Tervehdys.
Olen kiinnostunut metallinetsintä -harrastuksesta. Tarvitsisin vinkkejä oikean metallinilmaisimen hankintaan:
Millainen metallinilmaisin kannattaa hankkia? Mitä toimintoja tarvii? Mikä on hinta/laatu suhteeltaan paras ilmaisin (merkki ja hinta)? Millainen asian harrastajien mielestä kannattaa ostaa?
Millainen metallinilmaisin
13
24943
Vastaukset
Tuolta sivulta löytyy tietoa aika hyvin: http://www.macgunell.fi/cscope/index.htm
Luulisin, että CS660 (n.296€) mallilla pärjää jo. Mutta jos haluaa vähän paremman niin CS990 XD (n.483€) malli olisi seuraava. Sitten on CS1220 XDP (n.699€) malli. Ja jos rahoissaan on, niin seuraavat paremmat mallit menee yli tuhannen euron.
Minulla on CSR1 malli (n.1252€), tässä mallissa on jo vähän liikaakin ominaisuuksia, joitakin ei tarvitse.
Sanoisin, että itse kallistuisin CS1220XDP mallin puolelle, sillä pärjää jo hyvin, vaikkei kokemusta siitä olekaan. Aikoinaan olin kahden vaiheilla, joko tuo tai CSR1. Mielestäni ilmaisimen on hyvä olla sade- ja pölytiivistetty, vaikkei sateessa etsisikään. Koska itse ainakin lasken ilmaisimen maahan kaivamisen ajaksi, tai tietysti jos on kaveri mukana, niin on eri asia.
Ja kannattaa tuon sivun kautta pyytää tuore hinnasto, antamani hinnat ovat noin vuoden vanhoja. Ja ilmaisimien ominaisuuksista löytyy hyvin tietoa kyseiseltä sivulta.
Ja tärkeää on tutustua muinaismuistolakiin:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1963/19630295- etsijä
Moi, itse olen käyttänyt http://www.apogeekits.com/images/metal_detector_cs150.jpg
tuollaista mallia, tuote on käsittääkseni kiinalainen, mutta myytiin minulle saksalaisena :/ Jokatapauksessa se maksoi vain 100€, eli huomattavasti halvempi kuin Macgunellin mallit ja kyllä löytää ihan hyvin. Laite on nyt talviteloilla, mutta kun saan sen käyttöön niin voisimme tehdä pientä vertailua esim. 1 euron kolikko puupöydälle ja sitten vain mittaamaan etäisyyttä miltä havaitsee kolikon. Näitä laitteita myydään niin harvoille, että huijatuksi tulemisen vaara on enemmän kuin ilmeinen.
Toinen asia, eli tietääkö kukaan varmaa tietoa saako toisen maalla etsiä vapaasti etsimellä siis ei tietenkään pihapiirissä vaan marjanpoiminta etäisyydellä, jos ei ala kaivamaan mitenkään syvemmältä? - Kiinnostunut76
etsijä kirjoitti:
Moi, itse olen käyttänyt http://www.apogeekits.com/images/metal_detector_cs150.jpg
tuollaista mallia, tuote on käsittääkseni kiinalainen, mutta myytiin minulle saksalaisena :/ Jokatapauksessa se maksoi vain 100€, eli huomattavasti halvempi kuin Macgunellin mallit ja kyllä löytää ihan hyvin. Laite on nyt talviteloilla, mutta kun saan sen käyttöön niin voisimme tehdä pientä vertailua esim. 1 euron kolikko puupöydälle ja sitten vain mittaamaan etäisyyttä miltä havaitsee kolikon. Näitä laitteita myydään niin harvoille, että huijatuksi tulemisen vaara on enemmän kuin ilmeinen.
Toinen asia, eli tietääkö kukaan varmaa tietoa saako toisen maalla etsiä vapaasti etsimellä siis ei tietenkään pihapiirissä vaan marjanpoiminta etäisyydellä, jos ei ala kaivamaan mitenkään syvemmältä?Terve.
Mainitsemasi laite tuntuisi aika edulliselta.
Miten ostit ks. vehkeen? Tilasitko tuon nettisaitin kautta? Paljonko postikulut oli? - etsijä
Kiinnostunut76 kirjoitti:
Terve.
Mainitsemasi laite tuntuisi aika edulliselta.
Miten ostit ks. vehkeen? Tilasitko tuon nettisaitin kautta? Paljonko postikulut oli?Ostin laitteen RadioDuo nimisestä liikkeestä, Helsingistä. Mielestäni samaa laitetta on myyty Keltaisessa Pörssissä. Tässä laitteessa on myös kuuloke liitäntä joka on mielestäni aivan välttämätön.
- marmal
Kiinnostunut76 kirjoitti:
Terve.
Mainitsemasi laite tuntuisi aika edulliselta.
Miten ostit ks. vehkeen? Tilasitko tuon nettisaitin kautta? Paljonko postikulut oli?tommonen olis kaupan ku cst magna trak 102 suojapussilla ja suomalaiset käyttikset
- arkeologiaa
Arkeologia ja metallinetsintä eivät liity toisiinsa, eihän?
- etsijä
http://www.koneita.com/
Tuollakin näyttäisi olevan kolme mallia myynnissä.- jepjepee
täällä paljon ilmaisimia
http://www.villenkello.fi/shop/kauppa4/index.php?nayta=tuote&kategoria=184&offset=5
- metallinetsinmies
Itse tilasin täältä http://www.metallinetsin.fi/shop/kauppa9/ juuri Garrett Ace 250 etsimen ja on hyvä ja suosittu.
Kehuttu paljon täällä aarremaanalla.com
Hieno on harrastus :)- multasormi_x
"Garrett Ace 250 on hyvä ja suosittu" itsekkin ko. laitetta kokeillut ja voin sanoa että yliarvostettu rihkama laite, eli en suosittele.
- on kunnon peli
multasormi_x kirjoitti:
"Garrett Ace 250 on hyvä ja suosittu" itsekkin ko. laitetta kokeillut ja voin sanoa että yliarvostettu rihkama laite, eli en suosittele.
http://www.wigix.com/item/1801913/OKM-Metal-Detector-eXp-5000-Pro
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13811235Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545749- 865214
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314276Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682