No niin.. Nyt alkavat konkurssit. Jos tässä on kehuttu suomen hyvää coronan hoitoa niin nyt alkaa sen kustannusten ja vaikutusten perintä ja maksut. Eli kun suljetaan yhteiskunta ja tulot putoaa niin mitäs siinä voi enään matkailum yrittäjä.. lappu luukulle ja itse toiselle luukulle. Ja mahd työntekijät myös kortistojonoon.. ei kai valtio pysty monta vuotta yrittäjiä tukemaan isolla rahalla.. ei siihen riitä mitkään Eu-tuet.. kohta on suomikin kreikan kanssa kriisivaltioiden joukossa ja tarvii muitten maitten velkatukea.. ehkä silloin taas huomataan että toisen pilkka osuu loppujen lopuksi omaan nilkkaan.. mites tämä nyt oikein menikään?
Suomen coronastrategian onnistumisen hinta
9
94
Vastaukset
- Anonyymi
Vuokranantajat irtisanovat sairastuneiden vuokralaisten vuokrasopimuksia jo.
- Anonyymi
Ja mistä tämä tieto?
- Anonyymi
Ja sinäkö olet sitä mieltä, että eiku turisteja vaan wuhanin kiinasta tänne. Että vaan matkailuyrittäjä ei menis konkkaan. Ei se hallituksen syy ole että corona runtelee koko maailmaa. Sama tilanne se on muuallakin maailmassa. Turistit ne pääasiassa ovat viruksen levittäjiä.
- Anonyymi
Wuhanissa palanneet normaaliin ja ulkomailla uutisoineet valtavista allasbileistä. Ei siellä ole niitä koronatartuntoja. Koko Kiinassa 2 viimeisen viikon aikana on todettu 171 koronatartunnan saanutta ja niistä varmasti ylivoimaisesti suurin osa peräisin ulkomailta. Kiinassa niitä asukkaita sitten se puolitoista miljardia. Jos taas lasketaan koko ajan tartunnat niin harva paikka maailmassa pärjää Ylitornion lähellä 800 olevalle lukemalle eli vihreää valoa näytettäisiin suunnilleen koko maailmalle. ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Wuhanissa palanneet normaaliin ja ulkomailla uutisoineet valtavista allasbileistä. Ei siellä ole niitä koronatartuntoja. Koko Kiinassa 2 viimeisen viikon aikana on todettu 171 koronatartunnan saanutta ja niistä varmasti ylivoimaisesti suurin osa peräisin ulkomailta. Kiinassa niitä asukkaita sitten se puolitoista miljardia. Jos taas lasketaan koko ajan tartunnat niin harva paikka maailmassa pärjää Ylitornion lähellä 800 olevalle lukemalle eli vihreää valoa näytettäisiin suunnilleen koko maailmalle. ;)
Missasin että tämä oli yleistä Lapissa osiossa. Tämä sama aloitus tuolla Ylitornion osiossa niin sekoitin Ylitornion asioita sekaan. Sorry!
- Anonyymi
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/6447a1e3-0592-42f1-b8e9-0d56c4277d35?ref=ampparit:3c63
Jos Lappi menee konkurssiin, mitä siitä seuraa? - Anonyymi
Suomen coronastrategian onnistumisen hinta: Jaa kuulostaa siltä että Suomen olisi pitänyt valita Ruotsin strategia. Lapissa oli viime keväänä oikea epidemia näiden turistien tuomina. Matkailuyrittäjät vähät välitti tartuntariskeistä tuolloin.
- Anonyymi
Lappi saa pysyä kiinni niin pysytään terveinä. Menköön kaikki turismi konkurssiin. En kaipaa niitä ulkomaalaisia pällistelemään tänne. Nostellaan työttömyyskorvauksia tai mennään töihin muille aloille.
- Anonyymi
Eipä tää kovin kiinni ole. Karavaanarit painaa jonossa vt21. Nää "koronavapaat" kotimaiset turistit aiheuttaneet tartuntoja. Utsjoellakin maksoivat hengellään. Luvattiin alueellisia rajoituksia ja Lapin tartuntalääkärit kyllä ottaneet kopin siitä. Torniossa peruttiin Twinkkarit ja joku jääkiekko-juttu ainakin. Täällä vaan ei ole ollut niitä kotoperäisiä tartuntoja ja ei ole tarkoitus ajaa porukkaa Oulun tapahtumiin. Sen nämä paikalliset lekurit unohtaneet. Sote-henkilöstö ravaa tietysti edelleen Ruotsissa. Ne työpaikat on erityissuojeltuja. Kouluttaisivat edes henkilöstöä ettei tulisi noita turhia kuolemia.
Minusta kyllä Levi meni todella äkkiä kiinni kun kesken viikon heittivät porukat pihalle paniikissa. Kuhmoa, Uuttamaata tai Helsinki-Vantaata ei kyllä laiteta kiinni vaikka Kuhmossa se 2 viikon lukema taitaa olla nyt reilut 282. Unkarin lukema reilut 28,5 ja ei edes suositella karanteeniin jäämistä. Ruotsin Torniolaaksossa ei tartuntoja 3 viikkoon mutta jos käväiset ostoksilla Icassa ja asut vt21 niin suositus on 2 viikon karanteeni. En nyt pitäisi tätä strategiaa niin onnistuneena.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802173
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391517Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321184Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56942Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol258917- 55876
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20852Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis233755Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58753Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745