Kertokaa mikä menee vikaan, kun en saa hyvää pannukakkua millään ohjeella. Nytkin kokeilin piirakkavuoassa tehtyä pannukakkua, uunissa 40 min, päältä meinasi jo palaa, mutta sisältä on sellaista mössöä, mistä en pidä. Ihan kuin olisi raaka.
Olen tehnyt uunipellillä, pitänyt kauemmin uunissa, mutta aina siitä tulee "pannukakku".
Nyt päätin etten enää edes yritä.
Pannukakku
4
159
Vastaukset
- Anonyymi
Tee ohjeiden mukaan.
- Anonyymi
Olen tehnyt täsmälleen ohjeiden mukaan.
- Anonyymi
Yksi tärkeimmistä asioista on, että uunipelti on kuuma, siihen voi sulamaan kunnes vaahtoaminen on loppu, taikina pellille ja pelti uuniin alatasolle, lämpö noin 225 astetta ja15 minsaa.
Itse teen kuin Tseimi eli 1:1:1 ja ripaus suolaa eli pannari kahdelle uuninkestävässä paistinpannussa - uuni päälle, kulhoon yksi desi jauhoja (ja ripaus suolaa), yksi desi maitoa vatkaten tasaiseksi, mukaan yksi muna vatkaten sekaan, pannulle nokare voita, antaa sulaa ja kun voisula lakkaa vaahtoamasta niin kaada taikina pannulle ja pannu uuniin keskitasolle noin 15 minuutiksi. Kun pinta on kauniin ruskea ja keittiöön on levinnyt hyvä tuoksu niin lautaselle esim. jäätelön, marjojen, hillon jne... kera ja nauttien.- Anonyymi
Harva tekee suoraan pellille kun leivinpaperin kanssa helpompaa ja halutaan välttää rasvaa. Lasivuoat ei tarvitsisi paljon rasvaa ja lähtisi helposti irti.
Antaahan se voi makua ja lapsena ei tarvinnut pelätä lihomista, nykyään jo lapsetkin lihavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site525890Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714615Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229Mikset pidä yhteyttä?
Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.61030