Kun katsoo globaalisti maapallon lämpötiloja, niin näyttää kyllä viileältä. Onko tämä sitä ääri ilmiötä kun on viileää.
Napajäätiköillä kunnon pakkaset paukkuu.
Napajäätiköillä kunnon pakkaset paukkuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Sään ääri-ilmiöt todistavat ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen. Ihan globaalisti.
Eikö se ihmisen toiminta pitänyt lämmittää?
Sinulla on vanhentunutta tietoa.
Minua naurattaa aina niin nämä aloitukset. Joku älynjättiläinen kyselee jotain 5-vuotiaan tasolla. Kiitos sinulle. Nämä on aina lounaalla niin piristäviä.
Mikäs sinua tässä naurattaa. Kyllä viis vuotiaskin osaa kaltaisen kommenttisi jättää. Mutta ei osaa sitten perustella itse asiaa.
Samoja jankutuksia toistellaan miten Sysmässä on vieläkin lunta, missä on ilmastonmuutos? Joko nämä identtiset aloitukset ovat trollauksia tai sitten kirjoittelija on vähän heikkolahjainen. Tottahan toki saa olla väärässä eikä kaikkea tarvitse tietää, mutta kun vaikkapa sään ja ilmaston ero on kerrottu kymmeniä kertoja, niin mitäpä tähän enää lisäämään.
Trollausta tai ei, mutta viihdettä tämä tuo.
Se naurattaa, että globaali lämpötila on vain nousussa. Ja ihmisen toiminnan takia.
Globaali lämpötilaa ei pystytä luotettavasti mittaamaan
Määrittele "luotettavasti".
Tuo olisi jo aika luotettava, jos maan pinnalla olisi edes yksi mittausasema jokaista neliöpenikulmaa kohti ja pystysuunnassa kaikki mittaisivat yläilmojen lämpötilan edes kerran päivässä.
Mittaus asemia on vähennetty paljon ja moni mittaus asema sijaitsee kaupunkien keskustoissa tai lentokentillä. Lisäksi mittaus asemia on siirrelty alkuperäisiltä paikoilta.
Kuulostaa salaliittopaskalta.
Mitenkä iso heitto sinun mielestä sitten siinä lämpötilassa on nykyisillä mittauksilla ja mitkä ovat ne nykyiset tavat, jotka sinulle eivät kelpaa?
Ja vastauksesi on samaa tasoa.
Miksi muka ei pystyttäisi? Ja vaikka absoluuttista lämpötilaa ei aivan tarkasti pystyisikään mittaamaan, niin kymmenien tuhansien mittauspisteiden lämpötilojen muutos voidaan tietää erittäin tarkasti.
Kylmää on avaruus, vain vähän lämmintä, pääasiassa vain ydinfuusioissa syntyvää.
Lämpöä ei voida ottaa rajattomasti, tuoda voidaan.
Vehreät luulevat lämpöä tulevan liikaa, mikä nyt ei ollenkaan pidä paikkaansa.
Hiilidioksidia sitäkin vihreät luulevät tulevan liikaa, sekään ei todellakaan pidä alkuunkaan paikkaansa.
Suot muka eivät tuoda vihreiden mielestä metanoli päästöjä, ei pidä paikkaana.
Vihreät ovat kaikessa erimieltä.
Vihreiltä jos kysyy poltitko asuntosi vakuutus rahojen takia, tai muita petosia teittekö, aina väittävät vastaan. Melkoisia vastavirran kiiskejä ovat.
NASA päivittää kuukausittain globaalin lämpötila-anomalian, josta nyt näkyy viime maaliskuun poikkeama keskiarvoon ajalta 1951-1980.
https://data.giss.nasa.gov/gistemp/maps/
Esimerkiksi tummanpunainen väri kertoo yli neljän asteen poikkeamasta.
Miksi otit kylmän kauden 1951-81 esimerkiksi ? 2000-luvulla ei ole merkittävää lämpenemistä tapahtunut.
Ilmaston lämpeneminen se vaan näyttää jatkuvan. Japanissa maaliskuu oli ennätyslämmin melkein kaikilla pääsäähavaintoasemilla. Esim. Tokiossa 3.9℃ astetta normaalia lämpimämpi, joka oli 145 vuoden mittaushistorian korkein maaliskuun keskilämpötila:
"Much of #Japan recorded the warmest March this year! 44 out of 47 major observation spots including Tokyo had the highest average March #temperatures on record. Tokyo was 3.9℃ (7F) higher than normal, making it the warmest since 1876."
https://twitter.com/sayakasofiamori/status/1377525521374846979
Ilmastonmuutosdenialistihihhuleita ottaa armottomasti päähän, kun jatkuvat lämpöennätykset tekevät heidän huuhaauskontonsa naurunalaiseksi :D
Tästäkin vuodesta tulee ennätys lämmin jos mannin lätkämailaa katsoo ja ensivuonna vieläkin lämpimämpää. Eiks jee!
Ilmaston lämpeneminen on niin helppoa ennustaa, sama se sille mitä mittarit näyttää. Se on vain säätä.
Säätä. Ilmastonmuutos on globaali ilmiö.
Citylämpöjä mittaillaan ja vedetään siitä johtopäätökset.
Viikko sitten näytti lupaavalta sitten taas kylmeni ja jotkut tekee tällä rahaa 🤣
Ei ole kadulla ollut niitä pysäyttelijöitä ryhdytkö kuukausilahjoittajaksi 🤣🤣🤣
Ei se auta ku lisää halkoja leivinuuniin, pirun kylmän sään pisti päälle ja lunta tulee.
Toivottavasti tämä kylmä sää menee pian ohi ja tulee lämmin ilmasto tilalle.
Globaalisti tämän vuoden maaliskuu olikin vasta mittaushistorian kuudenneksi lämpimin, joten viileää on. ; )
Viilenevää on siis näköpiirissä. Asia selvä.
Kuudenneksi lämpimin la Ninasta huolimatta. Mihin mahtaa lämpö nousta, kun el Nino alkaa vaikuttaa?
Ilmasto+on+kokenut+muutoksia+siitä+lähtien+kun+Maa+sai+kaasukehän.+Ihmisen+vaikutus+muutokseen+on+n.+0,3-0,4+%+luokkaa.+Tiedemiehet,+jotka+päätyivät+tuohon+tulokseen+on+mustamaalattu+mediassa+"ilmastodenialisteiksi".
Sillä ei tienaa
Kummasti nämä, joiden mielestä ihminen ei ole osallinen, saavat rahoitusta säätiöiltä, jotka jakavat rahaa mille vain mikä kiistää ilmastonmuutoksen. Itse tutkimuksen sisältö ja tieteellisyys on ala-arvoista.
Missä kyseinen tutkimus on julkaistu? Noin paksua valhetta en ole vielä denialisteiltakaan nähnyt. Jopa jenkkien kivihiili- ja öljyteollisuuden rahoittama CO2 Science myöntää jo nykyään ilmaston lämpenemisen ja ihmisen osuuden siihen.
Sitten taas joiden mielestä ihminen on syyllinen "ilmastonmuutokseen" ovat hankkineet sievoisen summan kyseisellä teemalla. Yhdestä on jopa tullut maailman rikkain ihminen.
Se rikastui tietokoneohjelmilla, ei ilmastolla.
Alarmistille riittävät kapitalistien mainoslauseetkin tieteelliseksi todisteeksi jostakin.
Tietokoneohjelmien myynti pätevöittää ilmaqstoasiantuntijaksi.
Et+sitten+kyennyt+osoittamaan,+kuka+tutkija+ja+missä+on+väittänyt+ihmisen+vaikutuksen+muutokseen+olevan+0,3+-+0,4+%.
SMASHH.
Tuollaisen+äänen++kuulin+mielessäni,+kun+roskanpuhujan+leima+lyötiin+otsaasi.+(Kari+Enqvistin+neuvoa+noudattaen)
Ilmastonmuutosta eivät enää kiistä edes jenkkien kivihiili- ja öljyteollisuuden rahoittamat "tutkijat", vaikka rahoituksen puute ei ole sitä porukkaa kiusannut, toisin kuin yliopistoja yleensä. Jopa CO2 Science on myöntänyt jo 2010 luvulla pakon edessä ilmastonmuutoksen, ja ihmisen vaikutuksen siihen, mutta he väittävät sitä hyödylliseksi.
Et tiedä tieteestä yhtään mitään raukka parka. Jopa ilmastodenialismistakin olet jäänyt pahasti jälkeen.
Kyseisellä teemalla ei kukaan ole rikstunut.
En tiennytkään, että Amazonin perustaja Jeff Bezos on ilmastoaktivisti. Hyvä kun kerroit.
Kapitalistille ja poliitikoille on aivan sama mitä he mainos- jsa vaalilauseissaan julistavat. Ei niistä ihmiset kumminkaan mitään välitä. Riittää kun näyttää hienolta ja vihreältä.
Jollei sitten sekoiteta Elon Muskiin. Hän kun oli ainakin lyhyen aikaa maailman rikkain ihminen (nyt Jeff Bezos on tainnut taas mennä edelle).
Vaikka ilmastomuutos olisikin, ei sillä ole mitään merkitystä yksittäiselle ihmiselle. Ja on kyseenalaista, että onko ilmastonmuutoksesta edes haittaa.
Mitään syytä tehdä mitään muutosta omassa elämässä ei ole eikä ilmastonmuutoksen takia kannata haaskata euroakaan. Ilmastonmuutos ei normaaliin elämään vaikuta, joten siitä ei tarvitse piitata pätkänkään vertaa.
Puutarhavajassa tehty tutkimus kumoaa tieteellisen näytön ja tutkimuksen. Hieno päivä.
Asenteesi on kuvattu seuraavassa linkissä. Kunhan oppisit vielä sen oikeanpuolimmaisen käyttäytymisen.
https://www.google.com/imgres?imgurl=https://images.uncyc.org/commons/1/1f/3wisemonkeys.jpg&imgrefurl=https://hikipedia.info/wiki/Kolme_apinaa&tbnid=8a2LOVeSLgUCAM&vet=12ahUKEwjN0NOe653wAhUBzSoKHSX-CrsQMygCegUIARC9AQ..i&docid=fXeL9ySNLfz-8M&w=550&h=460&q=kolme apinaa&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwjN0NOe653wAhUBzSoKHSX-CrsQMygCegUIARC9AQ
Puutarhavajassa tehty tutkimus kumoaa tieteellisen jumalan olemassaolon. Suorastaan nerokasta.
Tässä+taas+oli+97%-AGW-ilmastoteologia+-+pelle+trollaamassa.+Älkää+vastailko+sille+vaan+jättäkää+sen+viestit+kommenteitta.+Ne+on+kuitenkin+hyvin+helppo+tunnistaa+toisten+kirjoittamien+viestien+ivallisen+toiston+lisäksi+mukahauskasta+kirjoitustyylistä+ja+siitä+että+väitteensä+jäävät+aina+perustelematta.
Jos+joku+oikeasti+ottaa+palstapellen+viestit+tosissaan+niin+sellaisen+lukijan+mielipiteisiin+on+turha+muutenkaan+yrittää+vaikuttaa+asia-argumenteilla.+Säästä+vaivaasi+ja+jätä+trolli+ruokkimatta+huomiolla.
Ilmastovarajeesusta taas harmittaa.
Miten niin? Jos totta puhutaan, ei normaaleille ihmisille ole ollut mitään merkitystä ilmastonmuutoksesta. Mitään syytä tehdä mitään elämänmuutosta ei ole. Ainakaan siihen ei kannata haaskata euroakaan.
Jos vaikka auto toimii niin sillä ajetaan, vaikka se olisi 20 vuotta vanha ja olisi varaan 10 uuteen sähköautoon. Uudempi auto ostetaan, jos sellaisen haluaa ostaa, mutta jos ei halua ostaa uudempaa autoa sitä ei tarvitse ostaa. Päästöillä ei ole tässä kohtaa merkitystä, vain sillä mitä itseä huvittaa tehdä. Ilmastonmuutos ei ole riittävä syy ostaa uutta autoa, ei vähentää autolla ajamista eikä myöskään syy lopettaa tai vähentää lihansyöntiä.
Syytä tehdä asioita toisin on, jos
a) tuntee miten asiat oikeasti toimivat
b) tietää missä tilanteessa olemme maailmanlaajuisesti
c) mihin suuntaan olemme menossa
d) välittää mistään muusta kuin siitä omasta rakkaasta persereiästään.
Narsistille kaikki on ihan se ja sama. Vähän kuin hra Putin Venäjällä. Maa on ihan paskana, mutta omat palatsit on tosi kivoja.
Jos on normaalituloinen perhe niin mikään noista ei ole syy tehdä mitään. Tavara tai ruoka ostetaan tai ollaan ostamatta, jos sitä tarvitaan ja se on riittävän halpa. Kaikki muut syyt ovat huuhaata. Ja elämää eletään miten itseä huvittaa. On vain vain yksi henkilö joka päättää omasta elämästäsi ja se olet sinä itse. Muiden mielipiteet ovat paskaa jota vedetään viemäristä alas.
Juuri niin. Tuokin hemppa on postannut samansisältöisen viestin useita kertoja. En minä kehtaisi noin innokkaasti kailottaa egismiani ja tietämättömyyttäni. Hölmö mikä hölmö.
Jos joku hörhöpelle tulkee väittämään tietävänsä että a), b), c) ja d) niin silloin on todellakin syytä jatkaa matkaa.
Ilmastoteologien mukaan kasvihuoneessa tehty havainto kumoaa kaikki muut ilmastovaikuttajat.