Pyörän pesu ja ylläpito (sekä uuden ketjun käyttöönotto)

Anonyymi

Olisiko ideaa kerätä vinkkejä yleisistä polkupyörän huoltoon ja ylläpitoon liittyvistä asioista samaan aiheeseen? Eli jos selittäisitte lyhyesti, että miten pesette ja huollatte pyöräänne, miten usein, ja mitä öljyjä/rasvoja/pesuaineita te itse käytätte? Sitten jos vielä laittaisitte, että minkä "tason" pyöräilijöitä olette, niin sekin saattaa hiukan auttaa, jos joku haluaa kokeilla samanlaista toimintamallia. Itse voisin kirjoittaa vuoden kuluttua "tasoksi": Työmatkapyöräilijä, noin 4000km vuodessa.

Itselläni alkaisi nyt siis työmatkapyöräily. Pyörä on käytetty halpa perus hybridi Altus-vaihteilla, ja ketju oli sen verran kulunut, että päätin vaihtaa samantien uuden. Eli sen käyttöönottopuhdistus ja rasvaus kiinnostaa nyt erityisesti.

13

634

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidän pyöräni hyvässä kunnossa koko ajan. Kaikki säädöissään ja aina kunnossa.

      Säätelen/korjaan heti kun tulee vikaa. Vaihteet, jarrut yms.

      Pesen pyörän mahdollisuuksien mukaan letkulla heti kuraisen pyöräilyn jälkeen. Näin kura lähtee helpoiten pois. Kovempi pesu tulee tehtyä harjalla tiskiaineella tai autonpesuaineella. Huuhtelen pesuaineet pois joko letkulla tai parilla ämpärillisellä vettä.

      Ketjut rasvaan ketjurasvalla sadeajon, kovemman pesun jälkeen tai sen jälkeen kun tuntuvat tarviavan rasvaa.

      Laitan ketjuun rasvaa hyvin paljon ja kerään ylimääräisen rasvan talouspaperiin tai rättiin.

      Huoltopukki on koukku katossa. Laitan koukkuun narun ja riiputan pyörää narussa satulan nokasta.

      Pikkusälää, kuten valoja, työkaluja, ajovaatteita, kenkiä yms. kertyy nurkkiin yllättävän paljon. Niitä kaikkia kuitenkin tarvitsee aina toisinaan.

    • Anonyymi

      Itse en koskaan pese pyörää vettä ruiskuttamalla vaan pyyhin märällä rätillä. Pienellä ruuvarilla ja hammasharjalla rapsuttelen pienet kohdat.
      Kerran vuodessa öljyän kaikki kohdat, joissa on jotain liikkuvaa. (polkimet, ohjauslaakeri jne...). Ketjut toki useammin.

    • Anonyymi

      Itse sekoitan miedon pesuaineliuoksen pumppupulloon, jolla levitän pesuaineen pyörään (biohajoava ympäristöystävällinen pesuaine). Tämän jälkeen pesen auton pesuharjalla ja ämpärin kanssa pyörän puhtaaksi. Yksikertaista ja toimivaa.

      Jotkut sanovat, että uusista ketjuista pitää poista varastorasva ja laittaa oikean tyyppistä rasvaa tai vahaa tilalle. Ehkä se varastorasva on liian likaa keräävä ja tätä mieltä olevilla on pointtinsa. Itse olen alkanut käyttämään ketjuvahaa. Sitä joutuu lisäämään vähän useammin mutta ensivaikutelma on että ketju pysyisi vähän puhtaampana pidempään.

      • Anonyymi

        Ketjujen ulkopuoli pitää pyyhkiä puhtaaksi aina ettei lika tartu. Koskee myös uusia ketjuja jotka on rasvan peitossa. Muuten niihin tarttuu kaikki mitä tuolla pöllyää ja sitten kuuluu jännää rahinaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketjujen ulkopuoli pitää pyyhkiä puhtaaksi aina ettei lika tartu. Koskee myös uusia ketjuja jotka on rasvan peitossa. Muuten niihin tarttuu kaikki mitä tuolla pöllyää ja sitten kuuluu jännää rahinaa.

        Näin on. Ketjua voideltaessa voiteluaineen tippa tiputetaan joka lenkin kohdalle ja lopuksi pyyhitään ketjun ulkopuoli mahdollisimman puhtaaksi ja kuivaksi. Puhdas ja kuiva ulkopuoli ei kerää likaa yhtä helposti.


    • Anonyymi

      Painepesuri on paras.

      • Anonyymi

        Niin, ja pyörä pestään jokaisen maastoek:n jälkeen.


      • Anonyymi

        Kyllä. Niin paljon kun pesurista irtoo niin lähtee akselien juuret putipuhtaiksi!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Niin paljon kun pesurista irtoo niin lähtee akselien juuret putipuhtaiksi!!

        Pesun jälkeen ei sitten sovi unohtaa vaseliinia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pesun jälkeen ei sitten sovi unohtaa vaseliinia.

        Kyllä sen voi unohtaa koska painepesuripesun jälkeen ei jää mitään mikä olisi enää vaseloinnilla pelastettavissa


    • Anonyymi

      Tärpätillä ja trasselilla pyörä puhtaaksi,ketjuihin kunnon kerros vaseliinia

    • Anonyymi

      On neuvottu että uusien ketjujen rasvoja ei kannata pestä pois vaan suoraan käyttöön vain. Päällisin puolin vain puhdistaa enimmät pois ettei kerää turhaan sontaa. Siitä sitten vain lisäilee ja jos viitsimystä riittää niin välillä jopa pesee. Hommaan kannattanee ostaa jotain asiaankuuluvaa liuotinpesuainetta, koska on kokeiltu tiskiaineet eikä ne käytännössä tehoa lainkaan siihen rasvamoskaan ja jotkut ronskimmat kuten bensa voi liuottaa ketjuista jotkut suojakerrokset pois kuulemani mukaan. Mutta pesutapoja lienee monia.

    • Itselläni pyörä(t) sattuneista syistä taloyhtiön pyörävaraston sijasta kotona, joten kyllä se pyörä pitää putsata ajolenkin jälkeen jos on ollut vähän kosteaa ja pyörä rapaantunut,
      Tämän takia taloyhtiön parkkipaikalla olevassa autossani on takakontissa pieni akkukäyttöinen Kärcherin matalapainepesuri (joka tehty juuri kyseisenlaiiin puhdistuksiin), pesuainetta, muutama harja ja liina.
      Näillä sitten pyörän pesu ja putsaus niin ei tuli rapaa kotiin asti.
      Koska ketjuissa läytän kuivan kelin öljyjä, niin tälläisen pyörän pesun jälkeen kun ketjut kuivuneet, niin kotona kevyt ketjujen öljyäminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe