Talven yli varastoidusta perunoista erinomaista imellettyä perunalaatikkoa

Anonyymi

Imelletty perunalaatikko - sopii rilliruokiin.

Imelletty perunalaatikko on valmistettu perinteisesti silloin kun leivinuuni on lämmitetty leipomisisten paistamista varten. Isojen leivinuunien jälkilämpö sopii erinomaisesti imelletyn perunalaatikon kypsentämiseen. Nykyisillä sähköliesillä ei juurikaan jälkilämpöä ole, mutta uunin lämpötila pysyy tasaisena säädetyssä arvossa. Uunin lämpötilaa voi tarkkailla erillisen yksinkertaisen uuninlämpömittarin avulla. Kun lämmön saa oikeaksi, niin sen jälkeen säätimiin ei kannata koskea - annetaan uunin säätimen pitää lämpötila automaattisesti oikeana.
Hämäläisessä ruokaperinteessä imelletty perunalaatikko tunnetaan nimellä tuuvinki. Valitse laatikkoon mahdollisimman jauhoisia perunoita, mutta on myös kiinteiden perunoiden suosijoita.
Aitoon imellettyyn perunalaatikkoon ei lisätä sokeria eikä siirappia. Makeus saadaan aidosti imeltämällä.

Valmistusaineet:
1 kg jauhoisia perunoita (punainen pussi)
Niukasti vettä perunoiden kypsentämiseen ja soseeseen
1/2 dl vehnäjauhoja
50 g voita
n. 5dl maitoa
1 tl suolaa

Valmistus:

1. Kuori perunat raakoina. Keitä perunat kypsiksi pienessä määrässä suolatonta vettä. Soseuta perunat kuumina perunasurvimella suoraan keittoveteen - Arvioi veden määrä, vesi jää soseeseen.

2. Jäähdytä sose välillä sekoittaen huolellisesti 71-75 asteiseksi. Yli 77 asteessa "jauhot palaa" - jauhot menettää lopullisesti imeltämistehon.

3. Lisää jauhot huolellisesti sekoittaen 71-75 asteiseksi jäähdytettyyn soseeseen. Laita kansi kattilaan.

4. Sose imeltyy parhaiten 65-67 asteisena. Imellä sose 69-70 uunissa. Sose imeltyy noin 3 tunnissa. Sekoita imeltymisen aikana 2-3 kertaa. Varmista imeltyminen maistamalla.

5. Lisää soseeseen voi ohuina siivuina sulamaan. Lisää maitoa niin että saat notkean puuromaisen soseen. Lisää suola sekoita.

6. Laita sose voideltuun uunivuokaan. Lisää pinnalle muutamia voinokareita. Paista perunalaatikkoa aluksi noin 200 asteisessa uunissa. Kun pinta saa väriä ja sose alkaa kuplimaan, alenna uunin lämpötila 130-140 asteeseen, niin kupliminen rauhoittuu ja voit paistaa lähes täysiä vuokia. Paista imellettyä perunalaatikkoa noin 3 tuntia.


Tiesitkö että...
Vinkki! Imelletty perunalaatikko on parasta vastapaistettuna, joten sen paistaminen kannattaa tehdä vasta "viimetipassa", mutta anna imelletyn perunalaatikon vetäytyä hetken ennen ruokailua.

Grillatut lihat ja makkarat ovat imelletyn perunalaatikon mainioita lisukkeita. Talven yli varastoitu peruna on parhaimmillaan kesäisen imelletyn perunalaatikon raaka-aineeksi.

Perinteisesti siemenperunoiden valinnan yhteydessä keväällä valittiin parhaat edellisen vuoden sadon perunat kesäaikaisen imelletyn perunalaatikon valmistamiseen. Perunan myyjiltä on saatavissa yleisesti loppukesään saakka edellisen vuoden satoa, mikä soveltuu erinomaisesti kesäisen imelletyn perunalaatikon valmistamiseen.

0

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pike surkea

        Pike on surkea
        Ikävä
        15
        3960
      2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        2
        1625
      3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        106
        1587
      4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        225
        1085
      5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1068
      6. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        124
        881
      7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        2
        836
      8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

        Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
        Haapavesi
        29
        817
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        10
        805
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        45
        789
      Aihe