Millainen pöytäkone

Anonyymi

Minulla on 13 vuotias Verkkokaupan kikkareista kasattu pöytäkone, jossa on Intelin E5200 (socket775) prosesori. RAM ia 4 gigaa, DDR2. Kovalevy levy on vaihdettu SSD:hen kolmisen vuotta sitten ja näytönohjain kuuden kympin hintaiseen. Käyttöjärjestelmä on päivitetty, W10. Kone on lähinnä nettikäytössä iltasanomien yms lukemista varten, Elokuvia ei sillä katsella. Käynnistyy todella hitaasti. Lisämuistikampoja saa kai museosta? Itse olen 73 vuotias, työssä käytin win95-käyttöjärjestelmän koneita ja olen tippunut kelkasta jo vuosia sitten. Läppäreitä mulla, käytänniitä mökillä. Nopein on HP Pavilion jossa Intel Core iS-6200U, RAM 8G, kovalevy vaihdettu SDD:ksi.
Millaisen pöytäkoneen tarvitsen, hinta ei saa olla yli 600...700 eeroa, vai saanko tuota entistä nopeammaksi. Naapurin peruskouluikänen poika sanoi ettei noita DDR2-muisteja saa mistään ja tuosta lootasta voisi käyttää vain kuoret, virtalähteen ja levyaseman.
Ostanko uuden ja millasen? Tuo prosessori taitaa olla aika historiallinen? En viitsisi kysellä naapurin pikkupojilta, kun omia ei ole. Optinen asema siinä tarttee olla, kun minulla on kasoittain levykkeitä joita tulee joskus katseltua, eikä mulla ole bluureisoitinta.

7

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        500€ saa koneen jossa on esim Intel i7 6800, 256 SSD ja 16Gt ramia

        Itselläni on tuollainen 12,5”.

        Ainoa asia on tuo SSD koko joka voisi olla 512 tai tera. Pohjassa on ruuvit millä saa auki. Käytettyjen koneiden kaupasta saa lisäksi telakan satasella jolla sen isoon näyttöön työpöytäkoneeksi ja 20” näytön saa kodinkoneliikkeestä listahintaan.


    • Anonyymi

      Noilla vanhoilla romuilla saa vaan häädön asunnosta, jos on tottunut myöhempään jotain tekemään.

    • Suosittelisin kyllä uuden koneen hankkimista, mutta jos lisää muistia haluat niin minulta löytyy jokunen DDR2 muistikampa: 2 GB, 1 GB ja 4kpl 512 MB

      • Anonyymi

        Uudet koneet ovat poikkeuksetta lyhytikäisiä ja päivitettävyys huonoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet koneet ovat poikkeuksetta lyhytikäisiä ja päivitettävyys huonoa.

        Varsinkin markettikoneet eli ei itse koottavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uudet koneet ovat poikkeuksetta lyhytikäisiä ja päivitettävyys huonoa.

        On varmasti jos ostaa ns. supermarketkoneen. Itse kasatuissa ei ole tällaisia ongelmia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4403
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3035
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2928
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2723
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      340
      2661
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2625
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2299
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2055
    9. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      4
      1764
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1693
    Aihe