Korona tautiset ruotsalaiset kelpaa mutta ei uusmaalaiset

Anonyymi

Uusimaan rajat suljettiin ja Lappiin meno kiellettiin keväällä. Kirottiin että älkää tulko tänne viemään meidän vähiä sairaalapaikkoja. Ja nyt te pyydätte ruotsalaisia sinne hoitoon. Kyllä onnlappalaiset ja viher-vasemmisto näyttäneet, että suosi suomaaista ei ole arvossaan. Lomamatkat tehdään muualle jatkossa. Saisipa valtionavutkin pois.

15

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ohisalo=Hutisalo johtaa Suomalaiset turmioon.
      Onko Suomessa harvainvalta?
      Miten voi yksi "harhainen" päättää meidän asioista?

      Kannapista ja nuuskaa,siinäkö Suomalaisten tulevaisuus.
      Tuli mieleen eräs laulu:Ja seliässä oli Andersson.

    • Anonyymi

      Ei persuturisteista ole paljon iloa, ne tankkaa persumersun dieseli tankin täyteen kotona, syövät lidlin sikanautaa js kulauttaat lidlin kaljaa päälle ja asuvat teltassa. Vain kalja ja sikanauta tölkit jää jäljelle käynnistä luontoon.

    • Anonyymi

      Itse nuo käy senn taudin hakemassa nuuskan osto reissuiltansa.

    • Anonyymi

      Ihan oikein olisi, että kaikki Lapin matkailufirmat ja tunturikeskukset tekisivät konkurssin. Itse sulkivat hissit, palvelut ja ladut viime keväänä. Ei tartte näiden yrittäjien saadakaan asiakkaita. Konkurssi ja sen jälkeen ei enää asiaa mihinkään töihin. Kyllä niille etelästä ostajat löytyy, kun halvalla saa. Kannattaisi myös miettiä onko se elämä minkään arvoista, kun on velat niskassa ja koko perheen elämä pilattu. Voihan sitä saada nautintoa, että estettiin Uusimaalaisten ja muiden turistien lomat. Ja onnistuttiin hyvin.

    • Anonyymi

      Saisi pysyä pois kaikki turistit. Täällä on ikäihmisiä, joita pitää hallituksen suojella. Pois kaikki ulkomaalaiset ja Lappilaisia lukuunottamatta kaikki muutkin.

    • Anonyymi

      saatte tappaa koiranne ja syödä ne, kun ette turisteja huoli sinne. tyhmyydestä sakotetaan.

      • Anonyymi

        Rauhoitu hyvä ihminen. Pois katkeruus.


    • Anonyymi

      Uusimaan rajat laitetaan taas kiinni, joten ole hiljaa siellä.

    • Anonyymi

      Leville lusthin pithoon.

    • Anonyymi

      Levillä taas on koronalinko pyörimässä.

    • Anonyymi

      Ihan kivasti on taas mennyt aika Kittilässä. Levillä oli pientä ruuhkaa mutta muutoin turvavälit pitää. Alkossa oli Levilläkin hyvin juomia, vaikka iltalehdet kirjoittelivat niiden muka loppuneen. Hiihtolomalla taas viikolla 8 tavataan. Huomenna loppuu loma ja palataan Stadiin.

    • Anonyymi

      Lääkäriä teho hoidetaan koronarokotteen jälkeen
      Meksikossa koronavirusta vastaan massarokotteet aloitettiin 29 joulukuuta. Yksi lääkäreistä, joka oli ensimmäisten joukossa rokotteen ottajista, häntä hoidetaan nyt teho-osastolla sen jälkeen, kun hänellä ilmeni vakavia seuraamuksia.
      32-vuotias naispuolinen lääkäri Nuevo Leonissa, Mexikossa, saa nyt tehohoito sen jälkeen, kun hänet oli rokotettu Pfizer-BioNTechs rokotteella koronaa vastaan. Jo puolen tunnin jälkeen, rokotteen saamisesta, ilmeni hänellä kramppeja, hengenahdistusta ja ihottumaa iholla, raportoi Reuters.
      TÄssä ei ole mitään sääntöjenvastaista sitten.

    • Anonyymi

      Teletappihallitus on sählännyt niin, että maahamme saadaan vain 50 000 rokoteannosta viikossa. Kun 5 000 000 jakaa 50 000:lla, tulokseksi tulee 100. Mutta kun kaikille pitää antaa kaksi pistosta, aikaa kuluu siis 200 viikkoa, ennen kuin koko kansa on rokotettu. Joka on noin neljä vuotta. Aika moni taitaa ehtiä kukahtaa tautiin siihen mennessä. Hallitus toivoo, että mahdollisimman moni porvari kuukahtaisi, niin säilyisi kannatus.

      Hallitus selittää, että kun on tuo EU. Ja paskat. Lässyn lässyn. Kyllä rokotteita olisi pystynyt hankkimaan, jos olisi ollut halua ja kykyä. Mutta kun ei ole halua, eikä kykyä. On vain selityksiä

      Eikä siinä ole edes koko kaameus. Vai uskooko joku, että rokotukset pystytään järjestämään ilman sähläämistä. Ei kannattaisi uskoa. Kun käytössä on 50 000 annosta, ei kannata ilmoittaa 100 000 ihmiselle, että nyt on Sinun vuorosi käydä pistoksella. Mutta niin vain teletappien komennossa aiotaan tehdä.

      Jotta homma ei menisi reisille, niin jokaisessa rokotuspisteessä pitäisi tietää etukäteen, montako rokotettavaa sinä päivänä tulee paikalle. Mutta millä tiedät, ellet jaa etukäteen jonotusnumeroita.

      Nyt on käymässä niin, että ihmiset tulevat käskettynä määräpäivänä rokotuttamaan itsensä vain kuullakseen, että rokotteet loppuivat tunti sitten. Eli varautukaa siihen, että kuluvan kevään aikana seisotte kymmenkunta kertaa rokotusjonossa. Tai sitten ottakaa teltta mukaan ja jääkää yöksi tai pariksi jonottamaan, kunnes pakasteauto joku aamu tuo lisää rokotteita.

      Kaikista irvokkainta on kuitenkin se, että koska kukaan ei voi etukäteen tietää, kuinka monta rokotettavaa mihinkin rokotuspisteeseen saapuu, niin joihinkin pisteisiin jaetaan liikaa niitä niukkoja rokotteita. Jotka sitten menevät pilalle, kun joku unohtaa panna ylimääräiset päivän päätteeksi terveyskeskuksen keittiön pakastimeen.

      Sanna Marinin sählääminen naurattaisi, ellei kyseessä olisi kansalaisten terveys. Mitään näin amatöörimäistä säheltämistä en muista aikoihin tapahtuneen näin tärkeässä asiassa. Johtunee varmaan siitä, että kassaneidit harvoin joutuvat käsittelemään niin suurta lukua kuin viisikymmentä tuhatta, puhumattakaan viidestä miljoonasta. Onhan se ymmärrettävää, että pää menee pyörälle niiden nollien kanssa.

      Hallituksen täydellistä välinpitämättömyyttä kansalaisten terveydestä kuvaa se, että rokottamiseen olisi voitu valmistautua jo liki vuoden verran. Siinä ajassa olisi pystynyt rakentamaan minkälaisen ajanvarausjärjestelmän tahansa, jonka avulla rokotukset olisivat sujuneet jonottamatta, eikä yhtään rokotetta olisi mennyt hukkaan. Mutta millä sellaista ehtisi miettiä, kun on noita naistenlehtien haastatteluja buukattuna niin paljon.

      Jos hallitus toimisi miehekkäästi, se myöntäisi kyvyttömyytensä ja antaisi homman ammattilaisten käsiin. Nyt on vaarana, että Teletapit tuhoavat osaamattomuudellaan kansalaisten terveyden ja hermostuksissaan siinä ohessa osaamattomuutensa peittely-yrityksillä myös kansantalouden.

    • Anonyymi

      Rajat kiinni ..ja jos ylittää rajan niin 2vkn karanteeni hotellissa eikä sieltä huoneesta poistuta saa ... ja artisti maksaa.. näin saadaan rahat majoitusyrittöjölle...näin ainakin Ausseissa tekevät... 2viikko hotlassa ja parit testit sitten voi lähteä kun on maksanut hotlan laskun...

    • Anonyymi

      Vielä yksi yö ja koronavaunu suuntaa Leville. Siis tojota.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe