Chlorine dioxide?

Anonyymi

Etelä-Amerikkalaiset (Bolivia) ystäväni ovat hurahtaneet erään saksalaisen tiedemiehen (?) kauppaamaan nesteeseen, "chlorine dioxide or CDS", joka myyjänsä mukaan parantaa lähes kaiken, myös koronan. Epäilyttävä.

Mitä siis tämä "chlorine dioxide or CDS" oikeastaan on?

16

4098

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Klooridioksinia käytetään mm. kemialliseen vedenpuhdistukseen. Se tappaa suuren osan bakteereista, jos joutuu käyttämään epäilyttävää vettää esimerkiksi kehitysmaissa.

      • Anonyymi

        Tuote on siis tarkoitettu juotavaksi. Onko ok?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuote on siis tarkoitettu juotavaksi. Onko ok?

        Ei ole. Kloriinidioksinia myydään ilmeisesti pillereinä tai jauheena, jota sekoitetaan veteen ja annetaan vaikuttaa. Kloriinidioksini on myrkky.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole. Kloriinidioksinia myydään ilmeisesti pillereinä tai jauheena, jota sekoitetaan veteen ja annetaan vaikuttaa. Kloriinidioksini on myrkky.

        Ei se mitään dioksiinia ole. Dioksiineista ainakin jotkut on varsinaisia supermyrkkjä.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Dioksiinit


    • Kemian teollisuus tuottaa erilaisia myrkkyjä mm. vesihuollon järjestelmien desinfiontia varten, joilla järjestelmistä tuhotaan bakteerit, virukset, alkueläimet, sienet yms. Näitä on paitsi klooridioksidi myös jo tutuksi tullut "lääke" hopeavesi. Nämä kemikaalit myös poistetaan järjestelmistä, sillä niiden myrkyllisyyden vuoksi niitä luonnollisesti ei saa päästää elimistöön.

      Ominaista näille "lääkkeille" on se, että nautittavien liuosten myrkkypitoisuus täytyy olla niin heikko, ettei se aiheuta terveydellisiä haittoja. Siinä vahvuutena se kuitekin menettää kykynsä tuhota bakteereja, viruksia, alkueläimiä ja sieniä. Eli on täysin hyödytön "lääkkeenä". Bakteereja yms. tuhoavana vahvuutena myrkky taas aiheuttaa ongelmia, kuten oksentelua, ripulointia, kuivumista, hypoksiaa yms. ja pahimmillaan kuolemaan johtavia vaurioita mm. keskushermostolle ja sydämen sähköiselle toiminnalle. Näistä "lääkkeistä" on varoiteltu ahkerasti, mutta edelleenkin tapahtuu myrkytyksiä ja kuolemia.

    • Anonyymi

      Tätä on klooridioksidi. Lue aineeseen liittyvä suomenkielinen käyttöturvallisuustiedote:

      https://www.ttl.fi/ova/kloordio.html

      Epämiellyttävän hajuinen myrkyllinen aine jota käytetään selluloosan valkaisemiseen paperin tuotannossa. Jos sen pitoisuus on niin suuri että se riittää tuhoamaan viruksia niin se tuhoaa samalla myös kaikkea elävää kudosta.

      Netistä löytyy huuhaa - artikkeleita tuohon liittyen ja sen on väitetty mm. parantavan autismia. FDA on ohjeistanut että klooridioksidia ei saa käyttää sisäisesti sen vaarallisuuden vuoksi. Huuhaa - uskovaisten käytettyä ainetta on siitä seurannut pysyviä vammoja lapsille.

      Jos klooridioksidin määrä aineessa on niin pieni että sitä voisi käyttää sisäisesti niin tuolla liuoksella ei enää ole mitään vaikutusta viruksiin. Silloin puhutaan homeopaattisista liuoksista, jotka tunnetusti ovat hyödyttömiä muuhun kuin niitä myyvän lompakon paksuntamiseen.

      Lyhyt yhteenveto: Ei hyödytä COVID-19 sairauden hoitoa, ei paranna autismia, aiheuttaa limakalvoille vaurioita. Yhtä "fiksua" käyttää tätä sisäisesti kuin käyttäisi natriumhypokloriittia sisältävää pesuainetta samaan tarkoitukseen. Tunnet tuon aineen paremmin kauppanimellä Klorin.

      • Anonyymi

        Klooridioksidin kemiallinen kaava on ClO2. Sitä on käytetty myös likaisen raakaveden desinfioinnissa juomaveden tuotantoa varten. Juomavedestä se yritetään saada myrkyllisyytensä vuoksi pois.

        https://www.atsdr.cdc.gov/phs/phs.asp?id=580&tid=108

        Kannattaa lukea tuosta mitä USA:n virallinen myrkyllisen aineiden rekisteri kertoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Klooridioksidin kemiallinen kaava on ClO2. Sitä on käytetty myös likaisen raakaveden desinfioinnissa juomaveden tuotantoa varten. Juomavedestä se yritetään saada myrkyllisyytensä vuoksi pois.

        https://www.atsdr.cdc.gov/phs/phs.asp?id=580&tid=108

        Kannattaa lukea tuosta mitä USA:n virallinen myrkyllisen aineiden rekisteri kertoo.

        Vaihtoehtoisia totuuksia eli valheita levittävä Donald Trump jossakin vaiheessa mainosti klooridioksidin tehoavat koronan lääkitykseen mutta hänellä ei noille väitteilleen ollut perusteluita. Huhupuheet perustuivat aiempiin niinikään paikkansapitänmättömiin väitteisiin, joiden mukaan aine parantaa autistmin ja syövän.

        https://www.nytimes.com/2020/04/26/opinion/coronavirus-bleach-trump-autism.html

        Jos klooridioksidi toimisi koronalääkkeenä niin kyllä sitä siihen tarkoitukseen käytettäisiin laajasti niissä köyhissä maissa, jotka koronan vuoksi ovat pulassa terveydenhoidon mentyä polvilleen. Jos olisi olemassa toimiva yleislääke syöpään tai koronaan niin kukaan rikas ihminen ei koskaan niihin kuolisi.


    • Anonyymi
    • Mihin kemialliseen aineeseen ne intin "Pukli-Paxit" eli vedenpuhdistustabletit perustuvat? Pahaa oli, mutta eipä tullut kuravedestä pöpöjä. ; )

      • Anonyymi


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Etsipä vielä se kemikaali, jota Suomen puolustusvoimat käyttää puklipaxeissaan, kun kerran olet niin etevä.

        Et sitten ole googlesta koskaan kuullut.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et sitten ole googlesta koskaan kuullut.

        Olen, mutta käytän DuckDuckGota ja Wikipediaa pääasiassa.

        Miten niin?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        On puoskarointia markkinoida mitä hyvänsä tököttiä kaikki vaivat parantavana ihmelääkkeenä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      913
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      614
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      512
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe