Oisko jollakin mahdollisesti uunissa paistettavien munkkien/donitsien ohjetta?Kiitti jo etukäteen,ei tahdo oikein mistään löytyä..
uunissa paistetut munkit
paulikki
105690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moikka paulikki, munkit ja donitsit paistetaan aina ensin rasvassa, käytetään termiä uppopaisto. Uunissa voi lämmittää valmiiksi paistetun munkin tai donitsin ja sen jälkeen sokeroida tai kuorruttaa sen, mutta em. tuotteita voi koskaan ensin paisteta uunissa. Paistorasvoina parhaita ovat palmuöljy, kookosrasva tai rypsiöljy.
Joppe on taas kerran väärässä. Munkkeja voi tehdä vaikka pannulla liedellä. Tarkoitusta varten on olemassa erityisiä valurautaisia munkkipannuja, joita vielä silloin tällöin näkyy. Niiden käyttö on tosin loppunut lähes täysin sähköliesien yleistymisen jälkeen. Ei pitäisi esittää kovin varmoja mielipiteitä, jos asioista ei ole kovin syvällistä tietoa. Ja parasta uppopaistorasvaa on naudanrasva tai puhdas sian ihra. Ei mikään kasviöljy.
Tästähän kunnon keskustelu syntyi..kiitti kumminki ohjeesta,aloin jo ajattelemaan,et luinko aikoinaan ihan väärin ku tuollasen ohjeen huomasin =)
Mikä ihmeen pölö viesti toi oikein on. Mitä tarkoittaa "Joppe taas kerran väärässä" kun vasta viikko sitten aloin neuvoja antamaan tällä palstalla. Alkuperäinen kysymys oli UUNISSA paistettavista munkeista tai donitseista. Itsellänikin on valurautapata jossa munkkeja paistan, en todellakaan ymmärrä viestisi tarkoitusperää. Yksi uppopaistorasvoista on kasvisöljy joten aika tyhmä olet jos et osaa ottaa huomioon myös muita vaihtoehtoja joita mainitsin, ns. kovat eläinrasvat ei todellakaan sovi nykyvaatimuksiin joten elä vaan vapaasti 50 lukua ja tee läheisillesi munkkeja ja donitseja omiesi reseptien mukaan ja altista heidät niistä johtuviin sairauksiin ihan vapaasti. Suvikullalta odotan vastausta.
Kyllä voi tehdä uunissakin, minulla on donitsipelti ja olen tehnyt donitseja uunissa. Tässäpä ohje:
Donitsit donitsipellillä (12 kpl):
200 g vehnäjauhoja
4 tl leivinjauhetta
100 g maitorahkaa
60 g sokeria
8 g vaniljasokeria
hyppysellinen suolaa
4 rkl öljyä
8-10 rkl maitoa
Puuterisokeria ja suklaakuorrutetta koristeluun
Sekoita maitorahka, sokeri, vaniljasokeri, suola, öljy ja maito. Siivilöi jauho ja leivinjauhe - sekoita hyvin edellisiin. Kaada taikina voideltuihin kuppeihin ja paista noin 20 minuuttia uunin keskiosassa 180 asteessa. Koristele donitsit puuterisokerilla tai päällystä suklaakuorrutteella.
Aitoon vanhanajan donitsiin voit korvata maitorahkan sijaan 2 kananmunaa ja vaniljasokerin tilalle samanverran kardemummaa, niin silloin alkaa donitsi olemaan miun maun mukainen ja vain
puuterisokeri päälle
tää sun resepti näyttäisi olevan jonkinlainen jenkki-resepti, joita olen joskus maistanut mutten ole tykästynyt, sekin on makuasia
ennen tosiaan munkkituotteet paistettiin sianihrassa, mutta rypsi ynnä muiden juoksevien öljyjen vallatessa alaa en ole sian ihraa nähnyt
kuin kinkkupellillä jouluisin, ja aika vähän siinäkin
jos joku paistaa sian ihrassa munkkeja niin kyllä sit mua on vedetty 3 vuotta nenästä kun opiskelin kondiitoriksi.
en tiedä mistä neuvot on kotoisin,mutta toi ainakin puistatti..saati sitä joka kokeilee ja tarjoaa vieraille..
munkkeja juurikin eläimien ihrassa. tai no niiten kaikki'leivokset' ja muut , eihän ne varsinaisia munkkeja tee. on ne aika oksettavia..
Itse en ainakaan palmuöljyä suosittelis käyttämään, aika lailla epäterveellistä. Ja kun vähemmän epäterveellisiäkin vaihtoehtoja on, niin itse välttelen palmuöljyä parhaani mukaan.
rypsiöljy paras öljy :)