Näin laitetaan imelletty perunalaatikko. Imeltyy sähkölieden uunissa.

Anonyymi

Imelletty perunalaatikko

Perusohje. Ei mausteita. Ei makeuteta sokerilla eikä siirapilla. Makeus saadaan aidosti imeltämällä.

Näistä valmistuu:

2½ kg jauhoisia perunoita. Käytännössä kaikki perunalajikkeet imeltyy hyvin
4-5 reilua ruokalusikallista imeltävää aktiivisuutta sisältävää jauhoa
1 litra maitoa. Maidon määrä vaihtelee runsaastikin lajikkeiden mukaan
60-120 g voita
2 teelusikallista suolaa

Näin valmistuu tämän ohjeen mukaan:

Kuori perunat kattilaan. Voit nopeuttaa kypsymistä lohkomalla perunat. Keitä kuoritut ja lohkotut perunat höyrykattilassa tai suolattomassa vedessä täysin kypsiksi. Näin vältetään suurimmat kuorimis- ja keittotappiot.

Survo perunat huolella ja ohenna kuumalla vedellä niin että saadaan puuromainen sose.

Jäähdytä sose huolellisesti välillä sekoittaen 70-75 asteiseksi. Kuumemmassa jauhot menettää imeltymistehon lopullisesti - sanotaan että "jauhot palaa".

Lisää jauhot huolellisesti sekoittaen 70-75 asteiseksi jäähdytettyyn soseeseen. Lisää vain tarvittaessa 70-75 asteista vettä.

Laita kansi kattilaan. Laita kattila 65-70 asteiseen uuniin imeltymään noin 3 tunniksi. Sekoita sosetta imeltymisen aikana 3-4 kertaa.

Lisää imeltyneeseen soseeseen sulamaan voi siivuina. Lisää maitoa niin että saadaan notkean puuromainen sose. Lisää suola. Maidon määrä vaihtelee lajikkeiden ja halutun lopputuloksen mukaan. Aikaisemmin oli tapana valmistaa kunnollista haarukkaruokaa. Nykyisin valmistetaan usein vähäpätöistä ja arvotonta lisäkelitkua.

Laita sose voideltuihin lasi- tai posliinivuokiin. Lisää pinnalle voinokareita. Paista aluksi noin 200 asteisessa uunissa, niin että pinta saa väriä ja sose alkaa kuplimaan. Kun sose alkaa kuplimaan alenna uunin lämpötila noin 130 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia.
Paista imellettyä perunalaatikkoa noin 3 tuntia.

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun perunat kuoritaan ja pilkotaan lohkoiksi ennen kypsentämistä. niin silloin tulee liukenemistappioita. Liukenemistappiot voi välttää kun kuoritut ja lohkotut perunat keitetään kattilassa kypsiksi suolattomassa niukassa vesimäärässä ja kypsät perunat soseutetaan huolellisesti kuumina keittoveteen. Veden määrä tulisi arvioida niin että koko keittovesimäärä jää soseeseen.
      Sose jäähdytetään huolellisesti ja sekoittaen noin 70 asteiseksi ja jauhot lisätään 70 asteiseksi jäähdytettyyn soseeseen. Jäähdytä sosetta vielä muutama aste ja laita sosekattila 70 asteiseen uuniin ja anna imeltyä noin 3 tuntia. Maista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2898
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      48
      2284
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1654
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe