Tarkan euron yrittäjä pyrkii optimoimaan vuositulonsa sellaisiksi, että sairastumisajan korvaukset ovat mahdollisimman hyvät, mutta ei kuitenkaan liiallinen, jolloin sairauspäivärahan määrä on suhteessa pienempi maksettuun yrittäjän eläkevakuutuksen määrään.
Kelan sivuilla lukee näin sairauspäivärahan maksamisperusteista:
Vuositulo: 1 504–32 011 0,7 x vuositulo : 300 tai päivärahan vähimmäismäärä
Vuositulo: yli 32 012 74,69 0,20 x (vuositulo – 32 011) : 300
https://www.kela.fi/sairauspaivaraha-laskukaava
Tuosta jos laskee kaksi graafia, niin missä vaiheessa käyrät leikkaavat? Oletetaan, että yrittäjä sairastaa paljon, eikä yel-alivakuuttaminen ole vaihtoehto, toisaalta ylivakuuttaminenkaan ei huvita, mikä on optimaalinen yel-maksun määrä?
Yrittäjän eläkevakuutuksen optimointi
5
272
Vastaukset 5
- Anonyymi
Leikkauskohdan saat kun teet yhtälön jossa toisella puolella on toinen lauseke ja toisella puolella toinen. Sitten lasket vuositulon y-akselille.
- Anonyymi
Näköjään ei saa mitään jos tienaa tasan 32 012.
- Anonyymi
74,69€ saa silloin.
- Anonyymi
32011 on optimaalisin vuositulo, koska siihen saakka jokainen 1000€ lisää vuosituloa lisää sairauspäivärahan määrää 2,66€. Vuositulon ollessa yli 32012€, jokainen 1000€ lisätuloa nostaa sairauspäivärahan määrää vain 0,66€.
Fiksu yrittäjä optimoi YEL-vuositulonsa tasan 32000 euroon, jotta saa parhaan sairausvakuutuksen per euro ja toisaalta kohtuullisen eläkekertymän . YEL on suoraan vähennyskelpoista, joten se alentaa verotusta myös. - Anonyymi
Elo.fi sivun yel-laskurin mukaan yel-maksu on 32000€ vuositulolla 501€/kk aloittavalla yrittäjällä ja 4 vuoden kuluttua alennuksen loputtua 643€/kk.
Nyt jos ottaisin ja jäisin eläkkeelle 17 vuoden kuluttua seitsemänkymppisenä saisin yrittäjän eläkettä 742€/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251168
- 691071
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93838- 77761
- 45741
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38694- 67633
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka25618Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?38518Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44487