Mottorinpesu itse

jjrq

Voiko moottorinpesun tehdä itse??

13

1811

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haastaja

      sen itsekin tehdä, kunhan ottaa muutaman perusasian huomioon: 1) anna moottorin jäähtyä, mieluummin kylmä 2) suihki moottorinpesuaine konehuoneeseen 3) suihkuta (mieluimmin painepesurilla), mutta varo kaikkein arimpia kohtia esim virranjakaja, kaasutin ym. Jos oikein huolimattomasti annat palaa vettä, niin käyntiin voi olla vaikea saada, mutta muuten kyllä hoituu suht helposti. EI MUUTAKUIN USKALLA ALOITTAA.

    • Kiillotuskone

      En suosittele jos ei ole aivan pakko.Sielä on nykyisellään paljon sähköliittimiä ja kaiken näkösiä boxeja ja ohjainyksiköitö.Siinäkun menee vesi johonki liittimeen sopivasti ja tekee oikosulkua tms, voipi olla et auto ei inahdakkaa sen jälkeen.Yleensä käy kukkarolle korjuuttaminen:))))

    • tehnyt

      Eli täällä tuli jo neuvoja, mutta lisää..Eli suojaa noi sähkölaitteet muovipusseilla tai elmukelmulla..Riippuen autosta, mitä kannattaa suojata..Omassani pistin virranjakajan ja releboxin muovipussiin. Tästä huolimatta yksi pytty ei pyörinyt pesun jälkeen. Sitten vaan paineilmaa virranjakajan johtoihin ja tulppien päihin, niin kaikki toimi kuin ennen.

      • Masa

        Itse olen pessyt muutamia kertoja seuraavasti:

        Kone kylmäks, painepesurilla vettä päälle, pesuainetta, painepesurilla vettä päälle, konepelti kiinni, ajamaan.

        Ei vaadi mitään ihmeen muovipusseja ym. härpäköitä sinne häiritsemään. Kyllä ainakin näissä 90-luvun puolivälin saksalaisissa on paikat tiivistetty/suojattu riittävän hyvin jo tehtaalla.

        -Masa E39/E36-


      • E38
        Masa kirjoitti:

        Itse olen pessyt muutamia kertoja seuraavasti:

        Kone kylmäks, painepesurilla vettä päälle, pesuainetta, painepesurilla vettä päälle, konepelti kiinni, ajamaan.

        Ei vaadi mitään ihmeen muovipusseja ym. härpäköitä sinne häiritsemään. Kyllä ainakin näissä 90-luvun puolivälin saksalaisissa on paikat tiivistetty/suojattu riittävän hyvin jo tehtaalla.

        -Masa E39/E36-

        Mulla moottorin vesipesun jälkeen ei BMW E38 käynyt varmaan kuin neljällä pytyllä kahdeksan sijaan. Moottori kävi todella epätasaisesti ja tehottomasti. Tuntui että auto olisi tehnyt loppuaan. No onneksi sain kuntoon kun kuivattelin tulpat paineilmalla ja CRC suihkimalla. Ei kyllä sen jälkeen hirveästi huvittanut enää moottoripesu.

        Ja se joka sen moottorin pesi oli kaverini joka niin vakuutti ettei moottori pesu tee mitään. Mutta mites sitten kävikään.

        Ammattilaiset tekee moottoripesun aina öljypohjaisilla liottimilla. Juttua oli joskus koeajo.tv ohjelmassa. Jotku sanoo foorumeila että paras ja varmin keino pessä moottori on pestä se CRC:llä ja kuivata se sitten rätillä tai sitten ihan vain pyyhkiä pahimmat liat CRC:llä kostutetulla rätillä.


    • painetta

      Aikoja sitten kultaisella 80-luvulla eräs tuttu pesi Mersun bensaruiskukonetta ja eihän se pesun jälkeen lähtenyt käyntiin. Vika oli ruiskun ohjausyksikössä, jonkalaisen uuden ao. henkilö oli jo kerinnyt isolla rahalla Veholta ostamaan. Kun vanhaa yksikköä tutkittiin, niin havaittiin että vedenpaine oli työntänyt ohjausyksikön muovikuorta ja tämä puolestaan ohjausyksikön piirilevyn komponentin jalkaa ja ao. komponentin juotos oli pettänyt (kun oli yksipuoleinen eli ei-niin-luotettava piirilevy). Pienellä tinakolvin käytöllä vanha ohjausyksikkö saatiin kuntoon, mutta jo ostetun yksikön palautus ja rahojen takaisinsaanti Veholta oli vaikeampaa, mutta kuulemma hirvittävän itkemisen jälkeen onnistui.

      Opetuksena olkoon se, että kannattaa hieman katsoa minne ruiskuttaa ja minkälaisella paineella ruiskuttaa.

    • kannata

      suinpäin laskea vettä konehuoneeseen,nimittäin olen kuullut,että joidenkin nykyautojen moottoreissa on vesipesu kokonaan kielletty,ainoastaan paikallisesti ja varovasti.

      • käsin tosin

        Lika tulee kunnossa olevaan moottoriin lähinnä alhaalta ja myös vain ja ainoastaan alhaalta päin moottorin itse myös pesen. Siis alustapesun yhteydessä. Toki eri asia on, jos moottori on roiskinut öljyä ympäriinsä, mutta pelkkä hiekka ja pöly tekee vähemmän potentiaalista haittaa kuin vesi nykyauton sähkölaitteille.

        Jos kumminkin haluaa pestä tavalliseen tapaan, niin starttimoottori ja generaattori sekä virranjakaja lienee syytä jättää vähemmälle huuhtelulle eli suojataan muovipusseilla.


    • Bensalla

      Akusta kenkä irti ja bensalla ei hapeta liittimiä. Tietysti paineilmaruiskua käyttäen. Anna kuivua vartti ja kenkä paikalle.

    • JagV12

      Voi pestä,itse ruiskuttelin moottorinpesuainetta lämpimälle koneelle/ympäri konehuonetta ja sitten
      vettä päälle letkusta(letkussa suutin,josta terävä,nopea suihku).Pesun jälkeen vaan pata
      käyntiin,niin turhat vedet,jotka jäivät nokka-akseleiden väliin kanteen,tms.haihtuvat pois.

      • nyt kertokaa: miksi pitää pestä?
        Minä olen pessyt vasta sitten, kun kone menee remonttiin ja on jo pois konehuoneesta. Eli normaalitapauksessa vasta useamman sadantuhannen ajokilometrin jälkeen.
        En tosiaankaan tiedä, miksi.


      • ihmettelijä
        sitroen kirjoitti:

        nyt kertokaa: miksi pitää pestä?
        Minä olen pessyt vasta sitten, kun kone menee remonttiin ja on jo pois konehuoneesta. Eli normaalitapauksessa vasta useamman sadantuhannen ajokilometrin jälkeen.
        En tosiaankaan tiedä, miksi.

        Mikäs siinä jos haluaa vapaaehtoisesti moottorinsa ruostuvan ja elektroniikkaosien hapettuvan. Jos konehuone on oikein vanha ja öljyinen on paloturvallisuuden nimessä hyvä pestä. Muuten ei ole mitään HYVÄÄ syytä.


      • JagV12
        ihmettelijä kirjoitti:

        Mikäs siinä jos haluaa vapaaehtoisesti moottorinsa ruostuvan ja elektroniikkaosien hapettuvan. Jos konehuone on oikein vanha ja öljyinen on paloturvallisuuden nimessä hyvä pestä. Muuten ei ole mitään HYVÄÄ syytä.

        Vain koska konehuone oli pölyinen/likainen.Eli vain sen takia,että pataa mukavampi katsella(tosin tämä tulee tehtyä n.1-2 kertaa/vuosi).
        Kun on kevytmetallista tehty lohko/kannet ja kunnon sähkölaitteet,niin ei ruostu,ei hapetu(tässä on tärkeätä se kuivaus).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1068
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      700
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      676
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      190
      534
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      470
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      169
      434
    10. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    Aihe