Caesar-salaus

Anonyymi

Hei,
Voisiko joku avata minulle, kun nyt meni hieman ohi.

* tässä on hurja määrä kirjaimia, sillä ei liene nyt väliä mitä ne ovat *
n : 15, c : 14, j : 13, w : 9, a : 8 , x : 8 , ....

Suurin frekvenssi on kirjaimella n. Tehdään olettamus, että merkin n alkukuva on e, joka on englannin kielen yleisin kirjain. Aakkoston rotaation määrä, eli salausavain olisi siten 9.

Kysymys: Millä perusteella tehdään olettamus, että n alkukuva on e? Ja mikä on alkukuva? En nyt ymmärrä, mistä tuo 9 siis tulee.
Kiitos.

1

2136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkukuva tarkoittaa alkuperäistä salaamatonta tekstiä.

      Caesarin salauksessa jokaista kirjainta "siirretään" tietty määrä eteenpäin aakkosissa. Esimerkiksi jos siirto on 2 niin kirjaimesta "a" tulee "c", kirjaimesta "b" tulee "d", kirjaimesta "c" tulee "e" jne..

      Kyseisessä salatussa tekstissä yleisin kirjain on "n". Tehtävässä oletetaan että alkuperäinen teksti on englantia jossa yleisin kirjain on "e". Tästä voidaan arvata että alkuperäisen tekstin (alkukuva) kirjain "e" on korvattu kirjaimella "n".

      "e" on aakkosten 5. kirjain ja "n" on aakkosten 14. kirjain eli siirto/rotaatio on tässä 14-5 = 9

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      167
      4994
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2607
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2268
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      98
      2179
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2067
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      68
      2061
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2013
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1526
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1443
    Aihe