Onko aika luonnon perusvoima?

"Luonnon perusvoimia on neljä: sähkömagneettinen voima, vahva ydinvoima ja heikko ydinvoima sekä gravitaatio eli painovoima."

https://tekniikanmaailma.fi/lehti/9b-2020/loytyyko-kaiken-teoria/

Mitä luonto olisi ilman aikaa?
958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maailmankaikkeuden alussa ei ollut materiaa, vain sähkömagneettisten hiukkasten valonnopeaa liikettä, eikä myöskää aikaa siinä mielessä kuin me sen ymmärrämme.
Hiukkasten törmäillessä toisiinsa syntyi myös vakionopeuden eli valonnopeutta hitaanpaa liikettä, viivettä perusnopeudesta eli aikaa. Liikkeen hidastuminen aiheutti heikkotehoisen hidasteen eli gravitaation eli jarrutusvoiman , massaa omaavien hidastuneen liikkeen keskittymiin.


Matemaattiset laskelmat ko tapahtumasta lähetän myöhemmin, kun olen ne huolella tarkastanut. Niitähän te arvon kunniakosmolgit ensimmäisenä tinkaatte.

Äänestä

Aika on heikko voimaksi jos gravitaatio, mikä on massayksikköä kohti aika olematon voima, pystyy tätä "aika voimaa" hidastamaan.

Äänestä
  • Aika ei hidastu, vaan ajan tulkinnassa tapahtuu ristiriita. Se perustuu siihen, että meillä on jäykkä aikakäsitys, joka on yhteensopimaton tiettyihin olosuhteisiin liittyvien havaintojen, teorioiden tai oletusten kanssa. Esim. kappaleen tarkastelu, joka lähestyy mustaa aukkoa, tai kun liikutaan valon nopeudella. Näissä tilanteissa aika ei muutu mihinkään, vaan tapahtumien luonne ja kesto tulkintana. Kun sitä sovelletaan aikaan, muodostuu ristiriita, joka tulkitaan "ajan muutoksena".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika ei hidastu, vaan ajan tulkinnassa tapahtuu ristiriita. Se perustuu siihen, että meillä on jäykkä aikakäsitys, joka on yhteensopimaton tiettyihin olosuhteisiin liittyvien havaintojen, teorioiden tai oletusten kanssa. Esim. kappaleen tarkastelu, joka lähestyy mustaa aukkoa, tai kun liikutaan valon nopeudella. Näissä tilanteissa aika ei muutu mihinkään, vaan tapahtumien luonne ja kesto tulkintana. Kun sitä sovelletaan aikaan, muodostuu ristiriita, joka tulkitaan "ajan muutoksena".

    Jos aika ei hidastu gravitaation vuoksi niin varmaan selostat laajemmin miten "tapahtumien luonne muuttuu", kyseisessä ilmiössä .

    Äänestä

Työntövoima unohtui, jota on vaikea havaita vetovoimaa heikompana voimana, mutta sen kenttä on voimakkaampi kauempana.

Painovoima on vetää energiaa puoleensa joka saa aikaan liikkeen. Ei siis ole kuin yhtä energiaa ja sen käyttäytymistä luonnonlakien mukaisesti.
Selvyyden vuoksi, atomiin sitoutunut energia aiheuttaa painovoiman luonnonlain mukaisesti.

Äänestä

Aika ei ole perusvoima, eikä mitään olemassaolevaa, vaan muutoksien, sekä tapahtumien keston tunnistamiseen perustuva käsitteellinen, yksilöivä, erotteleva, mittaava keksintö. Aivan kuten esim. pituus, paino ja nopeus. Jos esitetään väite, että aika on tuolla täällä joka puolella, omana komponenttinaan, niin sitten voidaan sanoa myös, että luonnosta löytyy metrejä (amerikasta hieman erilaisia luonnontuotteita: tuuma, jalka, maili) kiloja ja vaikka 100 kmh nopeus.

Ihmisen ajatusmaailma rakentuu havainnoista ja niiden perusteella tehdystä informaatiosta. Eli havaintoja muunnetaan verbaalisesti käsitteiksi, määritelmiksi, kuvauksiksi jne. Tällä tavoin syntyi myös 'aikakäsite'. Toki jokaisella on mahdollisuus osoittaa tämä informaatio vääräksi havainnollistamalla, miten 'aika' havaittiin avaruudessa, ja millaisilla laitteilla, ja millaista signaalia 'aika' lähettää, jota voidaan tulkita?

Äänestä
  • Eli aikaamme on kaikki liike mikä on hidastunut valonopeutta hitaammaksi. Hidastuneen liikkeen, tapahtuman pystymme tunnistamaan "ajankuluttajaksi" ajan ilmentäjäksi.

    Äänestä

  • Onko "aika" perusvoima, selvittäköön fyysikot sen, kun saavat ajatuksensa
    selviksi "ajan" suhteen.

    Meillä on hyödyllinen aikakäsite, kuten on monessa yhteydessä mainittu, onko
    sitten "aikaa" olemassa ihmisen käsitteistä riippumattomana.

    Onko metrejä luonnossa, eipä taida olla, mutta pituuksia on.
    Ihmisillä on erilaisia ominaisuuksia, joista yksi on pituus, tämän ovat ihmiset
    huomanneet jo aikoinaan, ihmiset ovat eri mittaisia, ei sitä tarvitse mittailla
    metrimitoilla, vertaillaan vain toistemme pituuksia.
    Pituudet eivät ole tietenkään sellaisenaan todellisuudessa, Platonin ideat jätetään
    pois laskuista, vaan ne ovat jonkun ominaisuuksia, ihmisten , puiden yms.

    Mittatikut sitten valitaan sopivan kokoisten joukosta, kuninkaan kyynärvarren
    pituudesta, miellyttävän pituisesta oksasta, tai mikä nyt sattuu kohdalle.

    Kun pituus havaitaan, niin aika muodostaa poikkeuksen, sitä ei havaita suoraan,
    todellisuus on täynnä tapahtumia, itse asiassa olemme tapahtumavirrassa,
    hiukan samaan tyyliin kuin olemme fotonivirrassa.

    Tapahtumilla on eräs erikoinen piirre, ne ovat ajallisia, tapahtumien välillä
    on ajallisia suhteita, voisi sanoa myös, temporaalisia suhteita.
    Tapahtuma A voi olla aikaisemmin kuin tapahtuma B, tai A ja B voivat olla
    samanaikaisia.
    Kun tapahtumia on kaikkialla, niin myös ajallisia suhteita on kaikkialla, todellisuus
    on täynnä niitä, ne itse asiassa määrittelevät meidän elämäämme.

    Temporaaliset suhteet ovat naimisissa ajan kanssa, havaitsemme nuo suhteet
    koska meillä on lyhytkestoinen muisti, se jäsentää tapahtumat virtaaviksi,
    näin täytyykin olla, koska kohti hyökkäävä eläin on tajuttava liikkuvaksi kohteeksi.
    Eräät sairaudet ja vammat voivat vahingoittaa työmuistia, silloin ihminen tipahtaa
    ajattomaan maailmaan, elämä siellä on aika hankalaa.

    Ajallisten tapahtumien suhde aikaan on suunnilleen samanlainen kuin
    aidanseipäiden suhde aitaan, aidanseipäät eivät ole aita, vaan aita konstruoidaan
    aidanseipäistä, aita on abstraktio konkreettisista seipäistä, tietenkin yhtä
    reaalinen kuin seipäätkin.
    Aika voitaisiin käsittää abstraktioksi tapahtumien temporaalisista suhteista,
    temporaaliset suhteet ovat todellisia, joten aikakin on todellinen.

    Näitä voidaan kokeilla aika helposti, kirjoita tietokoneella seuraavaa
    "tapahtumien temporaaliset suhteet", huomaat että sinun on painettava
    näppäimiä tietyssä ajallisessa järjestyksessä, jotta saat saman tuloksen aikaiseksi.

    Aamulla herättyäsi, toivo ettei yön aikana ole tapahtunut mitään huonoa
    liikuntajärjestelmässäsi tai aivoissa, jos voit nousta ylös ja kävellä kahvikupin
    luokse, niin sitten oikein ajoitetut liikkeet ja toiminnot toimivat edelleen,

    Ei auton moottorikaan toimi jos osien toiminnan ajoitus on pielessä, sama
    juttu kävellessä.

    Äänestä

Kun sähkömagneettinen säteily ( fotonit mukaanlukien) liikkuu vapaasti valonnopeudella, ei oikeasti tapahdu mitään.
Vasta kun säteily pysähtyy esteeseen (kyseessä luonnollisesti vain liikkeen hidastuminen, kaikki materia avaruudessa on aina liikkeessä) alkaa oikeasti tapahtumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Luonnon perusvoimia on neljä: sähkömagneettinen voima, vahva ydinvoima ja heikko ydinvoima sekä gravitaatio eli painovoima."

https://tekniikanmaailma.fi/lehti/9b-2020/loytyyko-kaiken-teoria/

Mitä luonto olisi ilman aikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu