Miten tätä pitäisi käsitellä?

Joo tosiaan nyt tässä ruvennu huomaamaan et ruokahalu jotenki ruvennu katoamaan.
Tykkään ruoasta ja oon sellanen "kaikki mitä annetaan niin maistuu", eli en oo nirso, mutta en suoranaisesti persokaan. Huolimatta siitä, en syö enemmän kuin kulutan eli ihan normaalisti kaikki siltä osalta. Ei oo ongelmia painon kanssa muutenkaan. Toki muutama vuosi sitten, kun rupes murkkuikä tulemaan niin sillon oli hieman pohdintaa omasta ulkonäöstä ja painosta, mutta ei mulla oo ollu sellasta fiilistä enää 7 luokan jälkeen ja lukiossa ollaan.
Nyt kuitenki pistin merkille, että, kun koulussa söin siinä 10:45 niin oli nälkä, kuten normaalisti siihen aikaan, vaikka söisin aamupalan. Tulin kotiin klo 13, mulla vaihtelee aika millon tuun kotiin 12-16 välillä. Mulla ei ole ollenkaan nälkä kun tulen kotiin. Joo ei siinäkään varsinaisesti mitään, mut nyttenki kello on n.18:30 ja ei ole vieläkään nälkä. Seuraava ateria kouluruoan jälkeenon lähestulkoon aina iltapala, joka on usein siinä klo 20-21.

Mun mielestä mulla ei oo kaikki hyvin, mut en tiiä miten mun pitäis käsitellä tätä asiaa. Toisaalta ei tää oo mun mielestä sellannen vaiva et olis tarvetta lääkäriin tai terkkarillekaan. Mutta haluisin tietää, että voiko tää olla mhd. jonkin lainen syömishäiriö ja olis tosissaan syytä mennä vastaanotolle vai onko e-pillereillä näppinsä pelissä tai että onko tämä ehkä joku klassinen teini-ikäisten ongelma, joka tulee keskimäärin kaikille teini-ikäsille nuorille?
Ja jos jollain naisella-/tyttöoletetulla on käytössä Gestinyl e-pillerit ja on ollu vastaavai kokemuksia niin ois tosi jees tietää, vaikka se ei olis suora selitys tähän juttuun!

0

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        98
        6148
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        349
        5617
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        52
        2649
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        104
        2066
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        107
        1778
      6. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        124
        1717
      7. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        19
        1613
      8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        180
        1267
      9. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        73
        1187
      10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        33
        998
      Aihe