Hei,
Tarvitsisin apua kahteen filosofian tehtävään.
1)Miten materialisti, idealisti ja dualisti vastaisivat, jos heiltä kysyttäisiin kysymys: onko Krista ja Tatiana Hoganilla yksi vai kaksi mieltä?
Nuo henkilöt ovat siis kaksi sisarusta, jotka on kiinni päästään toisiinsa. Heillä on yhteiset aivot ja talamus eli toinen tuntee myös vaikka kosketuksen, jos toista kosketetaan.
2) Descartes pyrki sijoittamaan sielun johonkin paikkaan aivoissa. MacDougall taas ajatteli sielulla olevan painoa. Mitä ajattelet näistä yrityksistä hahmottaa mielen ja ruumiin suhdetta?
Kiitos paljon, jos pystyisitte auttamaan!
Filosofian tehtävät
10
193
Vastaukset
- Anonyymi
2) Sielu painaa 21 grammaa ja se erkanee ruumiista tasan sillä hetkellä kun ihminen kuolee. Tuo on tarkoilla tutkimuksilla selvitetty. Se on ns. kylmä pieru.
- Anonyymi
Kannattaa lukea wikipediasta tarkkaan mitä nuo käsitteet tarkoittaa ja myöskin artikkeli Mieli–ruumis-ongelmasta.
Materialisti ei usko aineettomaan sieluun, eikä tiede ole sellaista löytänytkään. Dualistin pitäisi pystyä selittämään miten aivot ja aineeton sielu voi olla vuorovaikutuksessa. Ulkoapäin ei voi aivoista päätellä miltä tietoinen kokemus itsessään tuntuu.- Anonyymi
Wikipedia on hyvä paikka palautella mieleen asioita, jotka tietää jo muutenkin, mutta ei sitä voi lähteenä suositella. Kannattaa lukea jostain asiallisesta lähdeteoksesta nuo käsitteet.
Ensimmäinen kysymys on vähän huonosti määritelty. Olitpa sitten materialisti, dualisti tai idealisti, niin voit vastata kysymykseen eri tavalla. Onko tarkoitus pohtia joidenkin edesmenneiden materialistien, dualistien ja idealistien ajatuksia?
Materialisti: Aivojen lukumäärästä ei voi suoraan päätellä tietoisuuksien lukumäärää. Kyseessä on mielenkiintoinen neurologinen kysymys, joka voidaan tutkia, mutten tunne tapausta tarpeeksi hyvin.
Dualisti: Heillä voi olla yksi tai kaksi sielua.
Idealisti: Materialla ei ole merkitystä. Kaikki on tietoisuutta ja se miten ruumis ilmenee meidän yhteisessä jaetussa tietoisuudessa ei suoraan kerro tietoisuuksien lukumäärää.- Anonyymi
öööö khänädä?
- Anonyymi
"yhteiset aivot ja talamus"
Ketjusta poistettu kommentti, jossa linkki artikkeliin jossa kerrottiin että thalamukset ovat yhteydessä toisiinsa "thalamus bridge":llä eli hermosoluilla. Sori, mutta ihan pakko kysyä, että pyritkö oikeasti filosofiksi?
Nykyisen tieteellisen käsityksen mukaan
1. Kentät täyttävät universumin, ei aine tai energia
2. Hiukkaset ovat kentän värähtelyjä
Interaktiivisessa dualismissa siis interaktio mielen ja värähtelyjen välillä voisi tapahtua kentän värähtelyiden avulla. Tämä saattaa kyllä olla enemmänkin idealismia kuin dualismia.
En ole huomannut, että Descartes olisi yrittänyt sijoittaa sielua mihinkään tiettyyn paikkaan aivoissa. Descartesin mukaan aistihavainnot kulkevat käpyrauhasen kautta sieluun [Wikipedia].- Anonyymi
Aistinsolut reagoivat fysiikan maailman ilmiöihin ja lähettävät sähköä hermosoluissa, hermosolujen kokoojapiste on thalamuksessa.
Sielun ja sähkön eli energian vuorovaikutus on subjektin ja energian kohtaamista. Anonyymi kirjoitti:
Aistinsolut reagoivat fysiikan maailman ilmiöihin ja lähettävät sähköä hermosoluissa, hermosolujen kokoojapiste on thalamuksessa.
Sielun ja sähkön eli energian vuorovaikutus on subjektin ja energian kohtaamista.Mielentilatkin saattavat olla mielessä tapahtuvia eritaajuisia värähtelyjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191682
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991498Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37943Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29879Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38831Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43758Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37740Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56738Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37720