Miten tätä pitäisi käsitellä?

Joo tosiaan nyt tässä ruvennu huomaamaan et ruokahalu jotenki ruvennu katoamaan.
Tykkään ruoasta ja oon sellanen "kaikki mitä annetaan niin maistuu", eli en oo nirso, mutta en suoranaisesti persokaan. Huolimatta siitä, en syö enemmän kuin kulutan eli ihan normaalisti kaikki siltä osalta. Ei oo ongelmia painon kanssa muutenkaan. Toki muutama vuosi sitten, kun rupes murkkuikä tulemaan niin sillon oli hieman pohdintaa omasta ulkonäöstä ja painosta, mutta ei mulla oo ollu sellasta fiilistä enää 7 luokan jälkeen ja lukiossa ollaan.
Nyt kuitenki pistin merkille, että, kun koulussa söin siinä 10:45 niin oli nälkä, kuten normaalisti siihen aikaan, vaikka söisin aamupalan. Tulin kotiin klo 13, mulla vaihtelee aika millon tuun kotiin 12-16 välillä. Mulla ei ole ollenkaan nälkä kun tulen kotiin. Joo ei siinäkään varsinaisesti mitään, mut nyttenki kello on n.18:30 ja ei ole vieläkään nälkä. Seuraava ateria kouluruoan jälkeenon lähestulkoon aina iltapala, joka on usein siinä klo 20-21.

Mun mielestä mulla ei oo kaikki hyvin, mut en tiiä miten mun pitäis käsitellä tätä asiaa. Toisaalta ei tää oo mun mielestä sellannen vaiva et olis tarvetta lääkäriin tai terkkarillekaan. Mutta haluisin tietää, että voiko tää olla mhd. jonkin lainen syömishäiriö ja olis tosissaan syytä mennä vastaanotolle vai onko e-pillereillä näppinsä pelissä tai että onko tämä ehkä joku klassinen teini-ikäisten ongelma, joka tulee keskimäärin kaikille teini-ikäsille nuorille?
Ja jos jollain naisella-/tyttöoletetulla on käytössä Gestinyl e-pillerit ja on ollu vastaavai kokemuksia niin ois tosi jees tietää, vaikka se ei olis suora selitys tähän juttuun!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies vinkkinä sulle

        Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
        Ikävä
        105
        8237
      2. Oletko katkera kun

        Et saanut kaivattuasi
        Ikävä
        112
        5764
      3. Haluun sua niin paljon

        ❤️🥰🥹 Miehelle
        Ikävä
        55
        5231
      4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        289
        5206
      5. Vietetään yö yhdessä

        Rakastellaan koko yö
        Ikävä
        78
        3851
      6. Mitä palveluita mies..

        Haluaisit tilata minulta? -N
        Ikävä
        58
        3041
      7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        66
        2757
      8. Olet oikeasti ollut

        Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
        Ikävä
        22
        2558
      9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

        Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
        Ikävä
        29
        2532
      10. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        45
        2491
      Aihe