Ei voi muuta kuin ihmetellä kun joskus sivusilmällä ruokakaupassa katsoo mitä ostoksia perheet tekee. Tuntuu olevan enempikin sääntö kuin poikkeus, että kärrystä löytyy kokista, sipsejä, karkkeja, vanukkaita, yms...
Kuuluuko teillä nämä jokapäiväiseen ruokavalioon?
Meillä ainakin ostetaan sipsejä ja limuja lähinnä erikoistilanteisiin, eli lasten synttäreille, sitten muutoin n. ehkä kerran kuussa. Janojuomana meillä on vesi tai itsetehty marjamehu, jota annamme rajoitetusti lapsille. Pillimehut saa lapset aina kerta viikkoon saunajuomaksi. Hedelmiä ja porkkanoita napsitaan "herkkuina". Karkkipäivä on kerta viikkoon, jolloin saa karkkipussin ja aina ksylitolipurkkaa päälle kun namut on syöty. (Usein tämäkin karkkipäivä saattaa unohtua kun on muuta touhua, eikä sitä lapset itsekään muista, joten karkkia ei edes syödä viikottain.) Ja nekin, mitä syödään, syödään siis yhtäpäätä päiväruuan jälkeen, eikä napsita pitkin päivää. Ei voi kuin ihmetellä joitain perheitä. Esim. lapseni käydessä kaverinsa luona, siellä saa karkkia joka päivä ja aina on limua juomaksi... Eikä se ole mitään lapsen omaa puhetta, vaan lapsi tulee suupielet suklaassa ja karkissa kotiin ja limupullo kainalossa. Ja kyse on illasta siinä klo 16-18 välillä, jolloin meillä kotona siihen aikaan on ihan normaali ruoka-aika ja tarjotaan ihan kunnon kotiruokaa. Kyseisen perheen toinen lapsi näyttää kyllä jo hyvin pyöreältä, että sääliksi käy lapsen itsensä puolesta jos ei vanhemmat yhtään välitä mitä ja milloin lapsillensa antavat.
Kuuluuko teillä nämä jokapäiväiseen ruokavalioon?
Meillä ainakin ostetaan sipsejä ja limuja lähinnä erikoistilanteisiin, eli lasten synttäreille, sitten muutoin n. ehkä kerran kuussa. Janojuomana meillä on vesi tai itsetehty marjamehu, jota annamme rajoitetusti lapsille. Pillimehut saa lapset aina kerta viikkoon saunajuomaksi. Hedelmiä ja porkkanoita napsitaan "herkkuina". Karkkipäivä on kerta viikkoon, jolloin saa karkkipussin ja aina ksylitolipurkkaa päälle kun namut on syöty. (Usein tämäkin karkkipäivä saattaa unohtua kun on muuta touhua, eikä sitä lapset itsekään muista, joten karkkia ei edes syödä viikottain.) Ja nekin, mitä syödään, syödään siis yhtäpäätä päiväruuan jälkeen, eikä napsita pitkin päivää. Ei voi kuin ihmetellä joitain perheitä. Esim. lapseni käydessä kaverinsa luona, siellä saa karkkia joka päivä ja aina on limua juomaksi... Eikä se ole mitään lapsen omaa puhetta, vaan lapsi tulee suupielet suklaassa ja karkissa kotiin ja limupullo kainalossa. Ja kyse on illasta siinä klo 16-18 välillä, jolloin meillä kotona siihen aikaan on ihan normaali ruoka-aika ja tarjotaan ihan kunnon kotiruokaa. Kyseisen perheen toinen lapsi näyttää kyllä jo hyvin pyöreältä, että sääliksi käy lapsen itsensä puolesta jos ei vanhemmat yhtään välitä mitä ja milloin lapsillensa antavat.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä olet ihan oikeassa. Ja sitten jotkut vielä ihmettelivät ja suorastaan paheksuivat sitä, että meidän perheessä syödään vain kasvisruokaa. Lapset ovat kasvaneet ja kehittyneet hienosti ilman lihaakin, mutta sehän on toisien mielestä ihan ennenkuulumatonta! Kyllä lapsen pitäisi saada rasvaista lihaa ja makkaraa?!?! Ihme, ettei sipsien, hampurilaisten, pitsan ja limun mässäily ole samanlaisella tulilinjalla näiden tiukkapipojen keskuudessa kuin kasvisruokavalio.
juuri silloin ostaa niitä synttäriherkkuja. Vai oletko jatkuvasti samojen ihmisten perässä kassa jonossa, että voit todeta heidän aina sellaista tavaraa ostavan.
kirjoittajan kanssa. Aika kyylä täytyy olla (ja omia juttuja kehuva ) kun täytyy muiden ostoksia kytätä. Syökää te terveellisesti ja nauttikaa siitä. Antakaa muiden syödä mitä tykkäävät, eihän se teidän luitanne riko, kolesterolianne kohota tahi diabetesta puhkaise... Eilenkin minä sain aikamoisia katseita edelläni kassalla olleelta äidiltä - hän osti 5 purkkia maitoa ja margariinia ( niin, katsoin takaisin kun tuijotti ) ja minä: suklaata, karkkia, jugurttia, kengät & keksiä, pähkinöitä ja kakkua! Ei mitään terveellistä - ei. Mutta puolustuksen sanan myös heittäisin: nuo herkut kestävät meillä kuukauden & olen ainakin itse aktiiviurheilija, joten läskiksi ne eivät muutu. Ja nyt lähden tekemään makaronilaatikkoa ;)
no, kummallista vaan että niitä synttärinviettäjiä on kauppa aina puolillaan...ja mulle on ihan sama mitä itse asioistaan päättävät aikuiset tunkee suuhunsa mutta lapset on aikalailla vanhempien armoilla...
mulle ei onneks annettu lapsena kun kotiruokaa ja xylitol-karkkia sai matkoille ja joskus spesiaalihetkinä ja tavallista karkkia ja sipsiä vaan synttärinä ja ehkä nimpparina. eipä oo tarvinu isompanakaan ostaa karkkia ja suklaata.pullaa sun muuta leivonnaista viikonloppuisin.ja hampurilaisia ja muuta ei ikinä.limsaa inhosin pienenä koska en ollut siihen tottunut.sääliks käy nyky-lapsia jotka oppii karkin syönnin jo melkein imetytsvaiheessa.
Muksuna meillä syötiin vain äidin tekemiä sapuskoita. Oli muusia ja itse tehtyjä lihapullia ja äidin leipomia sämpylöitä ja korvapuusteja. Ai ai, vieläkin täytyy ihan varta vasten lähteä käymään vanhempien luona kotona "kylässä" pelkästään sen takia että saa äidin tekemää ruokaa (olen jo päälle parikymppinen) Mitään meille ei ostettu kaupasta valmiina (paitti maksalaatikko jouluna).
Silloin tällöin ostettiin sipsiä ja suklaata, yleensä perjantaisin.
En osta kaupasta mitään valmisruokia. Ikinä. Itse tehty ruoka on arvossaan...
Sepä se on se säälittävän asia, jos ei vanhemmat yhtään välitä mitä lapsilleen antavat. Sieltä ne huonot tottumukset tulevat kotoa.
Viime kesänä Linnanmäellä käydessä ja eräällä uimarannalla käydessä, jossa on aina ranta täynnä perheitä, mietin juuri että on tosiaan ihan näkyvissä tuo lihavuus-ongelma jo täällä Suomessakin! Näkyi siellä rannallakin olevan monella sipsipussit, karkit, limut, yms. eväänä. Aivan omituista! Meillä oli hedelmiä, ruisleipää lisukkeilla, salaattia, kaikenlaisia "meidän herkkuja", varmasti paljon maistuvampiakin kuin nuo kaikki sokeri-suola-mössöt! Onko vain niin helppo mennä sinne kauppaan ostamaan pari pussia sipsejä ja limupullo, kuin nähdä vähän vaivaa ja tehdä esim. täytettyjä patonkeja tms. kotona?
olen huomioinnut saman kuin sinä. Kamalaa, kun pienillekin lapsille syötetään tollasta roskaa eikä kunnon kotiruokaa, kasviksia, marjoja ja hedelmiä. Itse olen sitä mieltä, ettei meidän neiti syö mitään noita ennen kuin on 3 vee ja sittenkin karkkipäivänä tai juhlissa. Itsekin olen saman kasvatuksen saanut ja nyt olen täysin tyytyväinen siihen!!
Ei kovin tarvitse kaupassa kyyläillä kun huomaa, mitä ihmiset ostavat. Itse lähinnä mietin mielessäni, että ei mikään ihme, jos rahat ei riitä mihinkään, kun valmiita pöperöitä ja herkkuja pitää ostaa, ne kun maksavat aika paljon! Lapsena kotona ja opiskeluaikana opin aika mukavasti sen, miten saa terveellistä, edullista ja maukasta purtavaa. Nyt en sitten mitään valmista juuri koskaan ostakaa. JOs tottuu lapsesta asti syömään valmisannoksia, makkaroita ym., niin nekin voi jonkun mielestä jopa maistua hyviltä. Minusta ne maistuvat kaikki aivan samalta ja toisekseen, eihän niissä pitkien valmistusprosessien jälkeen ole kovin kummoisia vitamiineja, kivennäisaineita ym. tärkeitä ravinteita. Itse alusta loppuun tehty ruoka on vaan niin erimakuista ja niin järjettömän hyvää! Ja kaiken lisäksi niin paljon terveellisempää.
Moni vetoaa siihen, että kun on kiire, ei ehdi laittaa ruokaa... tämä on ihan höpö selitys. Itsekin olen töissä ja pitkä työmatka, meillä on myös koira, jota pitää ulkoiluttaa, mutta aina olen kunnon ruuat ehtinyt tekemään. Kysymys on täysin valinnoista. Minä olen asettanut monipuolisen, terveellisen ja itse tehdyn ruuan yhdeksi tärkeimmäksi asiaksi elämässäni ja ehkä juuri tästä syystä sille aina löytyy aikaa. Pidän kiinni myös yhdessä syömisestä.
Täytyy myös muistaa, että on paljon, mitä emme ruuan merkityksestä edes vielä tiedä. Mutta olen ihan vakuuttunut, että länsimäinen kiireinen ruokakulttuuri on yhteydessä mitä ihmeellisimpiin sairauksiin, allergioihin ym.
Markkinointi on tehnyt tehtävänsä. Ihmiset uskovat kaikkeen jotenkin niin helposti, että unohtavat, että on paljon harhaanjohtavaa markkinointia. Ihmisille luodaan mielikuvia siitä, että valmiit pöperöt olisivat oikeasti ihan yhtä hyviä kuin itse tehdyt. jos kaikki ihmiset tietäisivät, mitä vaiheita eri tuotteiden valmistukseen kuuluu, niin jättäisivät monta valmista pöperöä syömättä. Ottaen huomioon myös niiden mikrobiologisen laadun. Mikrobit eivät aiheuta välttämättä välittömiä vaikutuksia. On paljon ihmisiä, joilla on ollut tietämättään ruokamyrkytys (esim. esiintynyt vain lievää ripulia). Ruokamyrkytykset voivat aiheuttaa myös jälkitauteja. Moni ei varmaan tiedä, että esim. aivokalvontulehdus saattaa olla joskus saadun ruokamyrkytyksen jälkitauti. Riippumatta siitä, millaisena todennäköisyyttä tällä hetkellä pidetään, on ihan hyvä muistaa ruuan merkitus kokonaisuutena. Ruualla ei vain täyteytä vatsaa vaan sillä on merkitystä niin ihmisen fyysiseen kuin psyykkiseenkin terveyteen.
Itse valvon elintarvikelainsäädännön toteutumista ja työni on opettanut monta asiaa...
Nautinnollisia ruokahetkiä!
http://www.ccafin.org/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi
...mut meidän äitipä tekee kaikkien teidän laittamat ruoat!