Sata vuotta sitten Ingersoll Lockwood kirjoitti kaksi mielenkiintoista fiktiivista teosta
1) Baron Trump's marvellous underground journey
https://archive.org/details/barontrumpsmarve00lock
2) 1900; or, The last President
https://archive.org/details/1900orlastpresid00lock
https://en.wikipedia.org/wiki/Ingersoll_Lockwood
Tämänpäiväisten USA:n poliittisten tapausten valossa kyseiset teokset tuntuvat olevan hyvin ajankohtaisia.
1800-luvun lopun USA:n ilmalaivamysteeriäkin tutkinut Walter Bosley on videoblogannut tästä aiheesta tänään:
6 Jan 21: Lockwood Relevance
https://www.youtube.com/watch?v=--Hui9iwMIo
Minusta kyseessä on melkoinen yhteensattuma.
Itselläni oli n. 15 vuotiaana koulun ainekirjoituksessa erikoinen tapaus jossa kirjoitin ädinkielentunnilla ainoan koko kouluaikana kiitettävän arvosanan saaneen ainekirjoituksen joka käsitteli tilannetta jossa olin yksin kotona ja olin varastoinut paljon tarvikkeita ja ruokaa pitkäksi aikaa koska ei voinut mennä ulos jonkun katastrofin takia . Olin jonkinlaisessa sokissa kun opettaja luki koko luokalle tuon aineen ja kaikki halusivat tietää mitä seuraavaksi tapahtui kun vihdoin menin ulos johon se tarina loppui.
Itseäni kiinnostaa tuollaisissa ehkä eniten se että onko tulevaisuus ainakin joltain osin etukäteen fiksattu eli seuraa jonkinlaista skriptiä jossa me kaikki yhdessä olemme näyttelemässä mukana.
Kyse voisi minusta olla jonkinlaisesta kohtalosta tai vaikutteista (karma?!) jonka perimmäiset syyt ja aiheuttajat voivat olla hyvin vanhoja ja joka sitten vähitellen kehkeytyy aineelliseksi kun sen tapahtuman toteutumiselle löytyy riittävät ennakkoedellytykset.
Vaikka kyse onkin tavallaan ennustamisesta niin en usko mihinkään ehdottomaan kausaaliseen determinismiin vaan lähinnä siihen että jonkinlaisesta laajemmasta "lintuperspektiivistä" toiselta olemassaolon tasolta voi nähdä etukäteen tulevia tapahtumia jotka ovat ikäänkuin myrskypilvien vähittäistä kasaantumista taivaalla.
En ota kantaa kehkeytyykö USA:n nykyinen tilanne tuossa kirjassa kuvatun mukaisesti. Todennäköisesti ei koska nyt tuo enne on jo useamman ihmisen tiedossa ja voidaan ottaa huomioon tehdessä valintoja tulevaisuuden suhteen.
Belisario
Ennustettiinko USA:n tapahtumat jo 100 v sitten
Anonyymi
0
62
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit402380Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161426- 481169
- 781087
- 59963
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921