Ihminen selkärankaisena nisäkkäänä tulee aina säilyttämään merkkejä evoluutiosta.
Dinosaurusten aikana varhaiset esi-isämme vipeltivät rotan kokoisina helposti dinoja väistellen.
https://www.rd.fi/luonto-ja-tiede/16-evoluution-merkkiä-jotka-voit-yhä-löytää-kehostasi
16 evoluutionmerkkiä voit yhä löytää kehostasi
11
203
Vastaukset
- Anonyymi
Sivua ei löydy.
Kirjoita lista. Tiedän noista ainakin kymmenen, mutta en varmaan kaikkia.- Anonyymi
Copy/paste koko osoite, niin löytyy.
- Anonyymi
Jos evoluutio on kerran totta, miten oon tällänen vajakki?
- Anonyymi
Kysymys on outo. Kysyykö ameeba, miksei hänellä svengaa? Totta kai svengaa. Evoluutionsa hänkin käynyt!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysymys on outo. Kysyykö ameeba, miksei hänellä svengaa? Totta kai svengaa. Evoluutionsa hänkin käynyt!
Tosi kohteliasta nimetä ameebojen heimo nimellä Hän ja heidän heimosta.
Kun viimeinen ihminen poistuu maapallolta kvarkki olotilaansa, hän on enää ameebojen veroinen.
- Anonyymi
Tuosta ei yhtään mitään selventynyt. Olen lukenut, että lajimme olisi miljoonia vuosia vanha.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisen_evoluutio
Uudempaakin tietoa nykyään on. Sekin ettei alkuihmiset olisi ollenkaan afrikasta lähtöisin? - Anonyymi
Laittaisitko linkin, josta tarkkaanottaen selviää, että ihmisten eräs kehitysaste oli rotan kokoinen nelijalkainen nisäkäs. Kiitos.
Kirjoitat, että ne elivät jo dinosaurusten aikana?
- kysyy hen.- Anonyymi
Vaikka ihmisten katsotaan alkaneen ihmisinä kehittyä n.3 milj. vuotta sitten, olihan heillä esiasteita jo dinosaurustenkin aikaan.
- Anonyymi
On tietenkin ihmisen määrittelemä asia, mistä alkaen ihmisestä aletaan käyttää ilmaisua ihminen. Sama, kuin ottaisit kuvan itsestäsi joka päivä. Kovin samanlaisilta ne näyttävät, mutta kun kuvien välillä on vaikka 50 vuotta, eron kyllä huomaa.
Evoluutio on kovin hidas tapahtuma.- Anonyymi
Evoluutiolla on aikaa. Onhan se hidas ilmiö. Bakteeritasolla se on toiminut maapallolla n.3.8 mrd vuotta.
Vai lasketaanko evoluution alkaminen ajalta, jolloin bakteerit pystyivät jakaantumaan?
Siitä elämä lähti. Ensin meressä, sitten ajan kanssa levisi kuivalle maalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Evoluutiolla on aikaa. Onhan se hidas ilmiö. Bakteeritasolla se on toiminut maapallolla n.3.8 mrd vuotta.
Vai lasketaanko evoluution alkaminen ajalta, jolloin bakteerit pystyivät jakaantumaan?
Siitä elämä lähti. Ensin meressä, sitten ajan kanssa levisi kuivalle maalle.Ilmeisesti ensimmäinen jakautuva "eliö" oli paljon bakteeria yksinkertaisempi.
Mielestni eräs hyvin simppeli asia on eräs hämmästyttävimpiä, mitä voi kuvitella.
Minun (ja jokaisen muun nyt elävän eliön) kohdallani on lähes neljän miljardin vuoden mittainen katkeamaton ketju lisääntyviä yksilöitä. "Isovanhemmistani" löytyy todennäköisesti syanobakteeri osapuilleen 3,6 miljardin vuoden takaa ja siitä erilaisia eliöitä läpi vuosimiljardien tähän lyhytikäiseen solukasautumaan, joka nyt kiroilee synkkää ilmaa ja koronaa.
Se on ihmeellisempi tarina, kuin kaikki mitä uskonnot ja muut fiktiiviset kertomukset ovat ikinä kyenneet keksimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3473517Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192318Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151910Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141625Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171532Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361434Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2751406- 171284
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631096Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201020