Miten tätä pitäisi käsitellä?

Joo tosiaan nyt tässä ruvennu huomaamaan et ruokahalu jotenki ruvennu katoamaan.
Tykkään ruoasta ja oon sellanen "kaikki mitä annetaan niin maistuu", eli en oo nirso, mutta en suoranaisesti persokaan. Huolimatta siitä, en syö enemmän kuin kulutan eli ihan normaalisti kaikki siltä osalta. Ei oo ongelmia painon kanssa muutenkaan. Toki muutama vuosi sitten, kun rupes murkkuikä tulemaan niin sillon oli hieman pohdintaa omasta ulkonäöstä ja painosta, mutta ei mulla oo ollu sellasta fiilistä enää 7 luokan jälkeen ja lukiossa ollaan.
Nyt kuitenki pistin merkille, että, kun koulussa söin siinä 10:45 niin oli nälkä, kuten normaalisti siihen aikaan, vaikka söisin aamupalan. Tulin kotiin klo 13, mulla vaihtelee aika millon tuun kotiin 12-16 välillä. Mulla ei ole ollenkaan nälkä kun tulen kotiin. Joo ei siinäkään varsinaisesti mitään, mut nyttenki kello on n.18:30 ja ei ole vieläkään nälkä. Seuraava ateria kouluruoan jälkeenon lähestulkoon aina iltapala, joka on usein siinä klo 20-21.

Mun mielestä mulla ei oo kaikki hyvin, mut en tiiä miten mun pitäis käsitellä tätä asiaa. Toisaalta ei tää oo mun mielestä sellannen vaiva et olis tarvetta lääkäriin tai terkkarillekaan. Mutta haluisin tietää, että voiko tää olla mhd. jonkin lainen syömishäiriö ja olis tosissaan syytä mennä vastaanotolle vai onko e-pillereillä näppinsä pelissä tai että onko tämä ehkä joku klassinen teini-ikäisten ongelma, joka tulee keskimäärin kaikille teini-ikäsille nuorille?
Ja jos jollain naisella-/tyttöoletetulla on käytössä Gestinyl e-pillerit ja on ollu vastaavai kokemuksia niin ois tosi jees tietää, vaikka se ei olis suora selitys tähän juttuun!

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        35
        4593
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        55
        3165
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2863
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        60
        2797
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        6
        2380
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        54
        2175
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        18
        1602
      8. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        17
        1574
      9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1508
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1504
      Aihe