Mistä löytyisi leveämpi, kaikki niin kapeita ettei riitä tavallisten juustopalojen leveydelle ja liian kapeita siivuja leivällekin.
Juustohöylät liian kapeita
Anonyymi
494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tietääkseni ole olemassa leveämpiä. Osta juusto irtomyynnistä hallista niin saat sopivan levyisen palan.
Eipä sen takia viitsi halliin mennä tai muutenkaan maksaa enemmän. Voihan niistä höylätä ensin sivusta että saa sopivan levyiseksi. Luulisi jonkun tekevän leveämpiä, kun suurin osa paloista vain hiukan leveämpiä kuin höylät, ylimääräinen leveys ei kuitenkaan haittaa mitään.
Ei löydy hakukoneillakaan kun lankamallisia leveämpiä pehmeille juustoille ja jostain Savannah malleja ulkomaisista verkkokaupoista. Hullua että kaikki valmistaa samaa leveyttä, 1-2cm leveämmät menisi varmasti hyvin kaupaksi.
Täytyy testata onnistuuko siivutuskoneella, ainakin kovemmat juustot varmasti, varmaan useimmat pehmeämmätkin, voi laittaa vaika pakkaseen kun siivuttaa kerralla enemmän. Pehmeät juustot tarttuu ja kuivuu höylään, pääsee siitäkin riesasta.
Siivutuskonehan toimiikin hyvin ainakin kovalle juustolle kuten Polar, kätevä ottaa valmiita siivuja. Samalla voi siivuttaa kalkkunaa tai jotain muuta.