En syö enää sian lihaa. Ajatus sian syömisestä on vain vastenmielinen. Syön ja käytän kuitenkin muita eläinkunnan tuotteita.Tosin nautaa vain silloin tällöin.
En löytänyt nimeä asialle ja haluaisin laittaa itseni johonkin "laatikkoon".
Kun yritin etsiä netistä tietoa, tieto ylensä yhdistyi uskontoon, enkä ole vaihtamassa uskontoa näillä näkymin koskaan.
Haluaisin vain nimen ruokavaliolleni tai jonkun lähellä olevan.
Ei pyörisi sitten enää mielessä ja auttaisi tilannetta koulun kanssa.
Haluaisin nimen ruokavaliolleni, mutta hankala löytää
13
249
Vastaukset
- Anonyymi
Raadonsyöjä. Nimi siltää myös eläinten eritteet.
- Anonyymi
Olet sekasyöjä kuten valtaosa maailman immeisistä - mitä sitä sen enempää karsinoimaan.
Nauti syömisestäsi ilman mitään tunnontuskia tai hinkua kuulua "joukkoon".
Minäkään en pidä siasta lihana vaikka syönkin esim. ryynimakkaraa, joka on kaikkea siasta verta myöden ja maistuu hyvältä tuhdin perunamuussin kera.- Anonyymi
Sana jota hait on karnisti. Ei sekasyöjä.
- Anonyymi
Vain mielisairaat ihmiset eivät tunne tunnontuskaa eläinten kiduttamisesta ja tappamisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain mielisairaat ihmiset eivät tunne tunnontuskaa eläinten kiduttamisesta ja tappamisesta.
Onko eläimet mielisairaita kun tappavat ja syövät toisiaan ja ihmisiäkin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko eläimet mielisairaita kun tappavat ja syövät toisiaan ja ihmisiäkin?
"Vain mielisairaat ihmiset eivät tunne tunnontuskaa eläinten kiduttamisesta ja tappamisesta"
Oliko tuossa jotain epäselvää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Vain mielisairaat ihmiset eivät tunne tunnontuskaa eläinten kiduttamisesta ja tappamisesta"
Oliko tuossa jotain epäselvää.Vain mielisairaat eläimet eivät tunne tunnontuskaa muiden eläinten ja ihmisten kiduttamisesta ja tappamisesta.
Ei mitään epäselvää.
- Anonyymi
Hyvä että syöt koiria, ei mene raadot hukkaan.
- Anonyymi
Ei nämä karnistit mitään sekasyöjiä ole. Kuvittelevat vaan olevansa. Koiranraadot ei näille "sekasyöjille" kelpaa. Eikä kissan raadot. Jyrsiöistä puhumattakaan.
Käyttäytyvätkin kuin sekasyöjät ja nuuskivat toisten perseitä ja pesevät alapäänsä nuolemalla.
- Anonyymi
Olet ihan samanlainen kuin minäkin. Minuakin alkoi jo vuosia sitten etoa sianlihan syönti. Jo hajukin siitä on etova. Lisäksi sikaan tulee helposti matoja. Lehdessä oli juttu, kun eräs mies oli saanut madon aivoihinsa sianlihan syömisestä. Ja sai tai ei, en syö sitä enää. Mutta koska ei ole kyse uskonnosta, niin jos jossakin tilanteessa on vain sianliharuokaa syötävää, syön sitä kylläkin, mutta pitkin hampain. Olen kyllä lopettanut nykyisin myös naudanlihan syömisen sen huonon sulamisen takia. Kyllä eettiset syytkin vaikuttaa.
- Anonyymi
Kannattaa olla tarkkana mitä syö, sudet ja koiratkin tappaa kokonaisia lammaslaumoja ja syövät vain parhaat palat joistakin, hevoselta perselihoja, lehmiltä utareet, urosten kivekset jne. Gastronomia kunniaan ja kun syö elävältä niin saa varmasti tuoretta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa olla tarkkana mitä syö, sudet ja koiratkin tappaa kokonaisia lammaslaumoja ja syövät vain parhaat palat joistakin, hevoselta perselihoja, lehmiltä utareet, urosten kivekset jne. Gastronomia kunniaan ja kun syö elävältä niin saa varmasti tuoretta!
Olen kylläkin vähitellen siirtymässä kohti kasvissyöntiä. Broilerinsyöntikin kun on alkanut vähitellen tuntua vastenmieliseltä. Pakkauksessakin lukee vikkelät ja nokka. Kuvaa sitä hyvin, kun linturaukat juoksevat nopeasti ja nokkivat. Hirveä tunne.
- Anonyymi
Olet n. 25-35 nainen, suvakki, ja pariutunut muslimin kanssa, sekä omaksunut hänen uskontoonsa liittyvän suhtautumisen sianlihaan. Menikö oikein?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713458
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811459Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251229- 1581202
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16923Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57822Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk85751- 62735