Oletetaan että Kuuhun menisi maasta moottoritie jossa nopeusrajoitus 120km/h niin kuinka kauan matka kuuhun kestäisi?
Oletetaan lisäksi että matkaa tehtäisiin 12h vuorokaudessa, muu aika käytettäisiin taukoihin ja nukkumiseen. Eli keskinopeus 60km/h.
Ajoin juuri Helsingistä Tampereelle moottoritietä ja mietin että olisipa kätevää jos Kuuhunkin menisi tie.
Matkan voisi lisäksi ajaa sähkö teslalla, joten kuuhun tai avaruuteen ei tulisi haitallisia pakokaasupäästöjä.
Matka Kuuhun
19
377
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on nopeusrajoitus??? Siis aikuisten oikeasti?
- Anonyymi
Ei kai tätä sinänsä mahdottoman mukavan tuntuista ja hauskaa kysymystä ole tarkoitettu aikuisille?
(Jos on, niin luovutan välittömästi)
Mikäli olisi lapsenmielisille laadittu, niin ehdottaisin Maan vaihelukitsemista Kuuhun nähden viimeistään tien valmistumiseen mennessä ja Maan puoleisen tien alkamispaikan siirrettäväksi jonnekin, mistä katsoen Kuu olisi horisontissa tai pikkasen taivaanrannan takana. Silloin saisi alkupätkän ajella "tasamaata" tai jopa lasketella lievää alamäkeä. No eihän tuo _muista syistä_ niin tarpeellista olisi. Tottahan moderni moottoritie on joustava, venyy (ja paukkuu) tarpeen mukaan ja kutistuu taas tarvittaessa sekä kestää kevyesti avaruudessa tyypillisiä pikkuisia lämpötilojen vaihdoksia ja muutamien triljoonien tonnien satunnaisia vetoja.
Käytännössä suorakin tie kävisi melko pian haasteelliseksi jopa "teslalla" huristella. Jätän syyt muitten selitettäviksi, etten vie enempää palstatilaa. Arvauksena sentään heitän, ettei riittäisi teslassa puhti, eikä kuskilla ikä Kuuhun asti. Esimerkiksi Hki-Tampere valtatiellä nopeusrajoitus on 120km/ h. Siellä et siis saa kiihdytellä kohti maan väitettyä pakonopeutta.
- Anonyymi
Delphin kirjoitti:
Esimerkiksi Hki-Tampere valtatiellä nopeusrajoitus on 120km/ h. Siellä et siis saa kiihdytellä kohti maan väitettyä pakonopeutta.
Asia selvä. Tuolla on joku miniminopeus.
- Anonyymi
Delphin kirjoitti:
Esimerkiksi Hki-Tampere valtatiellä nopeusrajoitus on 120km/ h. Siellä et siis saa kiihdytellä kohti maan väitettyä pakonopeutta.
Ei siihen mitään pakonopeuksia tarvita, jos on hammasrataskisko niin voi hivuttautua vaikka metrin tunnissa.
- Anonyymi
Delphin kirjoitti:
Esimerkiksi Hki-Tampere valtatiellä nopeusrajoitus on 120km/ h. Siellä et siis saa kiihdytellä kohti maan väitettyä pakonopeutta.
Saahan sitä _kohti_ kiihdytellä, kunhan ei ylitä 120 km/h
- Anonyymi
Tietysti yhtä kauan kuin vastaavan pituisen matkan ajamiseen autolla menee
- Anonyymi
Eli n. 6407 vrk?
(edellyttäen että matkan varrella olisi vähintään 579 toimivaa pikalatauspaikkaa) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli n. 6407 vrk?
(edellyttäen että matkan varrella olisi vähintään 579 toimivaa pikalatauspaikkaa)Joo, Teslan toimintasäteeksi näkyy joskus kerrotun 663 km, eikä siinä mainittu erikseen mitään avaruudesta tai tiestä. Nokka kohti kuuta ja menoksi!
Lyhimmillään matka olisi perigeumin aikaan, kun Kuu on luotisuoraan yläpuolella. Tosin Kuu kerkiää Maan kiertää jo n. 250 kertaa ennen kuin oltaisiin perillä, mutta mitäpä siitä.
Norjassa ovat muutamat sähköautoilijat valitelleet akkujen hyytymistä talvisaikaan. Avaruudessa Teslaa ajaneet eivät näyttäisi valittaneen, joten oletettavasti ei ole ollut ongelmia. Valitsee kuskin muualta kuin Norjasta ja ajelee enimmäkseen muulloin kuin talvella, niin ei tule ongelmia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, Teslan toimintasäteeksi näkyy joskus kerrotun 663 km, eikä siinä mainittu erikseen mitään avaruudesta tai tiestä. Nokka kohti kuuta ja menoksi!
Lyhimmillään matka olisi perigeumin aikaan, kun Kuu on luotisuoraan yläpuolella. Tosin Kuu kerkiää Maan kiertää jo n. 250 kertaa ennen kuin oltaisiin perillä, mutta mitäpä siitä.
Norjassa ovat muutamat sähköautoilijat valitelleet akkujen hyytymistä talvisaikaan. Avaruudessa Teslaa ajaneet eivät näyttäisi valittaneen, joten oletettavasti ei ole ollut ongelmia. Valitsee kuskin muualta kuin Norjasta ja ajelee enimmäkseen muulloin kuin talvella, niin ei tule ongelmia.Hei, Ptruu pikkasen. Voihan se Kuu olla Teslaa nopeampi ylämäissä, muttei se sentään ihan noin lujaa kulje. Eihän se kierrä Maata kuin jotain 2,3 kertaa tuon ajomatkan kuluessa. :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, Teslan toimintasäteeksi näkyy joskus kerrotun 663 km, eikä siinä mainittu erikseen mitään avaruudesta tai tiestä. Nokka kohti kuuta ja menoksi!
Lyhimmillään matka olisi perigeumin aikaan, kun Kuu on luotisuoraan yläpuolella. Tosin Kuu kerkiää Maan kiertää jo n. 250 kertaa ennen kuin oltaisiin perillä, mutta mitäpä siitä.
Norjassa ovat muutamat sähköautoilijat valitelleet akkujen hyytymistä talvisaikaan. Avaruudessa Teslaa ajaneet eivät näyttäisi valittaneen, joten oletettavasti ei ole ollut ongelmia. Valitsee kuskin muualta kuin Norjasta ja ajelee enimmäkseen muulloin kuin talvella, niin ei tule ongelmia.Voiko Teslasta nähdä tähtiä jos sillä ajelee jossain Disneyn studiolla Nevadan autiomaassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko Teslasta nähdä tähtiä jos sillä ajelee jossain Disneyn studiolla Nevadan autiomaassa?
Käy kokeilemassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käy kokeilemassa.
Mistä saa kuuteslan kokeiltavaksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä saa kuuteslan kokeiltavaksi?
Kysele samalta toimijalta, joka on piilottanut Disneyn studion Nevadan autiomaahan. On niillä varmaan Tesla tai pari jossain.
- Anonyymi
Tosi huono aloitus ei wittu edeshauska
Kysymykseni tarkoitus oli saada tähtitollot myöntämään että mitään pakonopeutta maasta kuuhun ei ole olemassakaan. Sinne voidaan matkustaa vaikka henkilöauton nopeudella jos sinne menisi tie.
Nyt kun pakonopeus on muserrettu niin seuraavaksi avaruus ja pallomaateoria alkaa romahdella muiltakin osin.
Tähtihöhläily on epäsuosittua ja laskevan auringon tieteen ala. Joudutte ennen pitkää myöntämään myös sen että maa on litteä.- Anonyymi
Mikä sinussa on vialla?
- Anonyymi
"Joudutte ennen pitkää myöntämään myös sen että maa on litteä."
Taidat olla joku sekopää. Maan litteydestä ei ole ennenkään ollut mitään epäilystä. - Anonyymi
Tahallinen väärinymmärtäminen ei varsinaisesti saa sinua vaikuttamaan älykkäämmältä.
Pakonopeus ei tarkoita, ettei sitä pienemmällä nopeudella olisi mahdollista poistua jostain gravitaatiokuopasta (minkä toki tiesitkin, vaikka haluatkin leikkiä tyhmää). Minkä tahansa matkan voi taittaa millä tahansa nopeudella. Hitaammin etenemällä matkassa vain kestää pidempään.
Jos ajoneuvostasi puuttuu esimerkiksi moottori, homma kuitenkin mutkistuu sen verran, että sinun täytyy vapaasti valitsemallasi keinolla kiihdyttää kulkuvälineesi pakonopeuteen, jos haluat että se pääsee karkaamaan gravitaatiokuopasta, koska painovoima (oli se sitten suhteellisuusteoreettinen näennäisvoima tai konkreettinen newtonilainen voima) hidastaa ajoneuvoasi jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi413040Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs452867100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es492491Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo462265Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks252074Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581830- 451749
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä371590- 451513
- 261361