Pohdinta logiikasta

Anonyymi

Logiikka kuin nainen, joka pysyy kintereillä, kunhan olisi itse elämän asia.

Elämän asioita on hyvin paljon. Niitä kutsutaan aihealueiksi.

Voisin jakaa jokaiselle elämän aihealueelle ominaisuuden kuin logiikka.

Ai niin, kun tieteen logiikka on tieteen logiikka, eikä se ole muuta logiikkaa.

Mutta ei voi sanoa, että joku on epälooginen, tietyssä mielessä jokainen on.

Babylonia on rakennettu useasti ja tullaan rakentamaan lisää. Babylonin pyrkimys on saada yhteisymmärrys, mutta järjestelmä kuin järjestelmä kaatuu, vaikkei se tarkoita, että joskus saataisiin jotakin tärkeätä aikaan, sillä aikaan kuuluu mennyt ja tuleva ja siksi pian emme ole enää menneessä.

Ymmärrän logiikaksi johtolankamaista tietojen sarjaa, jossa osaset seuraavat toisiaan.

Tieteen logiikka perustuu kieleen ja luonnon tieteisiin sekä tekniikkaan.
Kovimmat, trendikkäimmät, tulevaisuuden tieteen muodot, johon yhteiskunta panostaa niin paljon, että muut saavat väistyä.

Tai selittäkää, miksi tieteen loogikot, viralliset loogikot ovat niin itsevarmoja kaikesta, että jopa nimittelevat muita ihmisiä tyhmiksi.

Kyllä muillakin ihmisillä on aihetta epäillä, että tieteen loogikot ovat tyhmiä ja jopa idiootteja ja usein ottavat itselleen sellaisia asioita, joita eivät ansainnet.

Elämään kuuluu iso joukko osa-alueita, eikä voi väittää, että tieteen logiikka olisi kaiken kattava. Rajat tulevat vastaan kuinka he elävät muiden kustannuksella.

Kyllä tieteen logiikka tuottaa teknologisia innovatiivisia tuloksia ja yhteiskunta kehittyy. Ovat siis kehityksen päätekijöitä. Mutta logiikan myötä on havaittavissa itsekkyyttä, sydämettömyyttä, tunteettomuutta, julmuutta, vahingon iloa, kyvyttömyyttä nähdä kokonaisuuksia, lisääntymisen kyvyttömyyttä, ymmärtämättömyyttä, luontotuhoa, vammaisuutta, mahdottomuutta elää, rasismia.....

Logiikkaan mahtuu paljon nyansseja, yhtä paljon kuinka on elämän kokijoita, mutta tiede yrittää uudestaan vaatii standardia logiikkaa.

Ehkä mäkään ymmärrä kaikkea tieteen hyvistä puolista. Huonoista olen jo perillä, ne on todettu.

Logiikka sijoitettu vasempaan aivolohkoon, eikä ole itsestään selvää miten oikea ja vasen oikein toimivat. Siinä on niin voimakas vuorovaikutus pyörre ja tanssi, että osaset sekoittuvat yllättävin tuloksin.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kovat korkeat ja isot yhteiskunnat kaatuvat koska maapallon aika on lyhyt. Ehkä kehityksen kannalta on hyvää, että yhteiskunta kaatuu ajoissa eikä jatkuu, muuten maapallosta tulisi elinkelvoton.

      Tuhon päälle rakentuu uutta. Itse aika on tärkeä, että se menee eteenpäin, eikä niinkään se, mitä on saatu aikaiseksi, olkoon miten korkea sivilisaatio tahansa, mutta sekin tuntemattomista syistä tuhotuu, mutta yksi syy ylitse muiden on vain kosmologinen aika, joka kumoaa, jokaisen yrityksen. Kosmologinen syy on maapallon ja aurinkokunnan sijainti kosmoksessa, mikä tekee sijainnista tiettyjä ominaisuuksia omaavan, vaikkapa, että päivässä on 24 tuntia ja vuodessa 3...päivää

    • Anonyymi

      Loogikko opettaa antaa yksityiskohtainen vastaus.

      Miehen logiikassa on laajoja yleisiä näkymiä. Mies on yleinen.

      Naisen logiikassa on miestä yksityisempiä esimerkkikaltaisia toteamuksia.

      Minä, ihminen ja mies - EN YHDY, EN JAA NAISEN KANSSA JA USEIN LOOGIKKOJEN KANSSA NÄKEMYSTÄ, mikä on lopputulos tai syy miksi joku ilmiö, ajatus on.

      Loogikkojen loogisuus vaatimus voi ontua heillä itsellään. Loogikoilla tunteettomuuttaan on huonoja tunteita. Heidän tunteensa ovat huonoja eivätkä siksi loogikot osaa löytää kaiken soopan keskellä aisteihin perustuen oikeita syitä ja seurauksia.

      Loogikolta voi puuttua tyyli.

      Toisaalta olen tavannut ehdottomia loogikkoja, joiden vieressä hattu lentää päästä siksi, että he ovat ylivertaisen loogisia, eivätkä sorru tunteisiin ja pamauttavat jonkun oikean yllättävän, ajattelemattoman väittämän. Mutta sellaisia rationaalisia ihmisiä ei ole kovin paljon. Ja miksi pitää olla? Niitä on kuten naisissa niin myös miehissä.

      Mitä ihmiselle tapahtuu pitkään jatkuneen rationaalisuuden ja loogisuuden aikana?
      Tuleeko väsy, ym?
      Käykö loogikon tehot pitkän päälle rasitteeksi itselleen, eikä jaksaa puskea muita eteenpäin koko ajan, saatikka kiinnostua asioista, jotka ovat kaukana elämän perusrealiteeteista?
      Looginen ihminen voi suunnata tarmonsa hyödyn tavoitteluun, ettei logiikka jää abstraktiksi matematiikaksi numeroiden käsittelyksi itsensä vuoksi.
      Loogikosta voi tulla kauppamies ja suuromistaja tai rikollinen seikkailija veijari.

      Tieteen tehot ehkä voivat saada suuremman massan ihmisiä kuin yhden liikkeelle HYÖDYN TAVOITTELUN suhteen. Looginen ajattelu ja hyödyn tavoittelu voi tavata usein maailmaassa. Loogikot ovat korostuneen, räikeän itsekkäitä, itserakkaita.

    • Anonyymi

      Miksi juutalaiset, arabit ovat usein aika taitavia matematiikassa ja tieteissä?

      Ajattelen, että kyse on elämän kokemuksesta.

      Ajattelen, että ensin opitaan elämällä ja he ovat olleet sivilisaationa, kulttuurina pidempään kuin Eurooppa, Skandinavia, mitä elämään kuuluu. Pitää elää ja kokea kaikki, etteivät asiat jää ajattelun ja filosofian tasolle, mutta ovat sisäistettyjä valmiita toimintatapoja ja vastauksia.

      Kun perus asiat ovat tiedossa, niin silloin voi leikkiä vapaasti ja omaksua paljonkin tieteen tutkimusta.

      Juutalaiset saattavat olla yliloogisia, koska perus elämän asiat ovat kunnossa.

      Skandinavialainen ylilooginen ihminen voi olla pahoissa ongelmissa jos on omaksunut ison siivun tieteen logiikasta, mutta itsellään puuttuu kokonaan elämän kokemusta ja puuttuu elämän perustarpeita.

      Silloin tieteilijän logiikka sortuu puutteisiin, eikä kanna miten on tarkoitettu.

      • Anonyymi

        Tän teorian mukaan vanhat sivilisaatio kansat omaksuisivat nopeasti ja paljon Lännen tieteen kehityksiä suuren elämän kokemuksen takia.
        Toisaalta juuri eläke-ikä voi vaikeuttaa oppimista.
        Hyvää on jos afrikkalaisilla, intialaisille, arabeille sallittaisiin vapaata aikaa esimerkiksi perustulolla, jolloin ihmisiä vapautuisi opiskelemaan tieteitä lisää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5170
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1653
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1559
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1456
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1225
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1130
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1020
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      837
    Aihe