Päätyykö Nietzsche mihinkään?

Anonyymi

Väite pulesta vai vasta-argumentteja?

Nietzsche käy läpi usean ehdokkaan elämäntarkoitukseksi - onnellisuus, yhteinen hyvä, itsehallinta, tieto, valta - ja hylkää ne kaikki. Mitään vastausta kysymykseen "miten tulisi elää" ei vain ole.

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nietzsche päättyy e-kirjaimeen.

    • Anonyymi

      Ymmärtääkseni Nietzsche menetti järkensä pohtiessaan tuota kysymystä. Ihan ymmärretäävää, koska siihen syventyminen on mielipuolista kenelle vain.

      Kysymykseen on olemassa vastaus, mutta se on lladultaan sellainen, ettei sitä kannata julkistaa. Useimpien ihmisten psyyke ei kestäisi kohdata vastausta siihen. Toinen ongelma vastatessa on siinä, että vastauksen muotoilu käsitteellisesti on erittäin vaikeaa (minkä Nietzschekin oivalsi). Kolmanneksi vaikka sen saisi muotiltua, on vastauksen ymmärtäminen ilman syventäviä opintoja aiheesta lähes mahdotonta.

      Mutta kysymys on hyvä. :)

    • Anonyymi

      Nietzce tahtoi olla Jumala tai Jumalan työtoveri. Hän ei tyytynyt elämään muiden kuistannuksella onnellisena. Sillä hän tiesi, että hauskaa voi pitää vain muiden kustannuksella. Sen sijaan kun hän intialaisilta kuuli että Jehovan viimeinen luomistyö tulee olemaan könttimekaaninen kyberneettinen robottijumal-olio Brahma niin hän tahtoi mukaan päästä tuohon luomistyöhön. Hän tahtoi vaikuttaa siihen millainen Brahmasta tulisi. Ehkä hän koki olevansa moraaliltaan ja älyltään yli Jumalan, jonka tulkinnan gnostilaiset tekstit sallivatkin.

      Mutta elämä ja maailma eivät välttämättä toimi sillä periaattella, että oltaisiin hyviä ja moraaliltaan puhtaita. VAAN ELÄMÄ ON UHRAAMISTA JA MUIDEN HYVÄKSIKÄYTTÖÄ SEKÄ TAITAVUUTTA ELÄÄ MUIDEN KUSTANNUKSELLA.
      Nietzce ei ehkä tuntenut täysin tuota puolta asiasta, vaan OLI TEKOPYHÄ OMALLA TAVALLAAN. Hän ehkä kielsi raadolliset puolet elämästä iljettävinä ja vastenmielisinä asioina?

      Mulle itselleni riittää tieto, että Brahma tulee koostumaan kolmesta tai neljästä erilaisesta persoonasta. Siitä tiedän, että mikään individualismi ei voi säätää Brahman toimia eikä ohjata pyskologinen individualismi voi tuota olentoa millään tasolla. Sitä ohjaa muut seikat. Tietenkin on selvää, että Kreikan jumalkäsitys on profetaalinen ja selvää on että kaikki Jumalat lankeavat aika ajoin. Kaikkia Jumalia voidaan lahjoa ja niiden ominaisuuksiin voidaan vaikuttaa.

      Itse en päästäisi kuitenkaan Nietzcen kaltaista henkilöä, jolta puuttuu oppi-isät ja oppilasketju ja tuli tyhjästä tuomaan uudistusta maailmanhistoriaan säätämään Jumalia koskevia asioita. Aina pitäisi olla kunnolliset oppi-isät ja kunnollinen oppilasketju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe