Kuun ympärillä pilvivapaa kirkas alue.

Anonyymi

Siis olin illalla savukkeella ja kuun ympärillä oli suuri paljas ympyrä. Mitään paksua pilvipeitettä ei ollut, mutta näön estävää kuitenkin. Se ympyrä siis näytti ainakin ihan kirkkaalta ja pilvivapaalta.

Tosin vaikka hieman usvaa tai sellaista oli, niin itse pilvet olivat korkealla ja peittivät tähtiä, eli ei kuun olisi pitänyt näkyä kirkkaalta taivaalta.

Varmaankin kuuluisi meteorologi palstalle, mutta en löytänyt ja sitäpaitsi aloitin jo kirjoittamaan tänne.

Mistä siis oli kyse? Todella hienon näköistä oli toki.

4

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vain optinen harha. Liian mahdoton sattuma että sinun katselukulmastasi olisi ollut juuri siinä kohdassa pilvivapaa alue.

      • Anonyymi

        Sopiva harsopilvi siroaa Kuun valon ja sironta tulee katsojan silmään n. 22 asteen ympyrästä. Kuun ympäriltä. Muitakin halo-muotoja on.
        Googlaa "Kuu halo", tai mene URSA:n sivustolle.


    • Anonyymi

      Yläkerran parvekkeelta ei varmaan näkynyt edes ostarin valot.

    • Anonyymi

      Olisikohan vaikka ihan sattumaa? Pilvipeitteessä voi olla reikiä, ja tällä kertaa sellainen sattui Kuun kohdalle sinun näkökulmastasi. Oletko edes huomannut ihmetellä asiaa niinä satoina kertoina kun pilvipeitteessä on ollut reikä ei minkään erityisen kohteen ympärillä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe