Yrittäjän eläkevakuutuksen optimointi

Anonyymi

Tarkan euron yrittäjä pyrkii optimoimaan vuositulonsa sellaisiksi, että sairastumisajan korvaukset ovat mahdollisimman hyvät, mutta ei kuitenkaan liiallinen, jolloin sairauspäivärahan määrä on suhteessa pienempi maksettuun yrittäjän eläkevakuutuksen määrään.

Kelan sivuilla lukee näin sairauspäivärahan maksamisperusteista:

Vuositulo: 1 504–32 011 0,7 x vuositulo : 300 tai päivärahan vähimmäismäärä

Vuositulo: yli 32 012 74,69 0,20 x (vuositulo – 32 011) : 300

https://www.kela.fi/sairauspaivaraha-laskukaava

Tuosta jos laskee kaksi graafia, niin missä vaiheessa käyrät leikkaavat? Oletetaan, että yrittäjä sairastaa paljon, eikä yel-alivakuuttaminen ole vaihtoehto, toisaalta ylivakuuttaminenkaan ei huvita, mikä on optimaalinen yel-maksun määrä?

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Leikkauskohdan saat kun teet yhtälön jossa toisella puolella on toinen lauseke ja toisella puolella toinen. Sitten lasket vuositulon y-akselille.

    • Anonyymi

      Näköjään ei saa mitään jos tienaa tasan 32 012.

      • Anonyymi

        74,69€ saa silloin.


    • Anonyymi

      32011 on optimaalisin vuositulo, koska siihen saakka jokainen 1000€ lisää vuosituloa lisää sairauspäivärahan määrää 2,66€. Vuositulon ollessa yli 32012€, jokainen 1000€ lisätuloa nostaa sairauspäivärahan määrää vain 0,66€.

      Fiksu yrittäjä optimoi YEL-vuositulonsa tasan 32000 euroon, jotta saa parhaan sairausvakuutuksen per euro ja toisaalta kohtuullisen eläkekertymän . YEL on suoraan vähennyskelpoista, joten se alentaa verotusta myös.

    • Anonyymi

      Elo.fi sivun yel-laskurin mukaan yel-maksu on 32000€ vuositulolla 501€/kk aloittavalla yrittäjällä ja 4 vuoden kuluttua alennuksen loputtua 643€/kk.

      Nyt jos ottaisin ja jäisin eläkkeelle 17 vuoden kuluttua seitsemänkymppisenä saisin yrittäjän eläkettä 742€/kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe