Poronliha on liian kallista

Anonyymi

Poronlija maksaa kaupassa tai suoraan tuottajilta ostettuna aivan käsittämättömän paljon. Se olisi vielä paljon kalliimpaa, jos tuottajille ei maksettaisi valtion varoista suuria tuotantoavustuksia.

En osta koskaan poroa, mutta kylläkin peuran lihaa, jota saa nykyisin paljon halvemmalla kuin poroa. Peuran liha tulee suomalaisilta metsästäjiltä ja ulkomailta. Tässä tilanteessa kaikki poronlihan tuotantotuet pitäisi lopettaa.

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olen sitä mieltä, että koko porojen pitäminen tuotantoeläimenä pitää lopettaa tykkänään. Ei kukaan oikeasti tarvi poronlihaa ruuaksi, muutenkin lihan syöntiä pyritään vähetämään joka puolella.

      Poronhoito yhteiskunnalle kallis ja ikuinen menoerä. Nykymuotoinen poronhoito aiheuttaa riitoja, kun joidenkin ihmisten karja pilaa ihmisten pellot, pihat, kasvimaat, metsät ja suunnaton harmi liikenteessä.

      Jos joku vielä haluaa poronlihaa syödä niin pitäköön poronsa omilla maillaan ja vain sen kokoista karjaa, että pystyy sen elättämään. Saamelaisetkin aina riidoissa ja torpaamassa muut elinkeinot muka poronhoidon varjolla. Iänaikuinen muinaisjäänne mistä pitää totisesti tulla 2000-luvulle ja pois moiset historialliset vanhat horinat.

      En osta koskaan poroa enkä suostu sitä syömään missään muodossa, niin suututtaa tuon yhden ammattikunnan touhu ja valtion rahojen lypsäminen. Enkä totisesti ole ainoa näin ajatteleva!

      • Anonyymi

        Et ole ainoa, joka pitää poromiesten saamia avustuksia aivan liian suurina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4093
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2403
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2121
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1282
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1240
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1092
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      830
    Aihe