Ennustettiinko USA:n tapahtumat jo 100 v sitten

Anonyymi

Sata vuotta sitten Ingersoll Lockwood kirjoitti kaksi mielenkiintoista fiktiivista teosta

1) Baron Trump's marvellous underground journey

https://archive.org/details/barontrumpsmarve00lock

2) 1900; or, The last President

https://archive.org/details/1900orlastpresid00lock

https://en.wikipedia.org/wiki/Ingersoll_Lockwood

Tämänpäiväisten USA:n poliittisten tapausten valossa kyseiset teokset tuntuvat olevan hyvin ajankohtaisia.

1800-luvun lopun USA:n ilmalaivamysteeriäkin tutkinut Walter Bosley on videoblogannut tästä aiheesta tänään:

6 Jan 21: Lockwood Relevance

https://www.youtube.com/watch?v=--Hui9iwMIo

Minusta kyseessä on melkoinen yhteensattuma.

Itselläni oli n. 15 vuotiaana koulun ainekirjoituksessa erikoinen tapaus jossa kirjoitin ädinkielentunnilla ainoan koko kouluaikana kiitettävän arvosanan saaneen ainekirjoituksen joka käsitteli tilannetta jossa olin yksin kotona ja olin varastoinut paljon tarvikkeita ja ruokaa pitkäksi aikaa koska ei voinut mennä ulos jonkun katastrofin takia . Olin jonkinlaisessa sokissa kun opettaja luki koko luokalle tuon aineen ja kaikki halusivat tietää mitä seuraavaksi tapahtui kun vihdoin menin ulos johon se tarina loppui.

Itseäni kiinnostaa tuollaisissa ehkä eniten se että onko tulevaisuus ainakin joltain osin etukäteen fiksattu eli seuraa jonkinlaista skriptiä jossa me kaikki yhdessä olemme näyttelemässä mukana.

Kyse voisi minusta olla jonkinlaisesta kohtalosta tai vaikutteista (karma?!) jonka perimmäiset syyt ja aiheuttajat voivat olla hyvin vanhoja ja joka sitten vähitellen kehkeytyy aineelliseksi kun sen tapahtuman toteutumiselle löytyy riittävät ennakkoedellytykset.

Vaikka kyse onkin tavallaan ennustamisesta niin en usko mihinkään ehdottomaan kausaaliseen determinismiin vaan lähinnä siihen että jonkinlaisesta laajemmasta "lintuperspektiivistä" toiselta olemassaolon tasolta voi nähdä etukäteen tulevia tapahtumia jotka ovat ikäänkuin myrskypilvien vähittäistä kasaantumista taivaalla.

En ota kantaa kehkeytyykö USA:n nykyinen tilanne tuossa kirjassa kuvatun mukaisesti. Todennäköisesti ei koska nyt tuo enne on jo useamman ihmisen tiedossa ja voidaan ottaa huomioon tehdessä valintoja tulevaisuuden suhteen.

Belisario

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        151
        10964
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5240
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        45
        2453
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        30
        2143
      5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1711
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        42
        1564
      7. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        30
        1251
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        35
        1186
      9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

        Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
        Luterilaisuus
        92
        935
      10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

        Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
        Hindulaisuus
        317
        892
      Aihe