Hiiliteräs vai hiiletön teräs - fakta ja fiktio !

Anonyymi

qq

Lainaus täältä: https://yle.fi/uutiset/3-11923619

"Bodenin on päätetty rakentaa hiilettömän teräksen tuotantolaitos. Tuotannossa käytettävä hiili korvataan vedyllä eli laitokseen tulee sekä vetytehdas että terästehdas." ... "Kuluttajat ja teollisuus haluavat hiilivapaita tuotteita kaikkialla maailmassa. Meillä on täällä runsaasti uusiutuvaa energiaa, tuon voimalaitoksen sähkö tulee vesivoimasta"

Epäilen, että YLEn toimittaja (kemiaa osaamattomana) sotkee tässä erittäin pahasti asioita !

Kun jokin yritys kertoo panostavansa hiilivapaaseen toimintatapaan, sillä yleensä tarjoitetaan tuotantoa, jossa joko ei synny lainkaan hiilidioksidia (CO2) tai sitten vaihtoehtoisesti tuotannossa syntyvä hiilidioksidi kompensoidaan, eli johonkin istutetaan esim. puuntaimia sellainen määrä, että kun nuo puut kasvavat isoksi, ne yhteyttäessään keräävät ilmasta pois saman määrän hiilidioksidia kuin tuotannossa syntyy.

eli tuo "hiilivapaa" on (vaikka sitä yleisesti käytetään) sinänsä älyvapaa ilmaisu, joka oikeasti kuuluisi olla "hiilidioksidivapaa".

Teräksessä taas tunnetaan termejä hiiliteräs, krominikkeliteräs jne.

hiiliteräs ei taatusti ole hiilivapaata (eikä sen tarvitsekaan olla), mutta hiiliteräksen tuotanto voi hyvin olla hiilidioksidivapaata.

Eli mistähän terästuotannosta tuo linkkaamani ylen artikkeli puhuu?

Tuotetaanko siellä hiiliterästä sellaisilla tuotantomenetelmillä, että kokonaisuuden voidaan rehellisesti sanoa olevan hiilidioksidivapaata?

Vai onko muka olemassa jokin syy, miksi hiiliterästä ei saisi tuottaa ?

Täytyy ihmetellä toimittajien kielenkäyttöä (joka usein osoittaa ammattitaidottomuutta) !

Esim. usein mainittu KORONARAJOITUS pitäisi tietenkin olla KORONAVIRUSRAJOITUS , sillä eiväthän nuo "koronarajoitukset" estä eivätkä vähennä esim. koronapurkauksia yhtään mitenkään (eikä niiden ole tarkoituskaan vähentää koronapurkauksia).

Hiili on alkuaine, ja itseasiassa ihmisestäkin on merkittävä osa hiiltä (tarkoittaa siis hiiliyhdisteitä, ja hiiliyhdisteitähän käsittelee nimenomaan ns. orgaaninen kemia).

Kuka yrittää demonisoida sanaa "hiili" ja miksi?

Eivätkö toimittajat ymmärrä eroa hiilen ja hiilidioksidin välillä ?

Sitäpaitsi, myöskään hiilidioksidi ei ole vahingollista, vaan kasvit tarvitsevat hiilidioksidia yhteyttämiseen (reaktio, joka tuottaa sokeria sekä vapauttaa ilmaan happea).

Ilman hiilidioksidia kasvien yhteyttämisreaktio tyrehtyisi välittömästi, ja silloin ei syntyisi myöskään lisää happea ilmaan mistään - tästä seuraisi meidän kaikkien tukehtuminen ilman riittävää määrää happea !

Myös ruuan tuotanto pysähtyisi välittömästi, jos ilmassa ei olisi hiilidioksidia kasvien yhteyttämisreaktion tarpeisiin !

Kuka älyvapaa on poistanut koulujen biologianopetuksesta maininnan hiilidioksidin tarpeellisuudesta yhteyttämisreaktiolle ?

Juttu haisee tahalliselta manipuloinnilta, jossa uudesta sukupolvesta yritetään tietoisesti kasvattaa tyhmää ja tietämätöntä !

Fiksummat vanhemmat voivat tietenkin kotona opettaa lapsilleen sen biologisen tosiasian, että kasvien yhteyttämisreaktio tarvitsee hiilidioksidia !

Muistakaa samalla opettaa lapsillenne, että kasvien yhteyttämisreaktion hiilidioksiditarvetta ei saa mainita biologiankokeen vastauksissa, koska ko. asia ei kuulu opetusohjelmaan, ja opettajat siksi epäoikeudenmukaisesti tuomitsevat ko. vastauksen vääräksi, vaikka se on tieteellisesti täysin oikein !

Koulusta on siis nykyaikana tullut opetuslaitoksen sijasta aivopesu- ja propagandalaitos !

15

2564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tahallinen väärinymmärtäminen ei saa sinua vaikuttamaan älykkäämmältä.

      Missä tahansa teollisuudessa hiilivapaa tarkoittaa hiilidioksidivapaata. Hiiliteräs ei liity siihen asiaan mitenkään.

      Raakaraudassa on mukana happea yhdistyneenä rautaan, ja teräksestä tuo happi halutaan pois. Perinteisesti siitä on hankkiuduttu eroon hiilen avulla, jolloin tuloksena saadaan terästä ja hiilidioksidia.
      Bodenin tehtaalla hapen poistamiseen käytetään hiilen sijaan vetyä, jolloin lopputuloksena saadaan terästä ja vettä.
      Tämä olisi aloittajallekin selvinnyt jos hän olisi esimerkiksi lukenut tuon itse jakamansa uutisen.

      Tuohon yhteyttämistrollaukseen en vaivaudu vastaamaan.

      • Anonyymi

        Huuhaajutut huuhaapalstalle.


    • Teräs, joka ei sisällä hiiltä on meltorautaa, pehmeää ja sellaisena lähes kaikkeen hiiliteräksen käyttösovelluksiin kelpaamatonta.

    • Anonyymi

      Väkisin taas täikammalla tehdåån draamaa. Elämässä ei ole oikeita ongelmia niin löydetään ties mitä salaliittoja joka puolelta.

    • Anonyymi

      Aloittaja aivan oikeassa. Hiilivapaa teräs ei sisällä hiiltä. Hiilivapaa terästuotanto olisi oikeampi termi. Jos ei tarvitse välittää mistään niin kutsutaan sitten vaikka grillihiiliä " hiilivapaiksi grillihiiliksi"

      • Anonyymi

        "Aloittaja aivan oikeassa. Hiilivapaa teräs ei sisällä hiiltä."

        Ei kai hiiletöntä terästä olekaan. Sehän on teräksen olennainen seosaine. Eri hiilipitoisuuksilla saadaan erilaisia teräksiä mutta aina sitä on jonkin verran.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Aloittaja aivan oikeassa. Hiilivapaa teräs ei sisällä hiiltä."

        Ei kai hiiletöntä terästä olekaan. Sehän on teräksen olennainen seosaine. Eri hiilipitoisuuksilla saadaan erilaisia teräksiä mutta aina sitä on jonkin verran.

        Ruostumattomissa teräksissä hiili on erittäin haitallinen ja siitä pitää päästä mahdollisimman tarkkaan eroon.


    • Anonyymi

      Jos lähtöaineena on esimerkiksi Fe3O4, kuten esimerkiksi Kiirunan rautamalmissa, niin siitä voidaan happi poistaa vedyllä. Nykyään useimmissa prosesseissa happi poistetaan ensin hiilellä ja sitten rautaan liuennut hiili taas hapella, mikä on turhan monimutkaista.

      Hiilettömyys tai oikeastaan mahdollisimman pieni hiilipitoisuus on tärkeää ruostumattomissa ja haponkestävissä teräksissä.

      Taitaa olla palstalaisten metallurgiset tiedot ja taidot aika matalalla tasolla.

    • Anonyymi

      Oleellista jutussa on se että mainitaan hiiliteräksen valmistusprosessissa hiili korvataan vedyllä.
      Valveutunut lukija ymmärtää sanoman "hiilivapaa" mainoskliseiden takaa .

      • Anonyymi

        Oleellista on se, että tavallinen alarmistikahjo ei tuota tajua vaan meuhkaa tällä palstalla tai Eduskunnassa.


      • Anonyymi

        "Valveutunut lukija ymmärtää sanoman "hiilivapaa" mainoskliseiden takaa ."

        Valveutunut lukija varmasti. Tulee kyllä mieleen sellainenkin skenaario että kun joku ei ihan niin valveutunut mutta kuitenkin ympäristötietoinen menee rautakauppaan vaikka ostamaan poranterää niin kavahtaa turhan jos näkee maininnan että ovat hiiliterästä.


      • Anonyymi

        Mitäs valvetunutta on siinä että hurahtaa johonkin hiilidioksidiuskontoon?


      • Anonyymi

        Oleellista tuossa on se, että hiiliteräksen valmistuksessa hiiltä ei voi korvata vedyllä, joten koko juttu on alarmistihihhuleiden sumuttamiseksi keksityllä mainospaskalla.


    • Anonyymi

      Asiaton kirjoitus.
      "Muistakaa samalla opettaa lapsillenne, että kasvien yhteyttämisreaktion hiilidioksiditarvetta ei saa mainita biologiankokeen vastauksissa."
      Kommentti on lapsellien. Yhteyttäminen opetetaan biologiassa kuten ennenkin.
      Maalailemaasi vaara hapen loppumisesta hiilidioksiidin liian vähäisen tason takia ei sitäkään voi pitää muuna kuin kakaramaisena koohotuksena. Sellaista vaaraa ei ole.
      Mitä koronan rajoitustoimiin tulee, niin kyllä niillä on suuri merkitys sairastavuuden vähentämisessä.

      Mitä taas hiilidioksiidiin tulee, niin sen kohdalla pätee Paracelcuksen toteamus: "Määrä tekee myrkyn." Jo nyt ilmakehän luontainen CO2 taso on noussut jo 50 % esiteolliseen aikaan nähden ja se näkyy ilmaston nopeana lämpenemisenä.

      • Anonyymi

        "Jo nyt ilmakehän luontainen CO2 taso on noussut jo 50 % esiteolliseen aikaan nähden ja se näkyy ilmaston nopeana lämpenemisenä."

        Pääasiassa se näkyy ylipaineena alarmistin pääkopassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      417
      5984
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      113
      3358
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      59
      2320
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1005
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      993
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      984
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      101
      973
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      882
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      881
    Aihe