Moi.
Miten kauan pizzeriasta ostettua pizzaa voipi syödä rauhassa, kun sitä on säilyttänyt jääkaapissa? Tajusin vaan just syönneeni 4-5 vrk jääkaapissa olutta kinkku pizzaa,ja nyt tuli huoli että voiko siitä saada jonkun ruokamyrkytyksen yms. Ei kyllä haissut eikä maistunut huonoksi menneeltä. Muutenkin kiinnostas tietää mistä yleisimmät ruokamyrkytys tapaukset johtuvat?
sori jos on jotenkin väärä palsta tämmöselle..
pizzan säilyvyys
6
16322
Vastaukset
- Sid
Elitarvikeviraston nettisivuilta voi lukea tietoa ruokamyrkytyksistä ja niitä aiheuttavista mikrobeista
http://www.elintarvikevirasto.fi/kuluttajalle/index.html?page=938 - Solon2
Max. kolme päivää ennenkuin rupeaa se rupeaa kärsimään. Jos 5 päivää sitten tilattua oot syöny niin tuskinpa siitä mitään ilmenee, paitsi ehkä tilapäistä löysää vatsaa. Tossa ajassa ei oo ehtiny homehtua kuitenkaan.
- nyt on tosiaan
hengenlähtö lähellä
- UhkarohkeaKO???
Varmasti riippuu siitä missä ja miten säilyttää. Olen säilyttäny itse tehtyä pitsaa (no okei, valmispohja mut ite täytetty ja paistettu) lautasella, folion laittanu päälle.. Kyllä sitä oon syöny viel 6-8 päivää sen valmistamisesta. Riippuu jääkaapista, kuinka kylmä on jne. Mitään oireita ei ole koskaan tullu vaikka sen 8pvää olisinkin säilyttäny - ja mulla yleensä on herkkä massu. :) Aistinvarainen arviointi riittää jos syöjä on terve aikuinen. Ehkä lapsen, vanhuksen tms. kohdalla olisin tarkempi, tai jos olisin sairastanu juuri mahataudin tms. :)
- Anonyymi
Onko aloittaja vielä hengissä?? 😄
- Anonyymi
Vaarini kerran söi yhden yön vanhaa pizzaa ja kuoli. Tämä on sitten muuten totta! Mutta tarkennuksena voin kertoa, että asioiden välillä kului vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708