Massaprosenttilaskuja

Anonyymi

Miten ihmeessä pystyy laskemaan rikkihapon massaprosenttiosuuden, kun on tiedossa pelkästään liuoksen tiheys ja liuoksen konsentraatio?

6

247

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mittaamalla laadituista taulukoistahan tuon voi selvittää. Tietysti helpointa olisi jos suoraan ilmoitettaisiin paljonko rikkitrioksidia on veteen liuotettu.

      • Anonyymi

        Ainoa lähtötieto kyseiseen tehtävään on annettu rikkihapon vesiliuoksen konsentraatio, joka on 9,234 M ja tiheys, joka on 1,502 g/cm3.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainoa lähtötieto kyseiseen tehtävään on annettu rikkihapon vesiliuoksen konsentraatio, joka on 9,234 M ja tiheys, joka on 1,502 g/cm3.

        En nyt jaksa nousta sohvalta etsimään kemistin taulukkokirjaa. Kyllä sinun on se itse tehtävä.


    • tiheys=m/V konsentraaatio=n/V ratkaiset näistä yhtälöistä tilavuuden ts. pääset yhtälöön massa/tiheys=ainemäärä/konsentraatiolla ja tässä vaiheessa sijoitat ainemäärän paikalle n=m/N ja nyt kaikki suureet on tunnettuja ja ratkaiset massan. ja rikkihapon tiheys o 1.83 niin suhteuttamalla saamasi massan tuohon olet paljon viisaaampi.

      • äskönen oli löpinää. jos liuokse tiheys o 1.502 ja rikkihapon 1.83 jaat nää keskenään ja kerrot 100. saat rikkihapon massa osuuden.


      • Anonyymi
        uglyman kirjoitti:

        äskönen oli löpinää. jos liuokse tiheys o 1.502 ja rikkihapon 1.83 jaat nää keskenään ja kerrot 100. saat rikkihapon massa osuuden.

        uglyman: juuri noin mutta aina voi laskea c=n/v ja sitten kun tijheys on g=m/v siitä sitten laskeskelee prosentteja. Harvemmin noita kysytään yo-kirjoituksissa tai kemian tehtävissä. Pelaa noilla ainemäärillä/konsentraatioilla niin hyvin menee :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1203
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      59
      655
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      540
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    9. 36
      494
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe