Filosofian tehtävät

Anonyymi

Hei,
Tarvitsisin apua kahteen filosofian tehtävään.

1)Miten materialisti, idealisti ja dualisti vastaisivat, jos heiltä kysyttäisiin kysymys: onko Krista ja Tatiana Hoganilla yksi vai kaksi mieltä?
Nuo henkilöt ovat siis kaksi sisarusta, jotka on kiinni päästään toisiinsa. Heillä on yhteiset aivot ja talamus eli toinen tuntee myös vaikka kosketuksen, jos toista kosketetaan.

2) Descartes pyrki sijoittamaan sielun johonkin paikkaan aivoissa. MacDougall taas ajatteli sielulla olevan painoa. Mitä ajattelet näistä yrityksistä hahmottaa mielen ja ruumiin suhdetta?

Kiitos paljon, jos pystyisitte auttamaan!

10

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2) Sielu painaa 21 grammaa ja se erkanee ruumiista tasan sillä hetkellä kun ihminen kuolee. Tuo on tarkoilla tutkimuksilla selvitetty. Se on ns. kylmä pieru.

    • Anonyymi

      Kannattaa lukea wikipediasta tarkkaan mitä nuo käsitteet tarkoittaa ja myöskin artikkeli Mieli–ruumis-ongelmasta.

      Materialisti ei usko aineettomaan sieluun, eikä tiede ole sellaista löytänytkään. Dualistin pitäisi pystyä selittämään miten aivot ja aineeton sielu voi olla vuorovaikutuksessa. Ulkoapäin ei voi aivoista päätellä miltä tietoinen kokemus itsessään tuntuu.

      • Anonyymi

        Wikipedia on hyvä paikka palautella mieleen asioita, jotka tietää jo muutenkin, mutta ei sitä voi lähteenä suositella. Kannattaa lukea jostain asiallisesta lähdeteoksesta nuo käsitteet.


    • Ensimmäinen kysymys on vähän huonosti määritelty. Olitpa sitten materialisti, dualisti tai idealisti, niin voit vastata kysymykseen eri tavalla. Onko tarkoitus pohtia joidenkin edesmenneiden materialistien, dualistien ja idealistien ajatuksia?

      Materialisti: Aivojen lukumäärästä ei voi suoraan päätellä tietoisuuksien lukumäärää. Kyseessä on mielenkiintoinen neurologinen kysymys, joka voidaan tutkia, mutten tunne tapausta tarpeeksi hyvin.

      Dualisti: Heillä voi olla yksi tai kaksi sielua.

      Idealisti: Materialla ei ole merkitystä. Kaikki on tietoisuutta ja se miten ruumis ilmenee meidän yhteisessä jaetussa tietoisuudessa ei suoraan kerro tietoisuuksien lukumäärää.

    • Anonyymi

      öööö khänädä?

    • Anonyymi

      "yhteiset aivot ja talamus"

      Ketjusta poistettu kommentti, jossa linkki artikkeliin jossa kerrottiin että thalamukset ovat yhteydessä toisiinsa "thalamus bridge":llä eli hermosoluilla.

    • Sori, mutta ihan pakko kysyä, että pyritkö oikeasti filosofiksi?

    • Nykyisen tieteellisen käsityksen mukaan

      1. Kentät täyttävät universumin, ei aine tai energia
      2. Hiukkaset ovat kentän värähtelyjä

      Interaktiivisessa dualismissa siis interaktio mielen ja värähtelyjen välillä voisi tapahtua kentän värähtelyiden avulla. Tämä saattaa kyllä olla enemmänkin idealismia kuin dualismia.

      En ole huomannut, että Descartes olisi yrittänyt sijoittaa sielua mihinkään tiettyyn paikkaan aivoissa. Descartesin mukaan aistihavainnot kulkevat käpyrauhasen kautta sieluun [Wikipedia].

      • Anonyymi

        Aistinsolut reagoivat fysiikan maailman ilmiöihin ja lähettävät sähköä hermosoluissa, hermosolujen kokoojapiste on thalamuksessa.

        Sielun ja sähkön eli energian vuorovaikutus on subjektin ja energian kohtaamista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Aistinsolut reagoivat fysiikan maailman ilmiöihin ja lähettävät sähköä hermosoluissa, hermosolujen kokoojapiste on thalamuksessa.

        Sielun ja sähkön eli energian vuorovaikutus on subjektin ja energian kohtaamista.

        Mielentilatkin saattavat olla mielessä tapahtuvia eritaajuisia värähtelyjä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      472
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      417
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      406
    Aihe