EI käy yhtään mihinkään järkeen eikä aurinkokunnan systeemiin tämä nyt alkuunkaan.
Pluton kuuluisi olla jossain auringon ja juipiteerin välissä.
Joko PLuto on tulut aurinkokuntaan ns. vaeltavana planeettana tai sitten se on tuntemattomasta syyastä männynnä pois alkuperäiseltä paikaltaan.,
Pluto on ihan väärässä paikassa
23
76
Vastaukset 23
- Anonyymi
niin
- Anonyymi
On esitetty simulaatioita, joiden mukaan planeetat ovat "vaeltaneet" paljonkin aurikokunnan nuoruudessa.
- Anonyymi
Nuo tuollaiset jutut ovat hindulaisuuteen kuuluvia kansantaruja kuten ovat myös mannerliikunnot sekä jääkaudet ja avaruudessa olevat muut tähtijärjestelmät.
- Anonyymi
Ratatasokin on kallellaan muuhun aurinkokuntaan verrattuna.
- Anonyymi
Entä Rantanplan (varjoaan tyhmempi koira) ja Obelixin Idefix?
Pluto on planetoidi tai oikeammin plutoidi, joita Kuiperin vyöhykkeessä on useita samaa suuruusluokkaa. Ihan se on oikealla paikallaan.- Anonyymi
Jopa Pluton kuu on lähes saman kokoinen kappale.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jopa Pluton kuu on lähes saman kokoinen kappale.
Jos halkaisija on vähän yli puolet, on massoissa jo melkoinen ero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos halkaisija on vähän yli puolet, on massoissa jo melkoinen ero.
Antaa olla vaan. Jupiterkin pomppii kuin rantapallo jos se tuotaisiin Päijänteeseen kaiken kansan ihmeteltäväksi. Näin opetettiin 1970-luvulla jolloin persuista ei ollut vielä tietoakaan.
- Anonyymi
Niin..se ei ole planeetta vaan sen takia koska joku tähtitiedeporukka niin sanoi. KUitenkin pluto poikkeaa muista planetoideista täysin planeettaisuudellaan. SAelkeät vuodenajat..jopa kesäisin sulavaa jäätä.
- Anonyymi
Plotolla kesäisin sulavaa jäätä? Ei kai sentään.
Wiki:
Pinnan lämpötila:
alin: 33 K
keski: 44 K
ylin: 55 K
Jos lämpötila on ylimmilläänkin yli 200 astetta pakkasella, niin voit olla aika varma, ettei vesi sula. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Plotolla kesäisin sulavaa jäätä? Ei kai sentään.
Wiki:
Pinnan lämpötila:
alin: 33 K
keski: 44 K
ylin: 55 K
Jos lämpötila on ylimmilläänkin yli 200 astetta pakkasella, niin voit olla aika varma, ettei vesi sula.Pluton jää on jotain muuta kuin vettä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Plotolla kesäisin sulavaa jäätä? Ei kai sentään.
Wiki:
Pinnan lämpötila:
alin: 33 K
keski: 44 K
ylin: 55 K
Jos lämpötila on ylimmilläänkin yli 200 astetta pakkasella, niin voit olla aika varma, ettei vesi sula.Siksi Pluton täytyy olla kauempana auringosta, ettei se vesilosetti laske maahan ja hukuta kaikkia maalla eläviä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Plotolla kesäisin sulavaa jäätä? Ei kai sentään.
Wiki:
Pinnan lämpötila:
alin: 33 K
keski: 44 K
ylin: 55 K
Jos lämpötila on ylimmilläänkin yli 200 astetta pakkasella, niin voit olla aika varma, ettei vesi sula.Plutossa on myös kaasukehä näin kesäaikaan, kun Auringon lämpö riittää höyrystämään metaanit sun muut typet ilmakehäksi, joka sitten taas sadan vuoden päästä sataa lumena alas.
- Anonyymi
Plutolla asuu kuulemma etanoita
- Anonyymi
Niin siellä Plutonilla tuntuukin elämän meno olevan verkkaista,. Pieni pallo ja lyhyet matkat, johonkinhan se aika on kulutettava.
- Anonyymi
eikös se Pluto ja sen kaveri Mikki, oon kaksoisplaneetta, eli kieriskelevät toinen toisiaan. Tommonen veivari ku kimpoisi sieltä kohti Maata, niin meillä menis nuppi sekasi, ku olis sitte kolme samankokosta kuuuta.
- Anonyymi
Keskustapa, marsia venukseen vaan sano hessu.
- Anonyymi
Onkohan siellä paljon plutoniumia?
- Anonyymi
Ei pelkästään Pluto vaan kaikki planeetat ovat väärässä paikassa. Esimerkiksi Maalätyn pitäisi sijaita kauempana Auringosta niin ei kasvihuoneilmiö häiritsisi persujen elämää.
Eksoplaneetatkin ovat ihan väärässä paikassa kun kiertävät tähteänsä liian lähellä ja kiertoaika on kolmetuntia. Ei tuo tuollainen passaa ja kenelle saa valittaa.- Anonyymi
Jos planeetan kiertoaika emotähtensä ympäri on kolme tuntia, niin siellä elävät alienit lyövät Metusalemin ikäennätyksen biologisesti varsin nuorina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos planeetan kiertoaika emotähtensä ympäri on kolme tuntia, niin siellä elävät alienit lyövät Metusalemin ikäennätyksen biologisesti varsin nuorina.
Ei sellaisella planeetalla ole mitään alieeneja. Planeetan lukkiutuminen omaan tähteensä aikaansaa perskuleen moisen 3 000 asteen lämpötilan Alpha Centauriin päin samaan aikaan kuin toisella puolella on 5 astetta kelvineitä. Alieneita ei pääse kehittymään tuollaisella turhakkeella.
- Anonyymi
Kristillinenhomoilu teetättää kaiken laista.
- Anonyymi
Kryptoniitti on eri ainesta. Kryptoniitti veltostuttaa ihmisen. Kryptoniitti pitäisi kieltää lailla. Kryptoniitti on sellaista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171164Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331111- 591038
- 109969
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.58907- 80866
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85842Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180834- 77771
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66751- 35655
- 70606
- 98598
- 55569
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....46556Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15082541- 60524
- 35507
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi283478- 46443