Ennustettiinko USA:n tapahtumat jo 100 v sitten

Anonyymi

Sata vuotta sitten Ingersoll Lockwood kirjoitti kaksi mielenkiintoista fiktiivista teosta

1) Baron Trump's marvellous underground journey

https://archive.org/details/barontrumpsmarve00lock

2) 1900; or, The last President

https://archive.org/details/1900orlastpresid00lock

https://en.wikipedia.org/wiki/Ingersoll_Lockwood

Tämänpäiväisten USA:n poliittisten tapausten valossa kyseiset teokset tuntuvat olevan hyvin ajankohtaisia.

1800-luvun lopun USA:n ilmalaivamysteeriäkin tutkinut Walter Bosley on videoblogannut tästä aiheesta tänään:

6 Jan 21: Lockwood Relevance

https://www.youtube.com/watch?v=--Hui9iwMIo

Minusta kyseessä on melkoinen yhteensattuma.

Itselläni oli n. 15 vuotiaana koulun ainekirjoituksessa erikoinen tapaus jossa kirjoitin ädinkielentunnilla ainoan koko kouluaikana kiitettävän arvosanan saaneen ainekirjoituksen joka käsitteli tilannetta jossa olin yksin kotona ja olin varastoinut paljon tarvikkeita ja ruokaa pitkäksi aikaa koska ei voinut mennä ulos jonkun katastrofin takia . Olin jonkinlaisessa sokissa kun opettaja luki koko luokalle tuon aineen ja kaikki halusivat tietää mitä seuraavaksi tapahtui kun vihdoin menin ulos johon se tarina loppui.

Itseäni kiinnostaa tuollaisissa ehkä eniten se että onko tulevaisuus ainakin joltain osin etukäteen fiksattu eli seuraa jonkinlaista skriptiä jossa me kaikki yhdessä olemme näyttelemässä mukana.

Kyse voisi minusta olla jonkinlaisesta kohtalosta tai vaikutteista (karma?!) jonka perimmäiset syyt ja aiheuttajat voivat olla hyvin vanhoja ja joka sitten vähitellen kehkeytyy aineelliseksi kun sen tapahtuman toteutumiselle löytyy riittävät ennakkoedellytykset.

Vaikka kyse onkin tavallaan ennustamisesta niin en usko mihinkään ehdottomaan kausaaliseen determinismiin vaan lähinnä siihen että jonkinlaisesta laajemmasta "lintuperspektiivistä" toiselta olemassaolon tasolta voi nähdä etukäteen tulevia tapahtumia jotka ovat ikäänkuin myrskypilvien vähittäistä kasaantumista taivaalla.

En ota kantaa kehkeytyykö USA:n nykyinen tilanne tuossa kirjassa kuvatun mukaisesti. Todennäköisesti ei koska nyt tuo enne on jo useamman ihmisen tiedossa ja voidaan ottaa huomioon tehdessä valintoja tulevaisuuden suhteen.

Belisario

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

        "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
        Maailman menoa
        74
        6294
      2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

        Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
        Henkirikokset
        41
        5358
      3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

        ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
        Maailman menoa
        59
        4233
      4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        73
        4092
      5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        65
        3860
      6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        69
        1147
      7. Anteeksi kaikesta...

        Olin tosi hölmö...
        Ikävä
        48
        913
      8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

        Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
        Ikävä
        29
        797
      9. Toivotko, että

        Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
        Ikävä
        62
        791
      10. Mitä hyvää olet

        aiheuttanut kaivatullesi?
        Ikävä
        55
        758
      Aihe