tietoa kysyvä

Anonyymi

monesti olen ihmetellyt ja kysynyt myyjältä,minkälainen Eläin on Nauta,vastausta saamatta,kuka tietää,mikä se on,Ellun Kanan minä tiedän se on Naapurin Jaska,monesti olen kuullu nimen maininnan,kiitos etukäteen tiedosta,jos joku tietää.

9

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lehmä on naaraspuolinen nauta, sonni uros. Nauta on nimenä tullut suomeen kantagermaanin samaa tarkoittavasta sanasta nautam, jonka alkuperäinen semanttinen tarkoitus on ollut "tarpeellinen", "hyödyllinen", vrt. ruotsin nödig.

    • Anonyymi

      Nauta (Bos taurus) on märehtiviin sorkkaeläimiin kuuluva nisäkäs. Nauta kuuluu sorkkaeläinten lahkoon ja onttosarvisten heimoon. Naudan luonnonvarainen kantamuoto alkuhärkä kuoli 1600-luvulla sukupuuttoon.

      Naudat syövät varsinkin ruohokasveja ja muita puuvarrettomia maakasveja, ja niitä hyödynnetään karjaeläiminä. Pohjoisissa oloissa, esimerkiksi Suomessa, nautoja on vanhastaan pidetty kesäisin ulkona laitumella, talvella sisätiloissa navetassa. Nykyään suurilla tiloilla laidunnus käy harvinaisemmaksi, mutta luonnonmukaisessa tuotannossa ja mahdollisesti eläinten hyvinvointitukeen sitoutuneilla tiloilla laki edellyttää eläimille kesällä laiduntamismahdollisuuden[1][2]. Naudat pystyvät käsittelemään kasviravintoa moniosaisen mahalaukkunsa avulla, joka koostuu pötsistä, verkkomahasta, satakerrasta eli lehtimahasta ja juoksutusmahasta. Märehtiessään naudat palauttavat syömänsä ruuan pötsistä ruokatorvea pitkin takaisin suuhunsa ja pureskelevat sen uudelleen hienommaksi. Näin naudat saavat hyödynnettyä ravintoaineita paremmin. Rehuksi naudat saavat kesällä nurmirehua ja talvella säilörehua ja yleensä myös väkirehua.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Nauta

      • Anonyymi

        Nautaeläimet ovat laajempi ryhmä. Lehmiä ja sonneja olisi hyvä kutsua kesynaudaksi selvyyden vuoksi.

        Nykyiset kesynaudat ovat geeneiltään muuntuneita alkuhärkiä (Bos primigenius).

        Ihminen on valinnallaan muuttanut entisen biisonin kokoisen alkuhärän geenistöä saadakseen lauhkeamman ja tuottavamman kotieläimen.


      • Anonyymi

        Nykyäänhän on paljon pihattonavettoja, pääsevät talvellakin ulos.


    • Anonyymi

      Suomessa kaupoista ei saa lehmän eikä sianlihaa. Virossa myydään joka kaupassa sianlihaa, Suomessa vain porsasta.

      • Anonyymi

        Lehmät on tarkoitettu maidontuotantoon ja ne jotka kasvatetaan pelkästään lihan vuoksi ovat nautoja. Siinä ero.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lehmät on tarkoitettu maidontuotantoon ja ne jotka kasvatetaan pelkästään lihan vuoksi ovat nautoja. Siinä ero.

        Suomessa naudanliha on enimmäkseen maidontuotantoon tarkoitettujen lehmien vasikoista saatua. Jotta lehmä lypsää sen pitää jatkuvasti poikia ja syntyvät vasikat lahdataan lihaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa naudanliha on enimmäkseen maidontuotantoon tarkoitettujen lehmien vasikoista saatua. Jotta lehmä lypsää sen pitää jatkuvasti poikia ja syntyvät vasikat lahdataan lihaksi.

        Syödään ne lehmienkin lihat, myyvät lehmiä jopa härkinä. Emakot ja karjutkin syödään, mistä lie ihrapötkylöiden järjetön rasvamäärä peräisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa naudanliha on enimmäkseen maidontuotantoon tarkoitettujen lehmien vasikoista saatua. Jotta lehmä lypsää sen pitää jatkuvasti poikia ja syntyvät vasikat lahdataan lihaksi.

        Kuinkas paljon olet nähnyt vasikanlihaa myynnissä. Hyvin harvoin sellaista näkee jos koskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe