suomen muinaiset

Anonyymi

Haploryhmä IJ olisi saapunut Lähi-idästä Eurooppaan noin 35 000 vuotta sitten, sitten kehittynyt pian sen jälkeen haploryhmäksi I. Muinaisella DNA-testillä on nyt vahvistettu , että ensimmäiset Homo sapiens, jotka asuttivat Eurooppaa Aurignacian aikana (45 000 - 28 000 vuotta sitten), kuuluivat haploryhmiin CT, C1a, C1b, F ja I.

Haploryhmä N on Itä-Aasian makro-haploryhmän NO jälkeläinen. Sen uskotaan olevan peräisin Indokiinasta tai Etelä-Kiinasta noin 15 000 - 20 000 vuotta sitten.

Suomi on ainoa maa, jolla on yli 15% I1: stä ja jossa germaaninen kulttuuri ja kieli eivät juurtu. Hyvä syy tähän olisi todellakin, jos germaanista kulttuuria ei olisi vielä ollut Skandinaviassa silloin, kun I1 saapui Suomeen.
(lähde; eupedia)

Suomeen tuli siis proto-eurooppalaiset ensin I2 tai I1b, ja sitten I1a, ei germaanit, joita ei silloin ollut.
Germaanit sana on vasta roomalaisten yleisnimi pohjois-eurooppalaisille ja heihin kuuluvat tacituksen mukaan myös sveebit , sithonit ja oksit sekä latinaksi hirvet.
Ts. kaikki suomalaiset skandinaviassa.

5

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      I on läntinen metsästäjäkeräilijä ja R1a itäinen metsästäjäkeräilijä. Nämä asuttivat Suomen heti jääkauden jälkeen. R1a on aina ollut finnougrinen, aina Rooman kirkon valtaannousuun ja ristiretkiin asti.

      R1a oli ilmeisen fiksu, koska perusti myös Sumerian/Someron korkeakulttuurin, kehitti tieteet, luku-ja kirjoitustaidon etc. R1a oli myös suomenheimojen kuten goottien ja jäämien isälinja.

    • Anonyymi

      N1c on neosiperialainen linja, jolla ei ole mitään tekemistä alkuperäisten suomalaisten tai originaalin finnougrisuuden kanssa. Tänne väkisin poljettu.

    • Anonyymi

      Mitä tulee 'germaaniseen' kulttuuriin, niin Caesar viittasi ensimmäisenä ryhmään ihmisiä, jotka olivat tulleet muualta, ilmeisesti KERMASTA. Kerma ja keri ovat originaaleja finnougrisanoja.

      Kermat olivat arjalaisia muinaissuomenkielisiä. Germaani--nimitys laajeni myöhemmin koskemaan kaikkia alueella asuvia ihmisiä, kuinka ollakaan, aivan samalla lailla kuin finnougrisen som, Soomi Suomi, ts. suomalainen liitetään nykyään myös metsästäjäkeräilijätaustaisiin identiteettiloisiin kuten I- ja N1c- tyypin pseudosuomalaisiin.

    • Anonyymi

      Scandia oli puolestaan alunperin Sakan tie. Sakat olivat arjalaisia finnougreja. Kuinka ollakaan, alkeelliset mk- taustaiset eli I- ja N1c etc. selittävät innoissaan skandinaaveista, joita ei todellisuudessa ollut olemassakaan ennen paavin valtaa ja joilta, siis olemattomilta heidän mukaansa finnoarjalaiset lainasivat sanoja. Totuus on, että finnoarjalaisilla oli huomattavasti kehittyneempi kulttuuri kuin näillä rypevillä i*diooteilla.

      I- linja, ainakin svenssoneiden, oli alkeellinen metsäläinen kannibaali. Tästä on arkeologisia todisteita roppakaupalla Jettbölestä lähtien.

    • Anonyymi

      Museovirastossa alkeelliset, pseudosuomalaiset mk-taustaiset identiteettiloiset eivät kykene käsittämään, että arjalaiset suomenheimot jopa veistivät hautakiviä. Näiden vähämielisten mielestä kaikki on jääkauden tai luonnontekelettä, koska heidän vähämieliset esi-isänsä eivät osannet veistää isompia kiviä tai käsitellä metalleja tai mitään muutakaan edistyksellisempää.

      Onko hienoa kykkiä toisen kansan identiteetillä? Koetteko olevanne nyt yhdenvertaisia, melkein kuin arjalaisia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1088
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe