Pirakan viinirypäleissä kuolleita hämähäkkejä

Anonyymi

Olin tänään laittamassa itselleni välipalaksi viinirypäleitä, huuhdoin rypäleet ja laitoin kippoon.

Muutaman rypäleen syötyäni huomaan siinä vaalean värisen hämähäkkiä muistuttavan ”roskan”. No sillä hetkellä viskaisen rypäleen käsistäni johokin, kun hämähäkkipelosta kärsin. Nostin rypäleen ja tarkaselin lähempää, ja huomaan selvän haalean hämähäkin, kuolleen sellaisen.

Tietääkseni myrkyllisiä ne eivät kuolleena ole, mutta tälläisen jälkeen ei kyllä rypäleitä tee hetkeen mieli...

Onko kellään samanlaisia kokemuksia vaikka jonkin muun hedelmän kanssa? Olen kuullut että ulkomailta tulleissa hedelmälaatikoissa voi matkustaa myrkyllisiäkin hämähäkkejä?

8

1869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä on pirakan viinirypäleet?

      • Anonyymi

        Varmaankin tarkoittaa Pirkan (Pirkka merkki)


    • Anonyymi

      Jos hämähäkki olisi ollut elossa, niin mitään hätää ei olisi ollut. Nyt se oli myrkytetty hengiltä ja samaa myrkkyä on nyt rypäleissäkin

    • Anonyymi

      mulle kävi sama. oli syömässä viinirypäleitä ja sit kätee tuli joku roska näköne juttu ja katoin tarkemmin nii vaaleenvihree hämähäkki ja hädissäni siinä sitten hakkasin sitä sänkyä vasten. ja en nyt ole iha varma mutta sängystä löysin pieni punaisen läntin pariminuuttia tämän jälkeen. en ole varma tuliko tuo hämähäkistä..

    • Anonyymi

      Itse yksinasuvana kuun ostan kotia Hedelmiä tai vihaneksia.ITis Citymarket/Prisma.. Rypäleitäkin. Kaikki heti huuhdon vedellä.Niin ei tule vastaava ilmiötä esille, Koskee myös panaanit, aplarit,marjat,masikat ja mustikat tuoreltaan. jne. Koska tukusta voi yksistään tulla pikkukärpäsiä niistä.Tai niihin on kärpänen muninut munat tukussa ,kaupoissa. Kun niihin: hedelmät,vihanekset tuodaan kodin lämpöön.Hyvin pian kärpäsen munat kehityy ja riesana koti onkin pikku kärpäset. Huuhtomalla ongelmaa ei tule,Samaa ongelmaa sinulla ei olisi ollut rypäleet.Jos heti kaupasta tulessasi kotiin ne olisit huuhtonut.

    • Anonyymi

      Hämähäkit eivät viihdy homeisissa tuotteissa!🐣🐤🐥

    • Anonyymi

      Itse ole ostanut mitään Pirkka tuotteita moneen vuoteen koska omat kokemukseni niiden osalta on todella huonot.

    • Anonyymi

      Pirkka on meikäläisilläkin boikotissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      74
      10839
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      135
      10232
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      7981
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6424
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      42
      5330
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      71
      4951
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      136
      4253
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      18
      4163
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      26
      3877
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3534
    Aihe