Kasvatin banaaneja vessassa

Anonyymi

Päätin kokeilla kuinka banaanit kasvavat Suomessa. Kasvatin niitä vessassa koska siellä on sopivan lämmistä ja kosteaa. Lisäksi kastelu onnistui helposti. Multana käytin ihan normaalia K-maataloudesta haettua maamultaa.

Kasvu kesti noin kolme kuukautta ja valaistus oli ihan perusvessan valaistus. Kaikki meni hyvin ja sain non kolmisenkymmentä pikkubanaania. Tarjosin niitä myös ystävilleni syötäväksi illanvietossa.

He eivät meinanneet usko että olen itse kasvatanut ne. Mutta kun näitin vessaa ja multa-alustaa niin heidän oli pakko uskoa. Ainoa ongelma oli siinä että banaanikärpäsiä oli joka paikassa vessassa. Ajattelin uudistaa kokeilun ensi vuonna.

13

488

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiitoinen kokeilu. Sinulta jäi vain kertomatta että mistä hankit banaanin siemenet? Kuinka paljon multaa pitää käyttää? Oliko kasvualusta millainen? Ynnä olivatko valot päällä koko ajan?

    • Anonyymi

      Aika tyhmää puuhaa. Nimittäin tulee tosi kalliita banaaneita. Minä ainakin ostan banaaneja kaupasta. Alle eurolla kilo. Sun banaanit on tulleet maksamaan varmaan ainakin kympin kilo. Plus kärpäset siihen vielä päälle. Kuten sanoin. Todella tyhmää puuhaa.

    • Anonyymi

      Mikäs ihme tuo nyt on? Kyllähän sitä kasvatetaan tomaattejakin ulkona kesällä. Miksi sitten ei banaaneja lämpöisessä ja kosteassa vessassa?

    • Anonyymi

      "Lisäksi kastelu onnistui helposti." Ja lannoitus! Luulisi kyllä että tarvitsevat enemmän valoa.

      • Anonyymi

        Minäkin mietin tuota valaistusta. Varmaan ollut joku tehokas kirkasvalolamppu päällä. Plus lämpötila on pitänyt taatusti olla normaalia huonelämpötilaa korkeampi.


    • Anonyymi

      Eihän tuossa mitään , minulla on mämmi- ja simatehdas vessassa .

      • Anonyymi

        Käykö simasi liian pitkään noin lain puitteissa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käykö simasi liian pitkään noin lain puitteissa....

        Eihän sille ole mitään rajoituksia omassa käytössä, myydä ei saisi siman nimellä, eikä varmaan muutenkaan ellei ole lupia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän sille ole mitään rajoituksia omassa käytössä, myydä ei saisi siman nimellä, eikä varmaan muutenkaan ellei ole lupia.

        Voisiko sitä myydä noita banaaneja myös suoraan kauppaan?


    • Anonyymi

      Eikös banaanit kasva aika isossa puussa? Täytyy olla melkoisen iso wc, että siellä mahtuu banaanipuu kasvamaan...

      • Anonyymi

        Jatkan vielä. Mikä oli banaanilajike? Yleensä kai banaanipuu tuottaa satoa vasta kolmantena vuonna. Vai oliko se jo valmis puu, jonka roudasit kotiisi?


    • Anonyymi

      ALOITUS OLI PELKKÄ LÄPPÄ. ÄLKÄÄ USKOKO KAIKKEA ROSKAA. BANAANIPUU EI MILLÄÄN MAHDU VESSAAN. EIKÄ KASVUAIKA TODELLAKAAN OLE KOLMEA KUUKAUTTA.

      T aloittajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe