten terveyden ja hermostuksissaan siinä ohessa osaamattomuutensa peittely-yrityksillä myös kansantalouden.

    • Anonyymi

      Rajat kiinni ..ja jos ylittää rajan niin 2vkn karanteeni hotellissa eikä sieltä huoneesta poistuta saa ... ja artisti maksaa.. näin saadaan rahat majoitusyrittöjölle...näin ainakin Ausseissa tekevät... 2viikko hotlassa ja parit testit sitten voi lähteä kun on maksanut hotlan laskun...

    • Anonyymi

      Vielä yksi yö ja koronavaunu suuntaa Leville. Siis tojota.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2608
    2. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      66
      2517
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      72
      2308
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      22
      1828
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      213
      1789
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1670
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1479
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1460
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1441
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1430
    Aihe