Mämmi, perunalla miedompaa

Anonyymi

Perinteinen vanhanajan perunamämmi


Ajan hengen mukaisesti pyritään välttämään sokeria. Mämmistä tulee kuitenkin aika voimakkaan makuista kun se valmistetaan ilman sokeria ja siirappia. Miedomman makuista sokeritonta mämmiä voidaan valmistaa kun mämmiin lisätään merkittävä määrä perunaa.
Mallaspussin ojeen mukaan valmistettuun mämmiin lisätään 2 kg perunaa, niin silloin saadaan mrekittävästi miedomman makuista mämmiä. Ja vieläkin miedomman makuista mämmiä saadaan kun lisäksi maltaiden määrä pienennetään 300 grammaan ja jauhon määrä pienennetään 450 grammaan - tai maun mukaan.

Jos haluaa makeampaa mämmiä, niin lautaselle voi aina lisätä sirotesokeria tai voi lisätä muita sopivia makeita lisukkeita.

Näistä valmistuu perunamämmi mämmipussin ohjetta mukaellen ja soveltaen:

3,5 litraa vettä perunoiden keittämiseen
2 kg helposti soseutuvia perunoita - kaikki lajikkeet imeltyy
500 g mämmimaltaita
750 g ruisjauhoja
1 teelusikallinen suolaa
Jos haaluaa niin voi vaustaa halutuilla mausteilla

Näin valmistuu perunamämmi:

1. Pese ja kuori perunat isoon n 7 litran kattilaan. Perunat voi keittää koko vesimäärässä. Äla lisää suolaa.
2. Keitä perunat täysin kypsiksi suolattomassa vedessä. Ota lähes koko keittovesimäärä toiseen kattilaan ja pidä kuumana. Jätä pieni vesimäärä helpottamaan perunoiden soseuttamista. Soseuta perunat kuumina perunasurvimella soseeksi. Lisää kuuma keittovesi soseeseen.
3. Tämä on tärkeää !!! Jäähdytä sose huolellisesti 70-75 asteiseksi.
4. Maltaat ja jauhot voi sekoittaa kuivina kulhoon. Lisää maltaat ja jauhot 70-75 asteiseksi jäähdytettyyn soseeseen vähitellen ja hyvin sekoittaen, niin että saadaan kevyesti sakea sose - noin vellimäinen.
5. Laita kansi kattilaan. Laita sosekattila 65-70 asteiseen uuniin imeltymään ja anna imeltyä noin 3 tuntia. Sekoita imeltymisen aikana 3-4 kertaa. Maistamalla voi seurata imeltymisen edistymistä.
6. Jos haluaa maustaa, niin mausteet voi lisätä tässä vaiheessa. Lisää suola. Laita sosekattila isolle keittolevylle ja kuumenna tehokkaasti sekoittaen, niin että sose alkaa kiehumaan ja siirrä kattila sivuun noin 15 minuutiksi.
7. Laita sose uunivuokiin. Aluksi voit paistaa hetken aikaa noin 180 asteisessa uunissa. Alenna uunin lämpötila 120-130 asteeseen. Lisää paiston aikana pinnalle 2-4 kertaa 2-3 ruokalusikallista vettä estämään kuorettumista.
8. Paista 3-4 tuntia.

Mämmi on pathaimmillaan kun se on seisonut viileässä jääkaapissa peitettynä 3 vuorokautta. Usein vuoka tyhjenee aikaisemmin, mutta siitä ei kannata huolestua, mutta varalle kannattaa valmistaa useampi vuoallinen.

Jos haluaa niin tämänkin mämmin voi makeuttaa jo vakiintuneeseen tapaan siirapilla sokeripommiksi.

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

        Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
        Tv-sarjat
        9
        1014
      2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

        Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
        Ikävä
        125
        966
      3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

        Mun mielestä on👍
        Ikävä
        109
        949
      4. 55
        909
      5. Rauha, sopiiko

        Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
        Ikävä
        85
        812
      6. Kunnanhallitus

        Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
        Puolanka
        43
        769
      7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

        Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
        Ikävä
        66
        711
      8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

        Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
        Sinkut
        157
        707
      9. Minkä kappaleen

        haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
        Ikävä
        64
        687
      10. Mitä meidän välillämme

        On käynyt näiden vuosien aikana?
        Ikävä
        70
        586
      11. Olit hyödytön.

        Mulle hyödytön..
        Ikävä
        95
        561
      12. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

        Vaikka oot jo noin vanha!?
        Ikävä
        37
        545
      13. Kumpi tästä nyt

        Teki niin vaikeaa?
        Ikävä
        60
        524
      14. Tykkäätkö minusta

        Mies vai et? -nainen
        Ikävä
        52
        521
      15. Vieläkö tykkäät

        Minusta niin paljon että olisit valmis?
        Ikävä
        35
        497
      16. Teini kuolema

        Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
        Kajaani
        22
        496
      17. MiltäKaivattusi

        Näyttää? !
        Ikävä
        26
        480
      18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

        https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
        Maailman menoa
        52
        449
      19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

        Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
        Ikävä
        31
        443
      20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

        Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
        Luterilaisuus
        246
        408
      Aihe