Skyscanìssa rj12 lähtö, mukaan tuli kyseinen piuha vga päällä (naaras), onko olemassa uros-uros adapteria... kun läppärissä naaras liitin. Ja onko VGA-hdmi piuhaa, ja toimiiko se ... voisko sellasta käyttää.?
nim. Jedi
nim. Jedi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On ja on, toimivuutta en ole kokeillut.
VGA kaapelin liittimen sukupuolen vaihtaa viiden euron kapistus, jonka löydät hakusanoilla: VGA sukupuolenvaihtaja
VGA ulostulosta näytön HDMI sisääntuloon muunnos onnistuu parin kympin adapterilla, jonka löytää hakusanoilla: VGA HDMI sovitin. Esim tälläinen:
https://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kaapelit-ja-adapterit-tietokoneet-ja-verkko/149304/vga-hdmi-sovitin
En ole testannut vga -> hdmi adapteria joten en voi sanoa mitään sen toimivuudesta.
Läppärin VGA-ulostulosta ei kyllä saa kuvaa sisään läppärin näytölle.
Hyvä havainto mainita asiasta kun se ei kaikille ole selvää. Läppärin vga liitin on tosiaan pelkkä ulostulo eli sen kautta ei vga -signaalia saa syötettyä läppärin sisäiselle näytölle. Sama pätee myös läppärin HDMI - ulostuloon. Löytyy laitteita jotka digitoivat VGA - signaalia ja lukevat sen sisään koneeseen esimerkiksi USB - liitännän kautta mutta ne ovat kalliita.