Kerran käynnistettynä

Oletteko pohtineet tätä ikiliikkuja juttua mitenkään? Ensimmäisen, toisen ja kolmannen asteen.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olenkin ensimmäinen joka kommentoi tähän. On mietitty ja ne ideat ovat sellaisia, että ne toimivat vain teoriassa.

Äänestä
  • Eivät toimi edes teoriassa jos teoriasi perustuu todellisuudessa vallitseviin fysiikan lakeihin.

    Äänestä

Kolmannen asteen ikiliikkujia ovat esimerkiksi tähdet ja planeetat, mutta ei täysin kitkattomia ja häviöllisiä olosuhteita maanpäällisiin olosuhteisiin saa.

Ensimmäisen ja toisen asteen ikiliikkujat ovat vastaavien termodynamiikan lakien vastaisia, eli eivät sen takia toimi.

On kivaa pohtia miksi jokin tietty ikiliikkujaksi väitetty ei sitten toimikaan ja toisinaan on hauska naureskella netin overunity-äijille, mutta en anna mennä tämän liian vakavaksi! :D

Äänestä
  • "Kolmannen asteen ikiliikkujia ovat esimerkiksi tähdet ja planeetat"

    Taitaa olla kollimaattorilla kolmannen asteen yhteys enkeleihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kolmannen asteen ikiliikkujia ovat esimerkiksi tähdet ja planeetat"

    Taitaa olla kollimaattorilla kolmannen asteen yhteys enkeleihin.

    Minä olen yhteydessä alamaailman mankeleihin. Kolmannen asteen näkee sitten naamasta. ; )

    Äänestä

Se hyöty näiden pähkäilystä on, että sivutuotteena voi syntyä joku ihan oikeakin innovaatio tai keksintö, jolla esim. laitteen hyötysuhdetta pystytään parantamaan. Ja muutenkin kaikki aivovoimistelu on kannatettavaa.

Äänestä
  • Keksiväthän alkemistit aikoinaan uusia hyödyllisiä kemiallisia yhdisteitä ja löysivät alkuaineitakin. Astrologit muinoin tutkivat tähtitaivasta ja tekivät uusia havaintoja ja etenkin mittauksia, mutta hirvittävästi tehtiin turhaa työtä saavuttamattoman parissa, kun samat tulokset oltaisiin saatu vähemmällä vaivalla ilman taikauskon ja uskovaisuuden painolastia.

    Kotifyysikolle ja -insinöörille pitää keksiä joku muu yhtä jännittävä motivaatio kuin ikiliikkujan kehitteleminen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oletteko pohtineet tätä ikiliikkuja juttua mitenkään? Ensimmäisen, toisen ja kolmannen asteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu