Ihmisten alkukoti löytyy Itä-Afrikasta.

Anonyymi

Aikaisempien tutkimusten mukaan Olduvain laaksosta. Sitten vanhempia ihmislajin fossiileja löytyi Etiopian alueelta.
Perustelu: Eurooppa oli jo silloin liian etäällä päiväntasaaja-alueelta.

10

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Euroopasta on löydetty vanhempia, ihmisen kaltaisia, fossiileja. Eri asia on, voidaanko niistä käyttää nimitystä ihminen.

      • Anonyymi

        Niinpä.
        On vaikea tarkalleen sanoa milloin "alkuihminen" on oikeasti ihminen, milloin ihmiseksi kehittyvä eläinlaji.


    • Anonyymi

      Alkuihminen Lucyn iäksi määriteltiin 3.4 milj vuotta. Hänen luustossaan nähtiin jo apinoista ihmisen suuntaan nähtävää kehitystä.

    • Anonyymi

      Euroopastahan löytyy 7 milj. v. vanhoja selviä fossiileja ja jalanjälkiä homo habiliksesta, joka on eronnut jo apinoista( (yle teema, lokakuu)
      Lucy on miljoonia vuosia nuorempi ja on joku kadonnut homidi haara.

    • Anonyymi

      Eikä ihminen ole koskaan poistunutkaan Euraasiasta. Afrikka alkukotina on mitä ilmeisimmin aikansa lapsi, eli 60-luvun radikaali ideologia.
      Kiinalaisethan ovat aina tunnetusti oikeassa, ja kertoivat jo kauan sitten polveutuvansa Pekingin ihmisestä.
      Euraasia on ilmastoltaan ollut ihanteellinen paikka ihmiselle kehittyä , koska elimistö toimii parhaimmin 15C lämpötilassa, tutkimusten mukaan.
      Mitokondrio DNA tutkimus ja tulkinta ovat vielä lapsen kengissä tieteellisinä todisteina alkukodista , ja tullaan kumoamaan vielä samalla lailla kuin suomalaisten alkukoti volgan mutkassa : )

      • Anonyymi

        Nykyihmisen DNA:ssa on merkkejä, että polveudumme ainakin kolmesta eri ihmislajista mikä antaa viitteitä siitä, että myös edeltäjillämme olisi tapahtunut samanlainen yhteensulautumisprosessi.
        Edeltäjämme pystyihminen (johon myös Pekingin ihminen kuuluu) eli maapallolla miljoonia vuosia ja pystyihmis-lajeja ehti tuona akana syntyä ja hävitä iso joukko.
        Sulautuminen tapahtui heilläkin evoluution sanelemin ehdoin, eli menestyvimmät yhdistelmät jatkoivat evoluution kehitystä eteenpäin.

        Eli voimme hyvällä syyllä todeta että olemme olleet globaali laji jo aikojen alkuhämärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyihmisen DNA:ssa on merkkejä, että polveudumme ainakin kolmesta eri ihmislajista mikä antaa viitteitä siitä, että myös edeltäjillämme olisi tapahtunut samanlainen yhteensulautumisprosessi.
        Edeltäjämme pystyihminen (johon myös Pekingin ihminen kuuluu) eli maapallolla miljoonia vuosia ja pystyihmis-lajeja ehti tuona akana syntyä ja hävitä iso joukko.
        Sulautuminen tapahtui heilläkin evoluution sanelemin ehdoin, eli menestyvimmät yhdistelmät jatkoivat evoluution kehitystä eteenpäin.

        Eli voimme hyvällä syyllä todeta että olemme olleet globaali laji jo aikojen alkuhämärässä.

        Tuon ensiarvoisen hyvä paitsi teoria, myös geenitutkimuksin oikeaksi osoittautunut havainto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon ensiarvoisen hyvä paitsi teoria, myös geenitutkimuksin oikeaksi osoittautunut havainto.

        Tämä pystyihmisten kausi eli homo erectus lajin valtakausi on ihmisen kehittymisen kannalta mielenkiintoinen muutenkin.
        Tulen käyttö kehittyi tuona aikana , samoin ensimmäiset kivityökalut, ehkä puheen alkeet myös
        Laji levisi laajalle alueelle ja lukuisat alalajit sopeutuivat vaihteleviin ilmastoihin. Saamme olla paljosta kiitollisia omasta kehityksestämme noille edeltäjillemme.
        Ensimmäinen täydellinen luuranko ansaitsisi lajimme pioneereille osoitetun muistomerkin.


      • Anonyymi

        Alkukoti Afrikassa on 2000 luvun valtateoria, ei 1960 luvun ideologiaa. Mutta silloin sillä tarkoitetaan sitä, että nykyinen Homo sapiens populaatio on syntynyt Afrikassa ja lähti sieltä laajamittaisemmin ulos n. 60 000 vuotta sitten. Tämä on nykyinen paradigma, joka vahvistui Svannte Pääbon ryhmän kyettyä sekvensoimaan nedujen genomin. Afrikkalaisilla ei ole Euroopassa eläneiden neandertalien geenejä, mutta kaikilla muilla on.


    • Anonyymi

      Turha tieto. Totta kai itäafrikkalaisten alkukoti löytyy sieltä. Aikajanalla kuitenkin useita miljoonia vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      194
      18003
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3835
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      35
      2013
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1540
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      68
      1522
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1446
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1344
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1314
    9. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      123
      1259
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1111
    Aihe