Tein tänään täytekakun pohjaa gluteenittoman kääretortun pohjalla ja tuli aivokatkos.
Laitoin uunin 225 asteeseen, kuten kääretortun ja 10 minuuttia aikaa.
Kun 10 minuuttia alkoi lähestymään, välähti, että hetkinen, tämähän on kakkupohja, eikä mikään kääretorttu.
Kakkupohja hytisi, kuin vielä raaka kakun pohja ja pinta alkoi oleen tumman ruskea.
Äkkiä uuni 150 asteeseen ja foliota päälle.
No annetaan olla vielä 20 minuuttia uunissa ja toivotaan, että tulee edes jonkilainen.
Ei ole hirveästi väliä, kun tulee rahkasta ja kermasta väliin hyytelöseos.
Aivokatko tuli
14
148
Vastaukset 14
- Anonyymi
Heitä pihalle niin linnut syäp.
Oi voi. Tunnen tuskasi. Iso työ ja herkku menee vituroilleen.
Nyt alkoi tekemään mieli kakkua.- Anonyymi
Eihän siinä kakkupohjan taikinan teossa taida kovin iso työ olla. Jos ei käsineen vatkaa :D
En tajunnut koko kirjoituksestasi mitään, mutta olenhan ihan todistetusti ja lääketieteellisesti aivovammainen sekä verotuksessa 50% invalidi.
Itse ostan aina valmiin kakkupohjan. Väliin laitan purkin Anjovis- sekä Jansson fileitä. Päällystän sen hapankermalla ja koristelen punasipulilla sekä parsakaalilla.
Jostain syystä vieraat ovat ryhtyneet tuomaan omat pullansa? Mikäs siinä, pääsenpähän helpommalla. 😉- Anonyymi
En roskiin heittänyt, vaikka siitä tuli lättänä kakkupohja vajaa 4cm paksu.
Halkaisin sen ja laitoin irtopohjavuokaan, joka oli kelmulla päällystetty, et saa irti, kun kakku hyytyy jääkaapissa.
Vaniljavaahtoa, limesitruuna rahkaa, vadelmia ja 4 liivatetta sekoitin täytteeksi.
Toinen aivokatkos tuli, kun huomasin täytteen lisäämisen jälkeen, et pohja unohtu kostuttaa, no olkoot kostuttamatta, kun en muistanut.
Sunnuntaina sitten syödään kakkua.- Anonyymi
Kyllä se alas menee niin ei aina onnistu tai muista niin täytyis aina lukee ohjeet mut voi silti olla hyvää niin kebelle teit sen
- Anonyymi
Täytyykö nuo liivatteet liuottaa ensin veteen vai liukeneeko ne muutenkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täytyykö nuo liivatteet liuottaa ensin veteen vai liukeneeko ne muutenkin?
Liivatteet pitää ensin liottaa kylmässä vedessä, et pehmenee ja puristaa vedet pois liivatelehdista, ennenkuib lisää nesteeseen.
Liotin liivatteet pakastevadelmiin, jotka kuumensin kattilassa ja sinne ne liivatteet liukes, ei tarvi erikseen veteen, jos on marjoja, jotka kuumentaa.
Kuuma marjasose pitää jäähdyttää ja samalla sekoittaa, ennekuin lisää kerman ja rahkan joukkoon, muuten kerma menee vetiseksi, kun ei kestä kuumaa.
- Anonyymi
pitää liuottaa veteen liivatteet
- Anonyymi
Jos menee nukkumaan ja näkee sitten unia, hassuja unia mukavista tytöistä?
- Anonyymi
Totta pöriset. Olen nähnyt mukavia unia, jossa on saanut naisen läheisyyttä, mut uni ikävästi katkeaa, kun aamu tulee ja herää.
Viimeksi näin unta, että naapurissa oli aasialainen neito ja se lähenteli minua.....
- Anonyymi
Sitten kun menet nukkumaan niin jotkut mortal kombat ja muutkin tyyt hyökkäävvät unissa kimppuun ystävällisiä kyllä ollessaan, he.
- Anonyymi
Hui oikein tämä nainen elokuvassa aika kaunis ja tietokonepeleissä on ollut myös: https://www.imdb.com/title/tt9763402/
- Anonyymi
Minulla on sama resepti kääretortulle, täytekakulle ja marja-/hedelmäpiirakalle, ainoana erona kananmunien määrä.
Vaikka kääretorttu olisikin vähän kuivunut tai palanut, niin kostuttamalla siitä saa mehevän, kuten juuri liivate, marjamurskat, hedelmien sokerivesi jne. Kermavaahtotäyte kääretortulla tekee siitä täytekakun näin isäinpäivänä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1061203Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️85922Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää237900- 54744
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75737Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34652- 61639
- 42592
Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30565