Kehitysvammaisuutta aiheuttava geenivirhe X -kromosomissa ?

Anonyymi

Onko olemassa sellaista resessiivistä geenivirhettä X -kromosomissa, joka aiheuttaisi kehitysvammaisuutta ?

Tuollainen geenivirhe olisi sinänsä tieteellisesti mielenkiintoinen, koska se vaikuttaisi eri tavalla eri sukupuolta oleviin ihmisiin:

Tyttö/Nainen sairastaa kehitysvammaisuutta vain, jos saa molemmilta vanhemmiltaan tuon viallisen geenin, sensijaan jos saa viallisen geenin vain toiselta vanhemmaltaan, on itse terve, mutta osa lapsista saa myös viallisen geenin.

Poika/mies sensijaan sairastaa kehitysvammaisuutta, jos perii äidiltään tuon viallisen geenin. Isältään siis perii Y -kromosomin, joka ei sisällä tuota viallista geeniä, mutta joka ei myöskään kykene peittämään mahdollista X-kromosomissa olevaa geenivirhettä, eli miessukupuolessa jo YKSI viallinen geeni aiheuttaa kehitysvammaisuutta, kun sensijaan naissukupuolessa vasta KAKSI viallista geeniä X-kromosomeissa aiheuttaa kehitysvammaisuutta.

Onko tällaista resessiivisesti eli peittyvästi periytyvää geenivirhettä X -kromosomissa olemassa, joka aiheuttaisi kehitysvammaisuutta ?

Jos on, voisi olettaa, että kehitysvammaisissa on enemmän miespuolisia kuin naispuolisia.

Asiassa kun olisi silloin vielä se mielenkiintoinen yksityiskohta, että jotta nainen olisi tästä syystä kehitysvammainen, hänen isänsä ainoa X -kromosomi täytyisi myös olla viallinen, ja se tarkoittaa, että naisen isä olisi itsekin kehitysvammainen.
Miehellä kun on vain yksi X -kromosomi , mutta naisella kaksi X -kromosomia.

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe