Minkälainen tilanne on nyt, montako saarta on jäänyt nousseen merenpinnan alle, ja paljonko ihmisiä on joutunut hakemaan turvapaikkaa asumustensa upottua.
Tuo oli parikymmentä vuotta sitten ykkös huoli maailmassa, miten nyt, onko huoli ohi loistavien CO2- rajoitus/rahastustoimien ansiosta, vai jatkuuko saarien yli pyyhkivän merenpinnan tuhot yhtä katastrofaalisesti ?
Tuo oli parikymmentä vuotta sitten ykkös huoli maailmassa, miten nyt, onko huoli ohi loistavien CO2- rajoitus/rahastustoimien ansiosta, vai jatkuuko saarien yli pyyhkivän merenpinnan tuhot yhtä katastrofaalisesti ?
Vastaukset 30
Vanhimmat
AGW-uskonto on julistanut Malediivit pannaan. Kerettiläiset saaret kun eivät suostuneet uppoamaan. Asiasta ei näinollen hiiskuta.
Muistelen aikoja kun Malediivit olivat erittäin aktiivisena AGW puolustajina, ilmeisesti dollarin kuvat silmissä ja toive helposta rahasta Suomen kaltaisien tyhmyreiden syyllistämisestä ja korvauksista hiilipäästöistä.
Ei tainnut tuo kusetus onnistua, mutta isompia on vireillä, niin kauan kuin AGW-propaganda pysyy edes hieman uskottavana.
Vuosisadan loppuun mennessä tulenee Malediivien pinta-alasta yli puolet olemaan pinnan alla. Ei kannata joka viikko käydä tsekkaamassa viivottimella.
Vai että "tullenee" ?
Saman tasoisia äidinkielen ja muunkin tiedon osaajia julisti jo aikaa sitten, että Malediivit on jo nykyisin uponneet.
Mikä ihme teitä idiootteja saa esittämään jatkuvasti typeryyksiänne, aivan kuin uskoisitte ihmisten olevan aivottomia talutettavia, no ehkä teistä jotkut ovatkin, mutta ei kannattaisi yleistää.
Sinulla on ongelmia. Et ole ihan ok.
Niin kenellä on ongelmia ?
Hölynpölyä . Jos merivesi nousee laskee se tapahtuu kaikkialla ja taas hyökyaallot menee takaisin . Sehän riippuu mitä sammunut tulivuorisaari puuhaa syntyykö viereen uusia saaria kuten Espanjassa el Hierro . Tulivuori Jumala saatana se Tulikivi järvi maan sisällä. Sehän on se helvetti . Sen takia grillatessa sanotaan helvetti ja grillin nimi on usein Lucifer . Tulikivi järvi maan sisällä
Male. Israelissa on Male . Adum
Male on myös sukupuoli Fe male . Diivi . No samanlaista valkoista hiekkaa on Floridassa ja Afrikan mm. Hemingway beach. Monessa paikkaa se on usein lähinnä valkoiseksi muuttunutta kalkkikiveä ja mutaa . Ehkä Suomesta saadaan matkat sinne auki myös eläkeläisryhmille , jopa vaikka ostaa erikseen vanhustenhotellin .
Koronaan+rokottamattomien+aiheuttamat+viirusvariantit+tulevat+niittämään+muutamassa+vuodessa+95%+ihmiskunnasta+joten+huoli+ihmisen+aiheuttamasta+ilmastonmuutoksesta+on+aika+pieni.
Kaikkea hömppää sinäkin uskot. Mikä salaliittoporukka tuollaista on tällä kertaa kertonut?
Rokotukset purevat varsin hyvin virusvariantteihin ja viruksilla on taipumus muuttua lievemmiksi taudin pyörittyä pitkään. Parin kolmen vuoden päästä korona on kuin nykyinen kausi-influessa. Eroon ei ehkä ole päästy, mutta aiheuttaa vain sen, että riskiryhmät rokotetaan.
Syksyllä flunssakauden tullessa alkaa noita rokotettuja tippumaan reilusti, ja tietysti siitä koitetaan syyttää rokottamattomia vailla mitään perusteita.
Ja sitkeästi, kuin ilmastovouhottajat nuo vähempilahjaiset tulevat hokemaan rokottamattomien "vaarallisuutta", tajuamatta, että se rokote heitä tappaa, eikä mikään muu.
Jos Malediivit rokotetaan niin ne sattavat t nippa nappa kellua maan pinnan yläpuolella. Saattavat ne tietysti kellua.muutenkin jos riittävästi arvataan ja ennustetaan.
Vesien ympäröivällä Malediiveillä päivä- ja yölämpötilojen ero on vain 3 C luokkaa. Lämpötilan pitkä trendi on 0.04 C/vuosi eli samaa luokkaa kuin Helsingissä, vaikka tuo sijaitsee päiväntasaajan korkeudella.
Lämpötila on 30 C tuntumassa ympäri vuoden. Ihanteellinen paikka oleiluun.
Tuvalu on vähän vastaava paikka. Siellä lämpötilan pitkä trendi on 0.017 C/vuosi.
Tuolla "vesipallon" lämpeneminen etenee kutakuinkin AGW-käsikirjoituksen mukaan. Samoin Honolulussa.
Karavaani kulkee ja denut haukkoo henkeään.
Tähän nämä "Jönssit" aina päätyy, kun asiaan liittyvä argumentointi sekoaa, sitkeästä inttämisestä huolimatta, jo parodian tasolle.
Säälittävää sakkia !
Helsingissä on kolera allas .
Tuossa weppikameran kuvaa saarilta. Pinnalla ovat ja rantalaiturin korkeudesta päätellen pinnalla pysyvätkin ainakin seuraavat tunat vuotta.
https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/maldives/baa-atoll/amilla-fushi/amilla-fushi.html
Tarkoitit varmaa noita veneitä.
Joo toiset syö hylkeitä päivittäinyös valaat ja hait sekä ihmiset ja pitää hyljeravintolaa mm.lappeenranta . Mutta täällä kerätään rahaa jonkun huijarin taskuihin että hylkeet pelastuu kun annat rahasi heille .
Toistaiseksi merien pinnat ovat nouseet keskimäärin n. 20 cm, mutta trendi on selvä ja käyrän kulmakerroin nouseva. Alavien jokisuistojen alueilla jo tuo nousu pahentaa tulvia. Vuosisadan loppuun mennessä tilanne saattaa olla jo useilla tiheästi asutuilla alueilla paha.
Tää on mystinen juttu tää merenpinnan nousu.
Se on kuulema kiihtynyt kiihtymistään, mutta missään se ei näy, ainoatakaan paikkaa ei ole osoitettu, missä merenpinta olisi noussut.
Alarmistien vakioselitys on kysyttäessä jotain tiettyä paikkaa, että tässä juuri se ei näy, koska maanpinta on noussut saman verran ? ? ?
Tarkoittaako tuo nyt sitä että maapallo turpoaa joka paikasta kuin taikina, vai mitä.
Toinen kummallisuus on, minkä suhteen meren pinta on noussut, maapallolla kun ei ole ainuttakaan kiinteää paikkaa, koko ohut pintakerros on koko ajan liikkeessä, mutta jotkut kykenevät kertomaan jopa muutamien senttien tarkkuudella pinnan nousun.
Tarkkoja Veikkoja, luulisi jostain 10 m satunnaisesta vuorovesi/virtaus/tuuli vaihtelusta olevan aika mutkikasta mittailla.
Minä nyt olen vain tyhmä denialisti, kyllä elokapina- ja muut ammatti-alarmistt tietää nää jutut tarkasti, olen omin silmin nähnyt tieteellisiä artikkeleita asiasta, paikkoja ja kiintopisteitä ei ilmeisen epähuomiossa ole näkynyt, mutta sattuuhan sitä.
Aika harva paikka on juuri sen viitisen senttiä meren pinnan yläpuolella, että olisivat vielä jääneet pinnan alle. Tämä ilmiö olisi sinullekin selkeämpi, jos ottaisit selvää mistä on kyse ja tajuaisit esimerkiksi aikaskaalaa. 10 vuodessa ei tapahdu, eikä ole väitetty tapahtuvan, käytännössä mitään näkyvää. Tämä ongelma on ensi vuosisadan juttuja, ja paikoin tämänkin, kuten Malediiveillä. Minua hämmentää miten tyhmää porukka on etteivät kykene tajuamaan mitä sata vuotta tai kaksi sataa vuotta on. Oma pää toimii maksimissaan parin vuoden aikataululla ja ihmetellään miksei mitään tapahdu, luvattiin että kaikki jäätiköt olisi jo sulaneet, vaikka tätä ei edes ole koskaan ennustettu tapahtuvan 2020-lukuun mennessä.
Keskimääräinen nousu on ollut 20 cm. Se näkyy lähes joka paikassa, paitsi Suomen kaltaisilla alueilla, joissa maan nouseminen vielä kompensoi meriveden nousun.
Sinä olet tyhmä denialisti, kun et tiedä, miten muuttuvista arvoista voidaan laskea keskiarvo. Se tieto pitäisi olla jokaisella peruskoulunsa säällisesti läpäiseellä, mutta sinulta se näköjään puuttuu.
Seuraavassa linkissä merien pinnan nousu käppyränä. Denialisti katsoo ja ihmettelee.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Recent_Sea_Level_Rise-fi.png?download
No mites tämä maannousu? Johtuuko kenties jääkauden väistymisestä vai ihmisen aiheuttamasta ilmastonlämpenemisestä?
Vaikken asijantuntija olekaan, veikkaan ensimmäistä.
Tiedän toki, mistä on kysymys, mutta tiedätkö sinä ?
Noita linkkejä on netti tulvillaan, tyyliin, kuka kehtaa valehdella eniten, yhdessäkään esityksessä ei ole mainintaa mittaustavasta, puhumattakaan kontrolli/verrokkipisteestä, merenpinnan korkeutta maan keskipisteestä ei sentään vielä ole kyetty metrien tarkkuudella mittaamaan.
Tulokset ovat laskennallisia, arvioihin perustuvia ja siksi poikkeavat toisistaan sen verran paljon, että uskottavuus ei ole ensimmäinen mielikuva.
Huuhaajutut huuhaapalstalle.
" Sinä olet tyhmä denialisti, kun et tiedä, miten muuttuvista arvoista voidaan laskea keskiarvo "
Tällä kertaa olet oikeassa, en todellakaan tiedä, millä menetelmällä mittausten keskiarvo on laskettu.
Tunnen kyllä useitakin tilastollisia menetelmiä, mutta yhdessäkään käyrässä ei ole mainintaa, sen enempää menetelmästä, hajonnasta tai virheestä tai mitä jakaumaa keskiarvo esittää.
On hyvä että te viisaat alarnistit olette asioista perillä, niin auttakaa meitä tyhmempiä valistamalla ja kertomalla asiaa, se nostaisi arvostustanne huomattavasti enemmän kuin tämä nykyinen pelkkä solvaaminen.